[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 04. 2024   Meniny má Marcel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež opäť ostro odsúdil násilie v mene náboženstva spolu s diskrimináciou
P:3, 03. 02. 2018 13:12, ZAH

Vatikán 3. februára (RV) Svätý Otec včera ostro odsúdil násilie konané pod rúškom náboženstva. Urobil tak pri stretnutí s päťdesiatimi účastníkmi konferencie s názvom „Boj proti násiliu páchanému v mene náboženstva“ (Tackling violence commited in the name of religion), ktorých prijal na osobitnej audiencii v Klementínskej sále.

Pápež pripomenul svoj príhovor na túto tému v minulom roku na Medzinárodnej konferencii za mier na pôde Univerzity Al-Azhar v Káhire, keď povedal:

«Boh, milujúci život, neprestáva milovať človeka; preto ho vyzýva, aby vzdoroval cestám násilia. K realizácii tohto imperatívu sú povolané predovšetkým – a dnes osobitne – náboženstvá. Pretože, zatiaľ čo naliehavo potrebujeme Absolútno, je nevyhnutné vylúčiť akúkoľvek absolutizáciu, ktorá by ospravedlňovala formy násilia. Násilie je totiž negáciou každej pravej zbožnosti. Máme povinnosť pranierovať porušovania ľudskej dôstojnosti a ľudských práv, odhaľovať pokusy ospravedlniť akúkoľvek formu nenávisti v mene náboženstva a odsudzovať ich ako modloslužobný falzifikát Boha» (Príhovor pápeža Františka na Medzinárodnej konferencii za mier na pôde Univerzity Al-Azhar v Káhire 28. apríla 2017).

Ako ďalej uviedol Svätý Otec, používať meno Boha na ospravedlňovanie vlastných hriechov a zločinov je nehanebnosťou:

„Násilie propagované a konané v mene náboženstva nemôže iné, než privolávať diskreditáciu samotného náboženstva; ako také by malo byť odsúdené zo strany všetkých, a osobitne presvedčivo zo strany toho, kto je autenticky nábožným človekom, ktorý vie, že Boh je jedine dobrota, láska, súcit, a že v ňom nemôže byť priestor pre nenávisť, zášť a pomstu. Nábožná osoba vie, že jedným z najväčších rúhaní je nazývať Boha akýmsi garantom vlastných hriechov a zločinov, odvolávať sa na neho pre ospravedlnenie vraždy, krviprelievania, zotročenia ľudí, vykorisťovania v akejkoľvek jeho forme, utláčania a prenasledovania osôb a celých národov.“

Zvlášť náboženskí predstavitelia sú povolaní odhaľovať každé zneužívanie náboženstva na konanie násilia, svedčiť o posvätnosti každého ľudského života, zdôraznil pápež František.

„Každý náboženský líder je povolaný demaskovať akýkoľvek pokus manipulovať s Božím menom na ciele, ktoré nemajú nič do činenia s ním a s jeho slávou. Je treba neúnavne ukazovať, že každý ľudský život má sám o sebe posvätný charakter, zasluhuje si úctu, pozornosť, súcit a solidaritu, bez ohľadu na etnikum, náboženstvo, kultúru, na ideovú či politickú orientáciu.“

Pápež v tejto súvislosti pripomenul aj neprípustnosť akejkoľvek diskriminácie z náboženských dôvodov, či už v pozitívnom význame právneho zvýhodňovania, alebo v negatívnom význame upierania práv:

„Príslušnosť k určitému náboženstvu nedáva nijakú prídavnú dôstojnosť či práva tomu, kto sa ho pridŕža, rovnako ako nepríslušnosť mu ich neodoberá ani neumenšuje.“

( TK KBS, RV zk; pz ) 20180203006   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]