TK KBS

Dnes je streda 19. 12. 2018   Meniny má Judita       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  Top témy
Všetky
Pápež v SAE

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Anjel Pána: Máriin postoj je zhodný s postojom Božieho Syna
P:3, 24. 12. 2017 16:33, ZAHVatikán 24. decembra (RV) Na poludnie v dnešnú Štvrtú adventnú nedeľu, ktorá je tento rok celkom na prahu Vianoc, sa Svätý Otec František spojil s veriacimi pri modlitbe Anjel Pána. V príhovore poukázal na pokorný a veľkodušný postoj Panny Márie, s akým prijala Božie povolanie a poslanie stať sa matkou Božieho Syna. Pri anjelovom zvestovaní „sa Mária predstavuje v postoji, ktorý sa dokonale zhoduje s postojom Božieho Syna, keď prichádza na tento svet: jeho túžbou je stať sa Služobníkom Pána, byť v službe ľudstvu a tak naplniť Otcov plán,“ povedal Svätý Otec.

Pápež František povzbudil veriacich k modlitbe za pokoj vo svete a zopakoval svoju predvianočnú výzvu na vyslobodenie unesených osôb. Vyjadril tiež solidárnosť s obeťami živelnej pohromy na Filipínach. Prítomných pútnikov z celého sveta pozval k modlitbovému stíšeniu na prahu Vianoc.

Dnes večer o 21.30 bude pápež František sláviť vianočnú Omšu vo svätej noci v Bazilike sv. Petra, na ktorej sa spolu s členmi Rímskej kúrie a pútnikmi z celého sveta zvyčajne zúčastňujú členovia diplomatického zboru akreditovaného pri Svätej stolici.

__

Príhovor Svätého Otca pred modlitbou Anjel Pána

Drahí bratia a sestry, dobrý deň!
V túto nedeľu, ktorá bezprostredne predchádza Vianoce, počúvame evanjelium o Zvestovaní (porov. Lk 1,26-38). V evanjeliovej stati si môžeme všimnúť kontrast medzi anjelovými prisľúbeniami a Máriinou odpoveďou. Tento kontrast je vidieť v rozsahu a v obsahu výrazov oboch protagonistov.

Anjel Márii hovorí: „Neboj sa, Mária, našla si milosť u Boha. Počneš a porodíš syna a dáš mu meno Ježiš. On bude veľký a bude sa volať Synom Najvyššieho. Pán, Boh, mu dá trón jeho otca Dávida, naveky bude kraľovať nad Jakubovým rodom a jeho kráľovstvu nebude konca“ (v. 30-33). Ide o rozsiahle vyjavenie, ktoré otvára neslýchané perspektívy. Dieťa, ktoré sa narodí z tejto pokornej dievčiny z Nazareta sa bude volať Synom Najvyššieho: nemožno si predstaviť hodnosť vyššiu od tejto. Po otázke, ktorou si Mária pýta vysvetlenie, sa anjelovo vyjavenie stáva ešte podrobnejším a prekvapivejším.

Naopak Máriinou odpoveďou je jedna krátka veta, ktorá nehovorí o sláve, nehovorí o privilégiu, ale iba o ochote a o službe: „Hľa, služobnica Pána, nech sa mi stane podľa tvojho slova“ (v. 38). Rozdielny je i obsah. Mária sa v perspektíve, že sa má stať matkou Mesiáša nevyvyšuje, ale zostáva skromná a prejavuje súhlas s Pánovým plánom. Mária sa nevystatuje. Je pokorná, skromná. Zostáva taká ako vždy.

Uvedený kontrast je dôležitý. Dáva nám pochopiť, že Mária je skutočne pokorná a nejde jej o chválu svojej osoby. Uznáva pred Bohom svoju malosť a je tak spokojná. Zároveň si ale uvedomuje, že od jej odpovede závisí uskutočnenie Božieho plánu a že sa od nej žiada, aby mu dala svoj súhlas celým svojím bytím.
V tejto situácii sa Mária predstavuje v postoji, ktorý sa dokonale zhoduje s postojom Božieho Syna, keď prichádza na tento svet: jeho túžbou je stať sa Služobníkom Pána, byť v službe ľudstvu a tak naplniť Otcov plán. Mária hovorí: „Hľa, služobnica Pána“; a Boží Syn zase, keď vstúpil do tohto sveta, hovorí: „Hľa, prichádzam […], aby som plnil tvoju vôľu, Bože“ (Hebr 10,7.9). Máriin postoj plne odzrkadľuje toto vyhlásenie Božieho Syna, ktorý sa stáva i Máriiným synom.

Panna Mária sa týmto spôsobom prejavuje ako dokonalá spolupracovníčka na Božom pláne, a ukazuje sa aj ako učeníčka svojho Syna, a v hymne Magnifikat bude môcť vyhlásiť, že Boh „povýšil ponížených“ (Lk 1,52), lebo svojou pokornou a veľkorysou odpoveďou nadobudla nesmiernu radosť a aj nesmiernu slávu.

Keď obdivujeme našu Matku za túto jej odpoveď na povolanie a poslanie od Boha, prosme ju, aby každému z nás pomohla prijať Boží plán v našom živote, s úprimnou pokorou a odvážnou veľkorysosťou.
(Preklad: Slovenská redakcia VR)


Na Námestí sv. Petra boli prítomní domáci Rimania i pútnici, ktorí pricestovali z rozličných krajín sláviť Vianoce v Ríme. Po spoločnej modlitbe Anjel Pána a prosbe za večný odpočinok zosnulých udelil Svätý Otec z okna Apoštolského paláca požehnanie. Potom osobitnými výzvami reagoval na aktuálne situácie vo svete. Prvá z nich sa týkala vyprosovania pokoja a nadviazala na apel pápeža a nigérijských biskupov z predchádzajúcej nedele, požadujúci oslobodenie unesených šiestich rehoľných sestier Eucharistického Srdca Kristovho:
„Drahí bratia a sestry, v modlitbovom očakávaní narodenia Ježiša, Kniežaťa pokoja, vyprosujme dar pokoja pre celý svet, osobitne národom, ktoré najviac trpia v dôsledku prebiehajúcich konfliktov. Zvlášť opakujem moju výzvu, aby pri príležitosti Vianočných sviatkov boli prepustené unesené osoby – kňazi, rehoľníci a rehoľníčky i laici – a mohli sa vrátiť do svojich domovov. Modlime sa za nich.“

Po chvíli tichej modlitby vyjadril Svätý Otec solidaritu s Filipínami, zasiahnutými v piatok 22. decembra tropickou búrkou Tempin, ktorá zanechala za sebou najmenej 180 mŕtvych a ďalších nezvestných:
„Chcem uistiť aj o mojej modlitbe obyvateľstvo ostrova Mindanao na Filipínach zasiahnuté búrkou, ktorá spôsobila početné obete a materiálne škody. Nech milosrdný Boh prijme duše zosnulých a posilní všetkých, ktorí trpia pre túto pohromu. Modlime sa za týchto ľudí.“

Po krátkej modlitbe v tichu sa pápež František obrátil na prítomných veriacich s povzbudením k duchovnému stíšeniu na prahu Vianoc:
„Srdečne zdravím všetkých vás, veriaci z Ríma i pútnici z rozličných krajín, rodiny, farské skupiny a združenia. V týchto hodinách, ktoré nás delia od Vianoc, prosím vás, nájdite si nejakú chvíľu zastaviť sa v tichu a v modlitbe pred jasličkami a adorovať v srdci tajomstvo pravých Vianoc, narodenia Ježiša, ktorý sa k nám približuje s láskou, pokorou a nehou. A spomeňte si v tých chvíľach v modlitbe aj na mňa. Ďakujem! Požehnanú nedeľu a dobrú chuť k obedu! Dovidenia!“( TK KBS, RV jb, mk; pz ) 20171224002   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 676 x

[naspäť]

TV Lux | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2018