[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 04. 2024   Meniny má Jela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Predstavili knihu „Kardinál Jozef Tomko – Život v službe evanjelia"
P:3, 04. 05. 2018 09:00, DOM

Košice 4. mája (TK KBS/RV) Za účasti emeritného prefekta Kongregácie pre evanjelizáciu národov vo štvrtok v Košiciach predstavili knihu s titulom „Kardinál Jozef Tomko – Život v službe evanjelia“, ktorej autorom je Mons. Marián Čižmár. Biografická a dokumentačná publikácia vyšla vo vydavateľstve Inremax. Pri prezentácii v Aule Teologickej fakulty v Košiciach vystúpili okrem hlavných protagonistov aj košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober a recenzent knihy prof. Cyril Hišem.

Kniha o kardinálovi Jozefovi Tomkovi vychádza v okruhu významných výročí, ktoré sú spojené s jeho životom i s miestami, odkiaľ vyšiel, kde prebýval, kde pôsobil, pripomenul v úvode prezentácie autor knihy Mons. Marián Čižmár. Pozvanie na prezentáciu prijal i samotný kardinál Jozef Tomko, ktorý sa  poďakoval autorovi Mons. Mariánovi  Čižmárovi, vydavateľstvu Inremax i ostatným dobrodincom a spolupracovníkom, ktorí prispeli k vydaniu knihy.

„Keď mi autor tejto knihy predložil návrh napísať môj životopis, nemal som nijakej ťažkosti dať mu svoj súhlas s poznámkou, že nemám nič proti tomu, materiály sú zväčša verejne známe a môj život sa odohrával na známych miestach. Moja kňazská a biskupská služba mala priebeh, ktorý by azda zaujímal predovšetkým slovenských čitateľov, ktorí ma poznali z verejných vystúpení a z kníh, ktoré som napísal po slovensky. Aj keď som niektoré z nich a tiež svoje prejavy na misijných cestách pripravoval a písal v iných rečiach, vždy som myslel na ich možné použitie v nejakej forme pre Slovákov vo vlasti alebo inde na svete, keď sa to raz dá uskutočniť.

Moja služba Bohu, Cirkvi a ľuďom poznala síce momenty, ktoré si vyžadovali skôr mlčanie ako posudky o ľuďoch a udalostiach, ale odohrala sa zväčša na Božom svetle, pre očami mnohých. Sľúbil som teda dať autorovi materiály, ktoré nemali ráz dôvernosti a povinného rešpektu pred dobrým menom iných. Autorovi som teda dal plnú dôveru, keď som mu zveril dokumenty a materiály pre môj životopis.  On už poznal a vyskúšal zásady objektívneho spracovania historických udalostí a dokumentov, ktoré som chcel rešpektovať. Preto ihneď od začiatku som zdôrazňoval, že kniha má byť jeho dielo, spracované so zodpovednosťou ozajstného historika. On si mal preveriť aj moje prípadné názory. Bol som však ochotný aj odpovedať na jeho prípadné otázky. Tento postoj som si zachoval aj dnes.

V tomto duchu odpovedám aj na autorovu prosbu napísať úvod k jeho dielu. Nechcem odmietnuť jeho prosbu, prijímam ju s tým, že to je iba „predslov“ ku „Slovu na úvod“, ktorým začína vlastná kniha. Autor dal svojej knihe podtitul „Život v službe evanjelia“. Tento príliš honosný prívlastok beriem ako výzvu na spytovanie svedomia skôr ako nejaké realistické tvrdenie o celom mojom živote. Ďakujem Bohu za všetko, čo mi v dlhom živote poprial. On vie najlepšie posúdiť, čo bolo naplno v službe evanjelia. Aj o tom musím povedať so sv. Pavlom: „Z  Božej milosti som tým, čím som“ (1 Kor 15,10)," píše v predhovore kardinál Jozef Tomko.

Autor knihy Mons. Marián Čižmár uviedol,  že kniha vychádza v  roku 2018, ktorý je pre kardinála Tomka pamätný tým, že pred 75 rokmi, v roku 1943, mladý maturant gymnázia v Michalovciach Jozef Tomko sa rozhodol svoj život dať do služieb Krista a Cirkvi; v jeseni roku 1943 vstúpil do kňazského seminára sv. Cyrila a Metoda v Bratislave. Teologické štúdia absolvoval na Katolíckej bohosloveckej fakulte Slovenskej univerzity Istropolitany. A napokon blíži sa aj rok 2019, kedy uplynie 95 rokov od jeho narodenia (r. 1924), 70 rokov od jeho kňazskej vysviacky (r. 1949), a 40 rokov od jeho biskupskej vysviacky (r. 1979). Pripomínať si všetky tieto výročia kardinála Jozefa Tomka bolo výzvou, ba priam povinnosťou  k napísaniu a vydaniu publikácie, ktorá v základných bodoch predstavuje verejnosti túto významnú osobnosť dejín Cirkvi na Slovensku, ale aj vo svete.

Kniha má 7 častí, v ktorých je zhrnutých spolu 28 kapitol. Prvá časť s názvom Od kolísky k oltáru približuje prostredie, v ktorom Jozef Tomko prišiel na svet, jeho rodnú obec, rodičov a súrodencov, život vo farnosti kde sa formoval v kresťanskej viere. Autor približuje aj postavu miestneho farára a dekana dr. Štefana Héseka, významnú osobnosť, ktorý vysoko pozdvihol ľud, ktorý mu bol zverený aby ho viedol k Bohu a ku kresťanskej kultúre i kultúrnosti života. V kapitole s názvom – Študent gymnázia v Michalovciach – kniha pojednáva o rokoch štúdiá na michalovskom gymnáziu, približuje spomienky Jozefa Tomka na toto obdobie jeho života, v ktorom dôležitú úlohu zohral vynikajúci kňaz a pedagóg dr. Štefan Hlaváč, profesor náboženstva na gymnáziu v Michalovciach. Títo dvaja kňazi, dr. Štefan Hések a prof. dr. Štefan Hlaváč mali rozhodujúci vplyv na formovanie kňazského povolania v prípade Jozefa Tomka. Po maturite v roku 1943 Jozef Tomko sa vydal za hlasom Pánovým, a nastúpil na cestu služby Kristovi v jeho Cirkvi. O tom pojednáva kapitola knihy pod názvom Seminarista v Bratislave a v Ríme. Roky prípravy na kňazstvo boli ťažké, lebo práve zúrila druhá svetová vojna, čo pocítili aj seminaristi v Bratislave,  o čom sa pojednáva aj v tejto knihe.

Po skončení vojny biskup Jozef Čársky poslal nadaného bohoslovca na ďalšie štúdiá do Ríma. Strastiplnú cestu do Ríma, ako aj ťažké začiatky vo vojnou zničenej krajine pripomína sám kardinál Tomko.  Čitateľ má možnosť dozvedieť sa aj o spôsobe života seminaristu Jozefa Tomka v rímskom kolégiu zvanom Nepomucenum, v ktorom sa na kňazstvo pripravovali bohoslovci slovenských diecéz spolu aj s bohoslovcami z Čiech a Moravy, a neskôr aj z iných krajín.

Po skončení základného teologického kurzu a predpísanej doby prípravy na kňazstvo Jozef Tomko bol 12. marca 1949 v bazilike sv. Jána v Lateráne vysvätený za kňaza. O tom už pojednáva druhá časť knihy, ktorá má názov V kňazskej službe. Ako kňaz Jozef Tomko zostal naďalej v Ríme, keďže jeho biskup na žiadosť predstavených Nepomucena i vatikánskych úradov súhlasil s tým, aby kňaz Jozef Tomko v Nepomucene vykonával funkciu i službu vicerektora ekonóma. Okrem toho pre kňazov a seminaristov, ktorí v tom čase boli v Ríme, návrat do Československa bol nebezpečný, keďže vo februári 1948 tam došlo k politickému prevratu a moci v štáte sa ujali komunisti, ktorí kruto prenasledovali veriacich, najmä biskupov, kňazov a rehoľníkov.

V Ríme popri službe v Nepomucene Jozef Tomko sa venoval aj pastoračnej službe, a tiež pokračoval vo vyšších štúdiách, ktorých ovocím bolo získanie troch doktorátov: z teológie, filozofie a kánonického práva.

V roku 1961 Jozef Tomko nastúpil miesto pracovníka na Svätom ofíciu pod vedením jej prefekta kardinála Alfreda Ottavianiho. Bola to rušná doba, keďže bežali prípravy na Druhý vatikánsky koncil, a aj počas jeho priebehu Jozef Tomko bol v strede tohto diania, ba ako člen Svätého ofícia bol priamo zaangažovaný na rozličných prácach, ktoré súviseli s dianím na koncile. V tejto práci sa osvedčil, čoho dôkazom bol fakt, že bol poverovaný dôležitými úlohami nielen vo Vatikáne, ale aj v zahraničí. Napokon koncom roku 1974 pápež Pavol VI. ho vymenoval za subsekretára Kongregácie pre biskupov. Túto prácu vykonával až do roku 1979.

V júli 1979 nový pápež Ján Pavol II. vymenoval Jozefa Tomka, a dňa 15. septembra 1979 v Sixtínskej kaplnke vo Vatikáne aj vysvätil za arcibiskupa, a zveril mu dôležitý úrad Generálneho sekretára celocirkevnej biskupskej synody. O tomto období života Jozefa Tomka i o jeho práci pojednáva tretia časť tejto knihy pod názvom V službe nástupcu apoštolov. V tomto úrade zotrval päť rokov. Intenzívne sa podieľal na prácach a priebehu celocirkevných biskupských synod, a to: v januári 1980 mimoriadnej biskupskej synody holandských biskupov, ktorá sa zaoberala riešením problémov Cirkvi v Holandsku. V tom istom roku, v októbri sa konala riadna synoda o manželstve a rodine, a v roku 1983 to bola riadna synoda o zmierení a pokání.

V máji 1985 počas slávnostného konzistória v Ríme pápež Ján Pavol II. zaradil Jozefa Tomka medzi kardinálov katolíckej Cirkvi, a zveril mu jeden z najdôležitejších postov v riadení katolíckej Cirkvi; vymenoval ho totiž za prefekta Kongregácie pre evanjelizáciu národov. Kardinál Jozef Tomko šestnásť rokov stál na čele svetových misií katolíckej Cirkvi. Za toto obdobie prešiel mnohokrát všetky svetové kontinenty. O tom všetkom pojednáva táto kniha v štvrtej časti s názvom Kardinál a prefekt. Čitateľ sa dozvie aj o tom, čo všetko robil kardinál Tomko v tomto období aj pre svoju rodnú vlasť, ktorá bola sužovaná zo strany totalitného komunistického režimu. Všemožne sa snažil pomáhať veriacim na Slovensku i v Slovákom v zahraničí. Ovocím jeho námah - a spolupráce so spoluzakladateľmi - bol zrod Slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda v Ríme, kde Slováci z celého sveta našli svoj akoby druhý domov,  oporný bod pre posilnenie duchovného života, kresťanskej viery, a vzájomnej spolupatričnosti. Na Slovensko sa snažil posielať náboženskú literatúru, ktorá sa pripravovala práve na pôde Slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda v Ríme.

Dôležitú úlohu zohral kardinál Jozef Tomko v procese obnovenia náboženského života vo vlasti krátko pred revolučným rokov 1989, v čase priebehu tzv. „nežnej revolúcie“, i v období, keď veriaci aj na Slovensku mohli slobodne vyznávať svoju vieru. Tieto udalosti i aktivity kardinála Jozefa Tomka sú obsiahnuté v piatej časti tejto knihy pod názvom So srdcom na Slovensku.

Šiesta časť knihy s názvom S pápežom na Slovensku približuje účasť kardinála Tomka na prípravách a priebehu troch apoštolských ciest pápeža Jána Pavla II. na územie slobodného Slovenska v rokoch 1990, 1995, 2003. Boli to chvíle radosti a nadšenia, ktoré bolo cítiť na každom mieste.

Siedma časť pod názvom Areopágy činnosti je snahou sumarizovať ďalšie rozličné aktivity kardinála Tomka, ktoré vykonával v čase aktívnej služby, ale aj po zanechaní aktívnej činnosti. Jozef Tomko neustále venoval pozornosť a aj aktívne sa podieľal na rozvíjaní ekumenizmu a medzináboženského dialógu, po dovŕšení 75 rokov života i on bol nútený zanechať úrad z dôvodu veku, no pápeži ho poverovali inými dôležitými službami, ako bola napr. služba predsedu komitátu Medzinárodných eucharistických kongresov, služba pápežského vyslanca v rozličných krajinách sveta, a iné služby, ktoré neraz boli veľmi delikátne. Toto všetko kardinál Jozef Tomko plnil k veľkej spokojnosti pápežov, za čo mu aj oni patričným spôsobom prejavovali vďačnosť.

Popri tejto všetkej práci Jozef Tomko nezabúdal ani na literárnu činnosť, čoho svedectvom sú početné jeho publikácie, prednášky, prejavy, príhovory, kázne, príspevky do rozličných časopisov, vystúpenia na rozličných vedeckých sympóziách, biskupských konferenciách po celom svete. Časť z týchto prác je obsiahnutá aj v bibliografii k tejto knihe. Je preto samozrejme, že aj rozličné inštitúcie Cirkvi, štátov, univerzít, a iných rozličných spoločenstiev udelili kardinálovi za jeho prácu vysoké ocenenia. Aj o tom pojednáva táto kniha.

( TK KBS, RV jb, ke; ml ) 20180504014   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]