TK KBS

Dnes je pondelok 21. 01. 2019   Meniny má Vincent       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

  Top témy
Všetky
SDM Panama
Pápež v SAE

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Benedikt XVI. má 91 rokov, narodeniny oslávil v kruhu svojich najbližších
P:3, 16. 04. 2018 09:25, ZAH



Vatikán 16. apríla (RV) Benedikt XVI., emeritný pápež, sa dnes dožíva 91 rokov. Narodeninový deň bude tráviť ako zvyčajne v kláštore Mater Ecclesiae vo Vatikáne, kde sa už vyše päť rokov venuje rozjímavému životu. Spoločnosť mu budú robiť jeho najbližší, medzi ktorými je na prvom mieste jeho brat 94-ročný Mons. Georg Ratzinger, ktorý opäť pricestoval z Bavorska, uviedol Vatikánsky rozhlas.

Narodeninový deň slávil Benedikt XVI. v spoločnosti svojho brata Georga Ratzingera v spokojnej rodinnej atmosfére. V skorých ranných hodinách Svätý Otec František za neho obetoval svätú omšu, po ktorej mu zaslal svojej osobné blahoprianie. Večer na počesť jubilanta pripravila koncert dychová hudba Pápežskej Švajčiarskej gardy pri jeho rezidencii Mater Ecclesiae.       

Život emeritného pápeža spestrujú aj občasné návštevy, ktoré prijíma za asistencie svojho osobného sekretára Mons. Georga Gaensweina. Ako informoval taliansky katolícky denník Avvenire, v posledných dňoch Benedikt XVI. prijal prefekta Kongregácie pre východné cirkvi Leonarda Sandriho, ktorý mu podaroval nové vydanie publikácie Katolícky východ vydané pri storočnici založenia kongregácie.

Ďalšou nedávnou návštevou bola skupina cisterciánskych mníchov z  opátstva Heiligenkreuz v Dolnom Rakúsku pod vedením opáta Maximiliana Heima, laureáta Ratzingerovej ceny z roku 2011.

Na deň narodenín je naplánovaná vo Vatikánskej filmotéke projekcia dokumentárneho filmu “Benedikt XVI., hodina pravdy” a rovnako aj v talianskej katolíckej televízii TV2000. V utorok 17. apríla sa bude konať akademické podujatie v poľskom meste Toruň. Medzinárodná konferencia na pôde Teolofickej fakulty tamojšej Univerzity Mikuláša Kopernika má tému „Bádanie po pravde: od Mikuláša Kopernika po Benedikta XVI.“

Emeritný pápež Benedikt XVI., občianskym menom Joseph Ratzinger, sa narodil 16. apríla 1927 v bavorskom Marktl am Inn. V roku 2005 bol zvolený za nástupcu zosnulého pápeža Jána Pavla II. 28. februára 2013 Benedikt XVI. odstúpil z úradu ako prvý pápež v novoveku. Svoje rozhodnutie odôvodnil úbytkom telesných a duchovných síl. Od toho času vedie utiahnutý život v prebudovanom bývalom kláštore vo vatikánskych záhradách.

-

Dnes emeritný pápež Benedikt XVI., ktorý sa od roku 2013 v ústraní kláštora zasväteného Panne Márii Matke Cirkvi venuje životu modlitby, je pre Cirkev naďalej zdrojom duchovnej múdrosti cez bohatstvo myšlienok trvalej hodnoty, a to aj priamo na tému modlitby.

„Prvé a základné miesto, kde sa učíme nádeji, je modlitba,“ napísal Benedikt XVI. Vo svojej druhej encyklike Spe salvi („V nádeji sme spasení“) z roku 2007. Deň narodenín emeritného pápeža je vhodnou príležitosťou prijať jeho pozvanie k modlitbe, ktoré mlčky dáva celej Cirkvi svojím príkladom kontemplatívneho života a trpezlivého znášania ťažkostí spojených s vysokým vekom. V spomenutej encyklike pápež Benedikt XVI. okrem iného píše:

„Súčasťou istej zbožnosti, dnes menej, no donedávna značne rozšírenej, bola myšlienka na možnosť „obetovať“ každodenné malé námahy, ktoré nás neustále stretajú ako viac či menej otravné bodnutia, a prepožičať im tak nový zmysel. V tejto zbožnosti boli iste aj prehnané a možno i nezdravé veci. Treba si však položiť otázku, či do určitej miery neobsahovala niečo podstatné, čo by nám mohlo byť nápomocné.

Čo to znamená „obetovať“? Ľudia, ktorí to praktizovali, boli presvedčení, že do Kristovho súcitu s nami môžu vložiť svoje malé námahy, ktoré sa tak istým spôsobom stávajú súčasťou pokladu spolucítenia, ktoré ľudstvo tak potrebuje. Týmto spôsobom by aj malé každodenné trápenia mohli dostávať zmysel a prispievať tak k ekonómii dobra a k láske medzi ľuďmi. Možno by sme sa naozaj mali pýtať, či by sa takáto prax nemohla znova stať zmysluplnou perspektívou aj pre nás.“ (Spe salvi, 40)

Aktualizované



( TK KBS, RL, RV jb; ml ) 20180416011   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 1013 x

[naspäť]





TV Lux | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019