TK KBS

Dnes je pondelok 17. 12. 2018   Meniny má Kornélia       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  Top témy
Všetky
Pápež v SAE

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Predseda KBS slávil novoročnú svätú omšu v Katedrále sv. Martina
P:3, 01. 01. 2018 12:30, DOMBratislava 1. januára (TK KBS) Predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Mons. Stanislav Zvolenský slávil dnes, v pondelok 1. januára 2018, novoročnú svätú omšu v Katedrále sv. Martina v Bratislave. Liturgii pri príležitosti prikázaného sviatku Panny Márie Bohorodičky a 25. výročia štátneho sviatku vzniku Slovenskej republiky predsedal za účasti apoštolského nuncia na Slovensku Mons. Giacoma Guida Ottonella a viacerých biskupov. Prítomní boli aj prezident SR Andrej Kiska, predseda Národnej rady SR Andrej Danko, predstavitelia politického, spoločenského a akademického života. Arcibiskup Zvolenský v homílii pripomenul, že čo znamená dnešný sviatok pre našu vieru a čo si z neho môžeme vziať pre budúcnosť našej krajiny.

“Dnešný sviatok je vlastne upriamením pozornosti na druhého,” povedal arcibiskup Zvolenský. ”To, že je Mária Bohorodičkou, to sa týka nás všetkých,” uviedol. Ďalej pripomenul posolstvá dnešného sviatku a to, ako ich premietnúť do našich životov. “Upriamenie pozornosti na druhého, počúvanie, premýšľanie, rozlišovanie, vedomie vlastnej dôstojnosti,” vymenoval. Za 25 rokov samostatnosti podľa jeho slov naša krajina v mnohom pokročila. Otvorila sa modernému svetu a prijala veľa pozitívnych zmien. Za to treba byť podľa neho úprimne vďační. Zdôraznil, že v zahraničí vnímajú našu pracovitosť i spoľahlivosť. K ochote a pracovitosti pridal i ďalšie - nenáročnosť a skromnosť - vedieť byť spokojný aj v nie najlepších podmienkach.

“Náš človek má slabosti, ale nikdy nebol synonymom spupnosti, povýšenectva či arogancie. Dokázal vydržať, poradiť si v nepohode, a zároveň nestratiť zmysel pre vyššie veci,” povedal v homílii. Zároveň pripomenul, že aby sa nepodvolili podceňovaniu a nenaskočili na vlnu “pohŕdania sebou samými”. “Nenechajme sa zhadzovať a sami nezhadzujme! Uchovajme si skromnosť, ale aj zdravé sebavedomie, optimizmus a vlastný pohľad. Nemusí byť vo všetkom ten pohľad taký istý ako majú “tí, ktorí sú na západe" - nemusíme slepo kopírovať druhých, najmä bohatších a chcieť sa im - za každú cenu - vyrovnať. (…) Svet, za ktorým sa dnes toľkí ženú, nie je vo všetkom hoden nasledovania. Najmä nie v tom, čo sa týka sebastrednosti.”

“Keď vstupujeme do nového roku, ako veriaci a ako občania nášho Slovenska - s uvažovaním nad našou budúcnosťou - prosím vás: dajme pozor na sebastrednosť. Zachovajme si sebavedomie, ale aj schopnosť rozlišovať a rešpektovať. Zostaňme pracovití, obetaví, všímaví. Nezhŕňajme, ani netúžme, nechcime mať viac, než je potrebné pre slušný život!” povedal arcibiskup Zvolenský. Všetkým prítomným i tým, čo svätú omšu sledovali v priamom prenose RTVS, zaželal, aby im posolstvo dnešného sviatku pomohlo uvedomiť si, že to podstatné pre budúcnosť: nestratiť otvorené srdce pre druhých, neopustiť zdravý rozum - a túžiť po skutočných pokladoch, uviedol v novoročnej homílii počas slávnostnej svätej omše v Katedrále sv. Martina.

PLNÉ ZNENIE homílie je možné nájsť TU

V závere svätej omše sa prítomným prihovoril apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Giacomo Guido Ottonello. Medzi biskupmi bol bratislavský eparcha Mons. Peter Rusnák, ordinár Ozbrojených síl a OZ SR Mons. František Rábek a bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko. Na svätej omši sa zúčastnil aj bývalý prezident SR Ivan Gašparovič, viacerí ministri a členovia vlády SR, náčelník Generálneho štábu SR, predsedníčka Najvyššieho súdu SR, veľvyslanci a veľvyslankyne, predseda Vyššieho územného celku, primátor Bratislavy, predstavitelia politického, spoločenského a akademického života, členovia Maltézského rádu na Slovensku, viacerí kňazi, diakoni a rehoľníci a stovky veriacich.

TK KBS vydala k správe AUDIO a FOTO.( TK KBS, ml; ml ) 20180101006   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 1096 x

[naspäť]

TV Lux | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2018