TK KBS

Dnes je piatok 24. 05. 2019   Meniny má Ela       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Pápež v Bulharsku a Severnom Macedónsku

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Don Bosco Tour: S Titusom do Turína v prospech osobného povolania
P:3, 15. 01. 2018 10:52, ZAHBratislava 15. januára (TK KBS) Don Bosco Tour tento rok poputuje do Turína. Dvadsiaty tretí ročník sa oficiálne začal už minulý rok v septembri účasťou na blahorečení Titusa Zemana. Vyvrcholí v auguste 2018 cykloputovaním zo Slovenska do Turína, cestou, ktorou don Titus Zeman sprevádzal kňazov a rehoľníkov v záujme naplnenia ich duchovného povolania. Hovoríme o tom s organizátorom Jánom Garajom.

Kto organizuje - inštitúcia, osoba, skupina - kto je za tým?

Hlavným a asi aj jediným organizátorom je kňaz Ján Garaj, momentálne farár v Ludrovej pri Ružomberku, ktorý je tiež členom Saleziánskej rodiny ako Salezián – spolupracovník. V minulosti sa jednotlivé ročníky Don Bosco TOUR prezentovali pod hlavičkou aktuálnej farnosti, kde pôsobil, alebo aktuálnej mládežníckej organizácie, ktorá podujatie finančne podporila (Farnosť Tvarožná, farnosť Okoličné, farnosť Ludrová, KDMS – Kresťanskodemokratická mládež Slovenska, DOMKA – združenie saleziánskej mládeže).

Organizačný tím Don Bosco TOUR sa každoročne obmieňa, od roku 1991 prešlo tímom Don Bosco TOUR viac ako 300 chlapcov. Niektorí boli v tíme rok, iní aj osem. Niektorí po roku – dvoch sa stali oporou pre nových účastníkov a niekoľko rokov spolutvorili organizačný tím. Takto každoročne sú v tíme nielen nováčikovia, ale aj zabehnutí, už dospelí, zväčša študenti VŠ, ale aj kňazi, či bohoslovci. Závisí to aj od zamerania, či cieľa toho ktorého ročníka Don Bosco TOUR.

Čo to vlastne Don Bosco Tour je?

Na začiatku (v roku 1991) to bol iba bicyklový dvojtýždenný výlet tvrdošínskeho kaplána s miestnymi miništrantami, ktorému sami chlapci nazvali: Don Bosco TOUR (tour – po vzore cyklistických pretekoch Tour de France, Don Bosco – po vzore dona Boska, ktorého život a dielo chlapci na miništrantských stretkách spoznávali). Okrem toho počas celej túry (cca 800km) boli preteky v rôznych disciplínach a prví dvaja vyhrali zájazd do Turína k don Boskovi. Po vydarenom podujatí začala príprava ďalšieho ročníka, ktorý už k osvedčenému názvu pridal iba poradové číslo. V priebehu nasledujúcich 26 rokov sa Don Bosco TOUR vyprofilovalo na celoslovenské podujatie, ktorého aktuálny ročník začína v septembri pravidelnými víkendovými stretkami a vrcholí počas letných prázdnin dvoj – trojtýždenným putovaním. Mediálnym partnerom podujatia je už tradične Rádio Lumen, ktoré pravidelne vysiela reportáže z ciest tímu Don Bosco TOUR.

Kde všade už účastníci Don Bosco TOUR na bicykloch boli?

Prvé roky boli letné túry plánované ako okruhy. Miesto štartu bolo aj cieľovým miestom. Okrem Slovenska účastníci “nakukli“ do susedných štátov (Poľsko, Česko, Rakúsko a Maďarsko). Po nazbieraní dostatočných skúseností, so sponzorskou podporou a nadviazaním spolupráce s cyklistickým trénerom Jánom Glajzom v roku 1997 prvýkrát putovali do Turína. Ďalšie roky cyklisti Don Bosco TOUR prebrázdili Viedeň, Prahu, Budapešť, Rím, Assisi, Ars, Maribor, Ľubľanu, Medjugorje, Mariazel, Krakov, Lyon. Lurdy, Madrid. Zúčastnili sa Svetových dní mládeže v Paríži, Ríme, v Madride i v Krakove. Na posledné svetové dni mládeže putovali z Londýna cez Brusel, Berlín a Čenstochovú do Krakova (2016). V roku sv. Martina (2017) navštívili a modlili sa v kostoloch sv. Martina, ktorých je na Slovensku rovných stojeden. Po stoprvom kostole (dóm sv. Martina v Bratislave) odbehli ešte do svätomartinskej katedrály v rakúskom Eisenstadte a neobišli ani rodisko sv. Martina v maďarskom Szombatheli. (spolu cca 2,300 km)

Kedy sa uskutoční - termín od do?

Dvadsiaty tretí ročník Don Bosco TOUR sa oficiálne začal účasťou na blahorečení dona Titusa Zemana v septembri 2017 a vyvrcholí v auguste 2018 cykloputovaním zo Slovenska do Turína, cestou, ktorou don Titus Zeman sprevádzal kňazov a rehoľníkov v záujme naplnenia ich duchovného povolania.

Kde - bližšie info o trase a zastávkach, podmienkach?

Podmienky na ceste: nebude to prechádzka ružovou záhradou, no pre každého, kto s plným nasadením absolvuje celoročnú prípravu bude nielen zvládnuteľná, ale aj zážitkom, či školou na celý život (také sú výpovede mnohých účastníkov, ktorí už absolvovali niektorý z ročníkov Don Bosco TOUR). Cesta je naplánovaná tak, aby čo najvernejšie účastníkom pripomenula miesta spojené s donom Titusom Zemanom (Vajnory, Šenkvice, Šaštín, Viedeň, Maria Neustift, Salzburg) a zároveň povedie cez cyklisticky významné alpské priesmyky (Jaufenpass 2.094m, Passo Stelvio 2.757 m, Passo Gavia 2.652 m n m). Zastavíme sa na pútnickom mieste všetkých cyklistov v kaplnke Madonna del Ghisalo. Po 1.713 km na bicykloch dorazíme do Turína a niekoľko dní budeme navštevovať miesta spojené so životom sv. Don Boska, Dominika Savia, mamy Margity či iných saleziánskych svätých. Don Titus predsa nepriviedol študentov do Turína aby sa vrátili, ale aby tu naplnili svoje povolanie... Cyklistov budú sprevádzať sprievodné vozidlá, ktoré povezú kompletný materiál, potraviny i kuchyňu. Návrat na Slovensko plánujeme spestriť cyklisticky atraktívnym výjazdom na Mont Zoncolan v Alpách (z Ovara je to 10,1 km s prevýšením 1.200m, priem. sklon 11,9%, max. 22%)

Prečo - Titus Zeman?? Prečo ste sa rozhodli ctihodného dona Titusa "zapojiť"?

Každoročne počas príprav na letnú cyklotúru sú účastníci povzbudzovaní, aby si vzbudili vhodný úmysel, na ktorý potom obetujú námahu, únavu, prekonávanie prekážok, jednoducho všetko, čo bude spojené s túrou. Najčastejším úmyslom bolo vždy spoznanie, upevnenie či rozlíšenie profesného a duchovného povolania. Po rokoch vidno aj výsledky tohto snaženia. Mnohí práve prostredníctvom Don Bosco TOUR spoznali, alebo sa utvrdili vo svojom povolaní (medzi veteránmi Don Bosco TOUR máme viac ako 15 kňazských povolaní, no zrodili sa tu aj iné, na túrach si chlapci medzi sebou vymieňajú skúsenosti s profesiami, školami, záujmami, vzájomne sa motivujú, podporujú a spolupracujú aj po rokoch...). Uvedomujeme si, že k naším prvotným patrónom don Boskovi a Dominikovi Saviovi sa už dávno potichu pripojil don Titus Zeman a je načase jeho prítomnosť v tíme Don Bosco TOUR zoficiálniť!

Prečo vlastne toto podujatie organizujete? Už viac ako 25 rokov?

Je to istý druh “špeciálnej pastorácie chlapcov“, ktorý prináša duchovné ovocie. Dospievajúcim chlapcom nestačí sprostredkovať katechizmus. Ak im my neponúkneme zážitky, po ktorých túžia a ktoré ovplyvňujú dôležité rozhodnutia – ponúkne im ich svet a strhne ich svojím smerom. Prelomovým bol pätnásty ročník – púť do Ríma na stretnutie miništrantov (2010). Jeden z účastníkov sa utopil počas kúpania v mori. Cestu do Ríme sme nedokončili, vrátili sme sa domov, pochovať kamaráta... Práve ohlasy rodičov i samotných účastníkov predchádzajúcich ročníkov zabránili koncu podujatia Don Bosco TOUR. Nasledovala púť do Madridu na svetové dni mládeže, do Álp, Turína, Medjugorja a po piatich rokoch (2015) pôvodní i noví účastníci cyklopúťou do Ríma dokončili nedokončené. Za zosnulého Kamila prešiel na bicykli celú trasu jeho mladší brat a Pán túto púť požehnal aj skutočnosťou, že účastníci pri rieke Piave v taliansku zachránili troch topiacich sa....

A najdôležitejšie, kde sa treba prihlasovať a akým spôsobom?

Pre aktuálny ročník a putovanie s donom Titusom do Turína sme už prihlasovanie ukončili. Vybudovali sme a teraz už stmeľujeme spoločenstvo chlapcov, ktorí sa aktívne zapájajú do života vo svojej farnosti, či v saleziánskom stredisku vo veku 12 – 20 rokov, bicykel nevnímajú iba ako “pohyblivé zábradlie“, chcú si cyklopúťou uctiť pamiatku "Patróna nových riešení" a vyprosovať, či utvrdzovať sa vo svojom životnom a profesnom povolaní..... Najbližšie sa stretneme osláviť sviatok nášho patróna sv. Jána Boska a na trenažéri a tandeme sa pokúsime za 24 hodín zdolať vzdialenosť z Ludrovej do Turína (Zdroje: Saleziani.sk / Ján Garaj)( TK KBS, jga; ml ) 20180115020   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 793 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019