TK KBS

Dnes je streda 19. 12. 2018   Meniny má Judita       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  Top témy
Všetky
Pápež v SAE

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Nedeľu Pánovho krstu pápež pokrstil v Sixtínskej kaplnke 34 detí
P:3, 07. 01. 2018 21:00, ZAH Vatikán 7. januára (RV) Sixtínska kaplnka sa aj tento rok vo sviatok Krstu Krista Pána stala svedkom krstu detí. Svätý Otec František prijal do Cirkvi 34 detí, 18 dievčat a 16 chlapcov. Ich rodičia a krstní rodičia sa v úvode obradu zaviazali vychovávať ich vo viere.

-

Pápež František im vo voľne prednesenej krátkej homílii zdôraznil, že svoju úlohu odovzdať vieru deťom majú napĺňať v  domácom rodinnom prostredí, domáckou rečou, dialektom lásky. Poukázal na tajomstvo ukryté v krste, ktorým je účinkovanie milosti Ducha Svätého, vďaka ktorej v deťoch prebýva Najsvätejšia Trojica.

Svätý Otec najprv vysvetlil, v čom spočíva plnenie úlohy rodičov: „Drahí rodičia, prinášate vaše deti na krst, a toto je prvý krok v tej úlohe, ktorú máte, v úlohe odovzdávania viery. Potrebujeme však Ducha Svätého, aby sme odovzdali vieru; sami to nedokážeme. Môcť odovzdať vieru je milosť Ducha Svätého, mať možnosť ju odovzdávať. A to je dôvod, prečo prinášate vaše deti: aby prijali Ducha Svätého, aby prijali Trojicu – Otca, Syna i Ducha Svätého – ktorá bude prebývať v ich srdciach.

Chcem vám povedať len jednu vec, ktorá sa týka vás: odovzdávanie viery sa dá robiť jedine „v dialekte“, v domáckej reči: v dialekte rodiny, v dialekte otca a mamy, starého otca a starej mamy. Potom prídu na rad katechéti, aby rozvinuli toto prvé odovzdanie – pomocou myšlienok, vysvetľovania. Avšak nezabudnite na toto: robí sa to „v dialekte“, a ak chýba táto domácka reč, ak sa doma medzi rodičmi nehovorí rečou lásky, odovzdávanie viery nie je také ľahké, nebude sa to dať. Nezabudnite: vašou úlohou je odovzdať vieru, ale robiť to v dialekte lásky vášho domu, vašej rodiny.“

Pápež ďalej poukázal aj na „dialekt detí“ a na jeho hodnotu v Božích očiach: „Aj ony majú svoj vlastný dialekt, ktorý nám dobre padne si vypočuť! Teraz sú všetky ticho, ale stačí, keď jedno udá tón, a  spustí sa orchester. Dialekt detí! A Ježiš nám radí, aby sme boli ako ony, hovorili ako ony. Nesmieme zabudnúť na tento jazyk detí, ktoré hovoria ako len vedia, ale je to reč, ktorá je Ježišovi veľmi milá. A vo vašich modlitbách buďte jednoduchí ako ony, povedzte Ježišovi to, čo máte na srdci, tak ako to robia ony. Dnes to povedia plačom, áno, tak ako to robia deti.“

Svoju krátku katechézu zhrnul Svätý Otec v obraze dialógu z oboch strán: „Dialekt rodičov, ktorým je láska na odovzdávanie viery, a dialekt detí, ktorý majú rodičia prijímať, aby rástli vo viere.“ Na záver pápež František ako zvyčajne povzbudil mamy, aby sa v chráme cítili ako doma: „Teraz budeme pokračovať v obrade, a ak začnú robiť koncert, ak budú nepokojné, bude im horúco, nepohodlne, alebo sa v nich ozve hlad... A ak majú hlad, nakojte ich! Bez obáv ich nakŕmte, lebo aj toto je jazykom lásky.“

Omšu Svätého Otca Františka v liturgickom priestore zdobenom Michelangelovými freskami ako zvyčajne sprevádzal zbor Cappella Sistina.


-

Význam Ježišovho krstu Svätý Otec František pripomenul veriacim aj pri poludňajšej modlitbe Anjel Pána. Poukázal na úlohu Ducha Svätého pri Ježišovom krste i pri krste každého kresťana. V deň, ktorým sa uzatvára Vianočné obdobie pozval všetkých oživiť si v pamäti dátum vlastného krstu. Veriacim na Námestí sv. Petra sa z okna pracovne prihovoril týmito slovami:

Príhovor pred modlitbou Anjel Pána

Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

Dnešný sviatok Pánovho krstu uzatvára obdobie Vianoc a pozýva nás pripomenúť si náš vlastný krst. Ježiš si želal prijať krst, ktorý ohlasoval a vysluhoval Ján Krstiteľ v Jordáne. Išlo o krst pokánia; všetci tí, čo prichádzali, vyjadrovali túžbu byť očistení od hriechov a s pomocou Božou sa usilovali začať nový život.

Vidíme tak veľkosť Ježišovej pokory – ten, ktorý bol bez hriechu si stal do radu s kajúcnikmi, zamiešal sa medzi nich, aby bol pokrstený vo vodách rieky. Koľko pokory je v Ježišovi! A týmto spôsobom preukázal to, čo sme slávili počas Vianoc: Ježišovu ochotu ponoriť sa do rieky človečenstva, vziať na seba nedokonalosť a slabosť ľudstva, zdieľať s ľuďmi ich túžbu po oslobodení a prekonaní všetkého, čo vzďaľuje od Boha a spôsobuje odcudzenie od bratov. Ako v Betleheme, tak i pri brehoch Jordánu je

Boh verný svojmu prísľubu, že sa ujme osudu ľudských bytostí, a Ježiš je toho hmatateľným a definitívnym znamením. On sa nás všetkých ujal, všetkých sa nás ujíma, v živote, každý deň.

Dnešné evanjelium zdôrazňuje, že Ježiš «ako vystupoval z vody, videl otvorené nebo a Ducha, ktorý ako holubica zostupoval na neho» (Mk 1,10). Duch Svätý, ktorý pôsobí od začiatku stvorenia a ktorý viedol Mojžiša a ľud na púšti, teraz v plnosti zostupuje na Ježiša, aby mu udelil silu na splnenie jeho misie vo svete. Duch Svätý je strojcom Ježišovho a tiež nášho krstu. On otvára oči nášho srdca pravde, plnej pravde. On nás pobáda kráčať v živote po ceste lásky. On je darom, ktorý každý z nás dostal od Otca v deň krstu. On, Svätý Duch nám sprostredkúva nehu Božieho odpustenia. A je to opäť on, Duch Svätý, čo dáva zaznieť zjavujúce slovo Otca: «Ty si môj Syn» (porov. v. 11).

Sviatok Ježišovho krstu pozýva každého kresťana, aby si pripomenul svoj vlastný krst. Nemôžem sa vás pýtať, či si pamätáte svoj krst, lebo väčšina z vás bola ešte malými deťmi, tak ako ja; boli sme pokrstení ako deti. Opýtam sa vás ale inú otázku: poznáte dátum vášho krstu? Viete, v ktorý deň ste boli pokrstení? Každý nech popremýšľa. A ak ten dátum neviete alebo ste ho zabudli, tak keď prídete domov, spýtajte sa mamy, starej mamy, strýka, tety, starého otca, krstného otca, krstnej mamy: Kedy to bolo? Ten dátum by sme si mali stále pamätať, lebo je to pre nás sviatok, je to deň nášho prvotného posvätenia sa, je to dátum, keď nám Otec daroval Ducha Svätého, ktorý nás pobáda kráčať; je to dátum veľkého odpustenia. Nezabudnite: Aký je dátum môjho krstu?

Prosme Pannu Máriu o jej materskú ochranu, aby všetci kresťania vždy viac chápali dar krstu a usilovali sa ho dôsledne žiť, dosvedčujúc lásku Otca, Syna i Ducha Svätého.

Preložila: Slovenská redakcia VR( TK KBS, RV jb; ml ) 20180107006   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 673 x

[naspäť]

TV Lux | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2018