TK KBS

Dnes je sobota 25. 05. 2019   Meniny má Urban       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Pápež v Bulharsku a Severnom Macedónsku

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Mons. Luis Ladaria: Kongregácia má brániť vieru jednoduchých veriacich
P:3, 12. 03. 2018 13:01, ZAHVatikán 12. marca (RV) „Máme brániť vieru jednoduchých veriacich, nie vieru teológov. Tí už totiž majú svoje prostriedky na to, aby vedeli, ako sa veci majú!“ – tvrdí prefekt Kongregácie pre náuku viery Mons. Luis Francisco Ladaria Ferrer SJ. Cituje slová Josepha Ratzingera - Benedikta XVI., ktorý pred svojím zvolením na Petrov stolec viedol vieroučnú kongregáciu vyše dve desiatky rokov.

Arcibiskup Luis Ladaria, španielsky jezuita, dlhoročný profesor dogmatickej teológie na Pápežskej univerzite Gregoriana a neskôr sekretár Kongregácie pre náuku viery, je od júla minulého roka na čele kongregácie ako jej prefekt. V exluzívnom rozhovore pre Vatican News Mons. Ladaria odpovedal na otázky Alessandra Gisottiho o tom, ako sa pontifikát pápeža Františka odráža na práci kongregácie.

Čo pre Vás znamená byť prefektom Kongregácie pre náuku viery za pontifikátu pápeža Františka?   

Mons. Ladaria: Pre mňa to znamená veľmi jednoduchú „vec“: je to otázka poslušnosti! Pápež František mi zavolal a povedal mi o svojom rozhodnutí. Moje slová boli: „Svätý Otec, ak ste sa rozhodli, ja to akceptujem a nemám k tomu čo dodať“. Pre mňa je teda toto prvoradá vec. Prirodzene, že s tým súvisí i veľká zodpovednosť a musím sa priznať, že počas prvých dní som toho v noci veľa nenaspal... Pomaly som si ale túto myšlienku osvojil a videl som, že to pôjde, najmä keď človek vie, že takto si to želá sám pápež. Nie je preto treba zbytočne veľa premýšľať, keď je záležitosť už vyriešená a bolo rozhodnuté! 

Rovnako ako Svätý Otec, aj vy ste jezuitom. Myslíte si, že Vám táto skutočnosť môže pomôcť lepšie pochopiť pápeža Františka a lepšie s ním spolupracovať?

Mons. Ladaria: Evidentne, istá príbuznosť tu pochopiteľne je čo do formácie a čo do okruhu osôb, ktoré Svätý Otec a ja poznáme. To istotne môže byť pomocou. Svätý Otec a ja sme sa ale prakticky nepoznali. Pred jeho zvolením sme sa videli, tuším, iba raz, keď spolu s ostatnými argentínskymi biskupmi prišiel do Ríma na ad limina. A ako je zvykom, všetky konferencie biskupov, ktoré prídu na ad limina, vždy v jeden deň zavítajú i na Kongregáciu pre náuku viery. Už vtedy som bol jej sekretárom a po prvýkrát sme sa teda videli i spoznali pri tejto príležitosti.

Teda, áno, je tu istá príbuznosť a to môže uľahčiť vzťahy. Avšak musím povedať, že ide o vedľajšiu skutočnosť: pápež je pápež! Či je jezuitom, alebo nie, to pre mňa na veci nič nemení: pápež je pápež. Takže, je to niečo, čo môže pomôcť, ale má to vedľajší charakter, nepatrí to k podstate veci.

Pri stretnutí s členmi Kongregácie koncom januára pápež František zdôraznil, že vaše poslanie má „výsostne pastoračný charakter“. Čo to znamená pre Vašu každodennú prácu a prácu Vašich spolupracovníkov?

Mons. Ladaria: Povedal by som, že sa to priamo netýka práce ako takej, ale spôsobu, ako sa táto práca vykonáva. Pastoračný rozmer tu dozaista je. Našou úlohou je rozvíjať a obraňovať vieru, ohlasovať vieru. Dá sa preto pochopiť, že ide o výsostne pastoračnú úlohu. Ide o napomáhanie rozvoja katolíckej viery, aby sa stále viac poznala, a keď sú nejaké problémy, aj túto vieru brániť.

Častokrát som počul opakovať pápeža Benedikta XVI., keď bol prefektom tejto Kongregácie ešte ako kardinál Ratzinger, že „máme brániť vieru jednoduchých veriacich, nie vieru teológov“. Tí už totiž majú svoje prostriedky na to, aby vedeli, ako sa veci majú! Zdá sa mi, že toto bola z jeho strany veľmi trefná a správna myšlienka.

Slová pápeža Františka preto majú veľmi jasný význam. Prirodzene, zaoberáme sa aj disciplinárnymi otázkami, ktoré majú značný dopad na mnoho ľudí, a tak je jasné, že i tu ide o výsostne pastoračnú úlohu. Tým sa samozrejme nechce povedať, že nemusíme dobre študovať spisy, ale to, že musíme mať neustále na pamäti salus animarum (spásu duší), čo je vždy prvoradým cieľom každej našej práce.

Jedným z nosných bodov pontifikátu, ako dobre vieme, je reforma Rímskej kúrie. Čo tento proces, spustený pápežom Františkom, znamená pre Kongregáciu pre náuku viery?

Mons. Ladaria: Zatiaľ sme v tejto veci ešte nedostali nič, čo by sa priamo vzťahovalo na nás... Keď nám niečo povedia, istotne to budeme veľmi ochotne akceptovať a vo všetkom budeme spolupracovať, tak ako vždy. Naša spolupráca s pápežom Františkom bude úplná, to je jasné, ale nateraz sme ešte nedostali konkrétne pokyny. Keď ich dostaneme, pokojne ich prijmeme.

Blíži sa piate výročie zvolenia Františka na Petrov stolec. Čo Vám osobne dáva jeho pontifikát ako kňazovi a biskupovi, ešte skôr než ako prefektovi Kongregácie pre náuku viery?

Mons. Ladaria: Istotne, ako pre kňaza, vidieť pápeža ako má veľmi blízko k ľuďom, k Božiemu ľudu, a teda vidieť pápežov výsostne pastoračný ráz, toto je pre mňa – pre nás všetkých – pozvaním, aby sme tiež boli a cítili sa byť pastiermi Božieho ľudu. Pápež veľakrát povedal, že pastieri majú mať tento pach po ovečkách, a toto nám veľmi pomáha cítiť sa blízki k Božiemu ľudu, aby sme boli k jeho službám.

Pápež v tomto smere tiež hovorí o pyramíde, ktorej základňu tvoria všetci, ale potom sú tu niektorí, ale tí sú v službe tým mnohým, nie naopak. To je obrátená pyramída! Táto myšlienka je podľa mňa veľmi pekná a som presvedčený, že ak ju zoberieme vážne, môže nám všetkým pomôcť, aby bola naša služba výsostne pastoračná.

Preložila: Slovenská redakcia VR( TK KBS, RV mk, jb; ml ) 20180312025   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 538 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019