[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 04. 2024   Meniny má Jela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Profesor Tyrol k 25. výročiu KBD: Želám mu Božiu pomoc a požehnanie
P:3, 04. 05. 2018 10:40, DOM

Spišská Kapitula 4. mája (TK KBS) Katolícke biblické dielo (KBD) tento oslávilo 25. výročie svojho vzniku. Pri tejto príležitosti prinášame rozhovor s jedným s jeho bývalých riaditeľov Antonom Tyrolom, ktorý je v súčasnosti generálnym vikárom Spišskej diecézy. Bude jedným z prednášajúcich na Slávnosti Božieho Slova, ktoré organizuje KBD 26. mája 2018 v spolupráci s Konferenciou biskupov Slovenska. Bližšie informácie i registráciu nájdu záujemcovia na stránke konferencie.kbs.sk.

- Kde sa u vás zrodil záujem o Sväté Písmo a čo pre vás znamená?

Sväté písmo je základnou súčasťou duchovného života kresťana katolíka. Z neho poznávame všetko: dozvedáme sa o stvorení sveta, o biblických dejinách, o vykúpení, nachádzajú sa v ňom mariánske témy a v ňom objavujeme aj konštitutívne prvky všetkých sviatostí.

Osobne som sa so Svätým písmom oboznamoval ešte v detstve, keď sme doma v rodine všetci členovia čítali Starý aj Nový zákon s rodičmi a súrodencami. Potom, už ako gymnazista som si prekresľoval biblické mapy – riadne biblické atlasy vtedy neboli – z malých obrázkov, ktoré som kdesi objavil a tieto mapy som si zväčšoval na veľký výkres a zaznačoval krajiny a mestá, o ktorých som sa z kníh niečo dozvedel. V tých časoch sme na Orave mali odvážneho kňaza Ignáca Matkulčíka, ktorý sa venoval skupine mojich rovesníkov. On nás učil rozjímať nad biblickými textami. Potom prišiel kňazský seminár a v Bratislave sme mali výborného profesora Starého zákona, prof. Štefana Janegu. On prednášal Písmo s pasiou a veľkou láskou. On bol pre mňa veľkým povzbudením a pri ňom som potom písal aj dizertačnú prácu o prorokovi Izaiášovi.

Poznávať Sväté písmo pre mňa znamená možnosť osobne komunikovať s Bohom, pretože chápem Písmo ako Božie slovo vtelené do ľudského slova svätopiscov. Poznávanie Písma preto chápem ako najlepší spôsob ako sa účinne dostať k sviatostiam, teda k najplnšiemu stretnutiu s Pánom, aké je len v tomto živote možné. Tu by som rád spomenul ešte jedno meno, prof. Jozef Vrablec nám v seminári často opakoval zásadu: sviatosť je dôsledok Slova. Som presvedčený, že to platí pre štúdium Svätého písma.

- Čo želáte Katolíckemu biblickému dielu, ktoré ste viedli v minulosti, k jeho 25.narodeninám?

Na prvom mieste chcem vyjadriť svoju vďačnosť Mons. Jánovi Magovi, ktorý sa pričinil o to, aby Konferencia biskupov Slovenska pred 25-timi rokmi založila Katolícke biblické dielo so sídlom vo Svite. Taktiež chcem vyjadriť vďaku pánu biskupovi Františkovi Tondrovi, ktorý mi umožnil študovať Sväté písmo v Jeruzaleme, na františkánskom biblickom inštitúte. Potom súhlasil, aby som sa špeciálne venoval popri vyučovaní v seminári aj biblickému dielu vo Svite, ktoré som s krátkou prestávkou viedol 12 rokov. Bolo to šťastné obdobie, v ktorom som mal možnosť spájať školské vyučovanie s praktickým apoštolátom.

Katolícke biblické dielo je výbornou inštitúciou, ktorá požíva priazeň Konferencie biskupov Slovenska, vždy som to takto vnímal. Želám biblickému dielu dobré vedenie, mnoho dobrých projektov a takých záujemcov o jeho služby, ktorí budú chcieť poznávať Písmo na svoj duchovný úžitok. Nadovšetko želám biblickému dielu Božiu pomoc a požehnanie pre všetky podujatia.

- V čom vidíte jeho potenciál a na aké výzvy by sa malo zamerať v najbližšom období?

V čase mojej služby na biblickom diele som sa opieral o spoluprácu s členmi Rady KBD, v ktorej boli po dvaja zástupcovia za každú diecézu. Bola to výborná spolupráca a snažili sme sa tímovo tvoriť jednotlivé projekty. Ťažiská boli najmä na kurze pre lektorov (boli ich desiatky po celom Slovensku) a na publikáciách (vydali sme vyše 50 publikácií). Biblických projektov tiež bolo okolo 15.

Ako potenciál, ktorý je možné využiť, vidím mediálny priestor: rozhovory, výklady, konferencie a pod. To k formám alebo prostriedkom práce. Pokiaľ ide o obsah, tam sa mi ako najdôležitejšia téma vidí určitá vierouka či obhajoba tých najkrajších a najhlbších tajomstiev našej viery: vtelenie Božie Syna a vykúpenie sveta. Taktiež mariánske témy a eschatológia. To sú podstatné ťažiská, perly katolíckej viery, vďaka ktorým je katolicizmus absolútne „bezkonkurenčné“ náboženstvo a ktoré kultúra smrti v tomto svete vôbec nepozná. Týmito tajomstvami môžeme byť veľmi užitoční tomuto svetu, v ktorom je málo nádeje. To by azda mali byť základné ciele činnosti Katolíckeho biblického diela a ja verím, že po malých krokoch sa aj tieto ciele stanú skutočnosťou.

Zdroj: TK KBS

( TK KBS, tk, ml; pz ) 20180504019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]