TK KBS

Dnes je sobota 16. 02. 2019   Meniny má Ida, Liana       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728   

  Top témy
Všetky
SDM Panama
Pápež v SAE

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec pozval mladých z „periférie“ hovoriť o obchodovaní s ľuďmi
P:3, 14. 02. 2018 10:01, ZAHVatikán 14. februára (RV) „Je mojou veľkou túžbou, aby mladí reprezentanti „periférií“ boli protagonistami synody,“ povedal pápež František pri pondelkovom stretnutí s účastníkmi edukatívneho podujatia o prevencii obchodovania s ľuďmi, ktoré zorganizovalo Dikastérium pre integrálny ľudský rozvoj. Svätý Otec pri tejto príležitosti povzbudil mladých ľudí, aby mobilizovali vlády krajín a aj svojich rovesníkov v boji proti prostitúcii a iným formám moderného otroctva.

Na osobitnej audiencii prijal pápež celkovo 110 ľudí z radov študentov, členov tímu organizujúceho Medzinárodný deň modlitby proti obchodovaniu s ľuďmi, ako aj bývalé obete moderného otroctva. Témou bola úloha mladých v boji proti tomuto fenoménu, a to aj vo svetle blížiacej sa synody biskupov.

Pápež František odpovedal na štyri otázky – dve mu položili obete obchodovania s ľuďmi a dvaja študenti stredných škôl z Ríma. Otázky viedli Petrovho nástupcu k poukázaniu na dva faktory, ktoré sťažujú boj proti modernému otroctvu v našej spoločnosti: prvým je ignorovanie problému, čiže neochota pripustiť, že existuje, a druhým je pokrytectvo.

Práve hlas mladých je podľa pápeža tým, čo môže nalomiť ticho panujúce okolo týchto zločinov proti ľudskosti. Chce to stretnúť sa s obeťami obchodovania, hovoriť o probléme, robiť osvetu, skrátka, konať konkrétne kroky.

„Vidím tu riziko, že sa tento problém stane abstraktným problémom, no on nie je abstraktný“, povedal pápež a mladým prízvukoval šíriť kultúru stretnutia, vytvárať príležitosti a priestory k stretnutiu a byť vnútorne otvorení k druhým, osobitne k zraneným osobám.

Pripomeňme, že Taliansko je krajinou s vysokým počtom utečencov a cudzincov, z ktorých množstvo sa stáva práve obeťou prostitúcie. Jedna z bývalých obetí pochádzajúca z Afriky pri stretnutí s pápežom vyjadrila obavu o svojich rovesníkov vo svojej domovine: „Myslím, na moju krajinu, na mnohých mladých, ktorých balamutia falošnými sľubmi, sú klamaní, zotročovaní, nútení k prostitúcii“.

Mimoriadne dôležitú úlohu pri riešení tohto problému zohráva vzdelávanie a osveta, zdôraznil Svätý Otec. Zdravé školské a farské prostredie umožňuje mladým verejne odhaliť zotročovateľov a pomôcť ďalším rovesníkom, aby neskončili v rovnakej pasci, povedal Svätý Otec.

Pápež však zameral pozornosť nielen na vinu obchodníkov s ľuďmi, ale aj na otázku dopytu zo strany spoločnosti:

„Dovoľte mi povedať: ak existujú mnohé dievčatá obete obchodovania s ľuďmi, ktoré končia na cestách našich miest, je to preto, že mnohí muži – mladí, stredného veku, starší – žiadajú o tieto služby a sú ochotní platiť pre svoje pôžitky. Kladiem si teda otázku: Sú naozaj kupliari hlavnou príčinou obchodovania s ľuďmi? Myslím, že hlavnou príčinou je egoizmus bez škrupúľ mnohých pokryteckých osôb nášho sveta. Iste, zadržať kupliarov je povinnosťou spravodlivosti. Avšak skutočným riešením je obrátenie sŕdc, odstránenie dopytu, aby tak pohasol trh.“

Práve mladí sú jednými z najčastejších obetí obchodovania s ľuďmi. Svätý Otec vyjadril túžbu, aby mladí ľudia z „periférií“, ktorí sú svedkami, či dokonca bývalými obeťami obchodovania, mali aktívnu rolu na blížiacej sa synode o mladých a aby mobilizovali vlády krajín a zároveň aj svojich rovesníkov na pomoc a podporu v tomto boji. V závere stretnutia sa pápež v modlitbe obrátil na sv. Jozefínu Bakhitu ako svedkyňu nádeje pre obete otroctva:

„Svätá Jozefína Bakhita, už v detstve si bola predaná ako otrokyňa a musela si čeliť nevýslovným ťažkostiam a utrpeniam. Po oslobodení z tvojho fyzického otroctva si našla skutočné vykúpenie v stretnutí s Kristom a jeho Cirkvou.

Svätá Jozefína Bakhita, pomôž všetkým tým, ktorí sú uväznení v otroctve. Oroduj v ich mene u Boha Milosrdenstva, aby boli zlámané reťaze ich zajatia. Nech sám Boh oslobodí všetkých tých, ktorí boli ohrození, zranení či zneužívaní obchodovaním s ľuďmi. Nech prinesie úľavu tým, ktorí prežili toto otroctvo a nech ich naučí vidieť Ježiša ako vzor viery a nádeje, aby sa mohli uzdraviť ich rany.

Prosíme ťa, pros a oroduj za nás všetkých: aby sme neupadli do ľahostajnosti, aby sme otvorili oči a dokázali zbadať biedy a rany mnohých bratov a sestier obratých o ich dôstojnosť a slobodu a začuť ich volanie o pomoc. Amen“.( TK KBS, RV zk, ml; pz ) 20180214021   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 292 x

[naspäť]

TV Lux | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019