[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 04. 2024   Meniny má Marek      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pripomenuli si zatknutie pôvodom židovskej rodiny Munkovcov gestapom
P:3, 20. 12. 2017 11:41, DOM

Ružomberok 20. decembra (TK KBS) V dňoch 14. a 15. decembra 2017 si v Ružomberku pripomenuli zatknutie pôvodom židovskej rodiny Munkovcov gestapom. Rodina Františka a Gizely Munkovcov spolu so synmi Tomášom a Jurajom žila ako ľudia milujúci kultúru, vzdelanie a umenie a možno práve touto cestou spoznali Ježiša Krista a rozhodli sa nasledovať ho. Ich krst v roku 1939 bol už len definitívnym potvrdením tohto rozhodnutia, keďže – ako píše František Munk vo svojej žiadosti o krst – „podľa svedomia môjho, duševne a so srdcom som už dávno členom Cirkvi Kristovej.“ Toto ich vyznanie potvrdzuje aj Pavol Strauss vo svojej knihe Mozaika nádeje. Ich svedectvo kresťanského života ho natoľko oslovilo, že sám spoznal Krista a konvertoval na Katolícku vieru.

Starší syn Tomáš Munk sa neskôr rozhodol vstúpiť do jezuitského noviciátu. Rasovo motivovaná perzekúcia však zmarila jeho túžbu ohlasovať Krista. Dňa 14. decembra 1944 zatklo gestapo matku Gizelu, následne aj ostatných členov rodiny. Keď sa Tomáš ako jezuitský novic dozvedel o zatknutí svojej mamy, prebdel celú noc v noviciátnej kaplnke v modlitbe, počas ktorej obetoval svoj vlastný život za židovský národ. Vedel totiž, že gestapo príde zatknúť aj jeho. Po zatknutí boli všetci deportovaní do sústreďovacieho tábora v Seredi, odkiaľ bol Tomáš s otcom Františkom prevezený do tábora Sachsenhausen, matka Gizela s mladším Jurajom do tábora Bergen-Belsen. Momentálne prebieha proces blahorečenia Tomáša Munka a jeho otca Františka v iniciatíve pátrov jezuitov. 

Spomienkový program na túto udalosť začal 14. decembra večernou svätou omšou v kostole Povýšenia sv. Kríža v Ružomberku, ktorú slúžil provinciál slovenských jezuitov P. Rudolf Uher SJ. Vo svojej homílii priblížil osudy rodiny Munkovcov, poukázal na autentickosť ich viery spojenú s každodennou praxou života podľa viery. Toto prepojenie P. Uher ilustroval na troch rovinách – na vzťahu k Božiemu slovu – k Biblii, ktorá bola aj po krste pre rodinu naďalej „prenosnou vlasťou“, na liturgickom živote rodiny a na duchovnej hĺbke ich života (rodina sa zúčastňovala napríklad aj duchovných cvičení u jezuitov). 

Po svätej omši sa priamo v kostole uskutočnila akadémia v réžii mladých rodín a laikov. Akadémia pozostávala z krátkeho priblíženia jednotlivých členov rodiny sprevádzaného premietaním rodinných fotografií, čítania niektorých zachovaných písomností a vyznaní rodiny Munkovcov. Tu sa odzrkadlili široké kultúrne záujmy rodiny, najmä na príležitostnej básnickej a výtvarnej tvorbe Tomáša a Juraja. Nechýbali ani piesne v podaní detí aj dospelých, ku ktorým sa s radosťou pripojili aj prítomní poslucháči. 

Duchovným jadrom spomienkovej akcie bola celonočná adorácia v jezuitskej noviciátnej kaplnke, teda na mieste, kde Tomáš Munk strávil noc v modlitbe pred svojím zatknutím a deportáciou.

Adoráciu zahájil P. Ondrej Gábriš SJ spoločne s rodinami. Následne sa poklony v Pánovej prítomnosti až do polnoci postupne zúčastnili rôzne ženské rehoľné komunity z Ružomberka – Milosrdné sestry sv. Kríža, Školské sestry sv. Františka, Milosrdné sestry sv. Vincenta a sestry z Congregatio Jesu. Od polnoci do rána sa v modlitbe a poklone postupne vystriedali novici a členovia jezuitskej komunity. Adorácia bola zakončená modlitbou ranných chvál, litániami k Božskému Srdcu Ježišovmu a slávnostným požehnaním. 

Spomienková udalosť bola ukončená 15. decembra večerným koncertom v Galérii Ľudovíta Fullu, ktorým sme si už po desiatykrát pripomenuli a uctili osud rodiny Munkovcov a ostatných obetí holokaustu. V prostredí avantgardných obrazov sme si vypočuli skladby Mariána Vargu, Bélu Bartóka, Arvo Pärta, Ernesta Blocha a Vladimíra Godára. Koncert svojím slovom sprevádzal a súčasne sa aktívne zapájal slovenský violončelista Jozef Lupták.

TK KBS informoval Noviciát Spoločnosti Ježišovej

( TK KBS, nsj, ml; pz ) 20171220022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]