[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 04. 2024   Meniny má Jela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec sa cez telemost rozprával so študentmi tokijskej Univerzity Sophia
P:3, 19. 12. 2017 09:30, ZAH

Vatikán/Japonsko 19. decembra (RV) Svätý Otec František sa v pondelok spojil prostredníctvom telemostu so študentmi a učiteľmi Univerzity Sophia v Tokiu. Univerzita Sophia (Múdrosť) bola založená jezuitmi v roku 1913 a patrí medzi najznámejšie japonské univerzity.

Pápež František v španielčine so simultánnym prekladom diskutoval s mladými o rôznych témach ako napr. kariéra mladého človeka v konkurenčnej spoločnosti, úloha náboženstva pre osobný rast, problematika migrácie, životné prostredie a ďalšie. Pápež sa podelil sa aj s osobným vnímaním Japonska a jeho ľudí.

Skôr ako bolo nadviazané spojenie, študentom premietli video o živote Katolíckej cirkvi a o pápežoch posledného obdobia: počnúc zvolením Jána Pavla II., cez zrieknutie sa úradu Benedikta XVI. až po pontifikát pápeža Františka. Študenti zhromaždení vo veľkej aule univerzity si vopred spísali okolo sto otázok pre pápeža, z ktorých nakoniec vybrali osem. Niektoré z nich išli aj na telo, napr. táto, ktorú položil jeden zo študentov:

„Mnohí majú o Vás dobrý obraz, ale aký je obraz, ktorý máte o sebe Vy?“ Pápež odpovedal:

„Keď sa češeme, umývame si tvár, pozeráme sa do zrkadla. Ale keď sa zrkadlo stane súčasťou tvojho života, začneš sa zhovárať so zrkadlom, v postoji takmer alebo celkom narcistickom, dospeješ k chorobnej zahľadenosti do seba, k autoreferencialite. Myslím si, že musíme byť veľmi pozorní, keď sa snažíme posudzovať seba samých. Musíme si dať pozor, aby sme neupadli do zrkadlového hodnotenia. Pretože to nás oklame a vždy nás bude klamať.

Pýtal si sa, aký mám obraz o sebe samom. Snažím sa neobzerať sa v zrkadle. Je to totiž jedna vec, ktorej sa musíš neustále chrániť, pretože márnomyseľnosť ťa môže ovládnuť všade. Usilujem sa raz či dva razy za deň pozrieť sa do svojho vnútra na veci, ktoré som pociťoval počas dňa, na veci, ktoré sa udiali vo mne, ... aby som súdil sám seba z toho, čo som konal, z rozhodnutí, ktoré som urobil, z postojov, ktoré som mal.“

Svoju odpoveď pápež František uzavrel takto: „Myslím si, že som hriešnik, ktorého Boh veľmi miloval a ešte stále ho miluje. A toto ma robí veľmi šťastným.“

Študenti sa opýtali aj na pápežov dojem, aký má z Japonska a či má úmysel prísť ich navštíviť. Svätý Otec spomenul, že v minulosti raz krajinu navštívil, keď strávil týždeň v Tokiu. Svoju predstavu o Japoncoch vyjadril slovami:

„Národ ideálov, národ hlbokej náboženskej schopnosti, národ pracovitý, národ, ktorý veľa trpel. Japonsko mi dáva vidieť aj niektoré problémy, ako je prehnaná konkurencia, súťaživosť, konzum, konzum, a ešte raz konzum... Ten ti môže poškodiť a obrať ťa o tú silu, ktorú máš. O tú veľkú silu ideálu. Je to prehnané zameranie na výkon a na súťaženie.“

„Japonsko je veľkou krajinou, obdivujem ho. Určite by som rád prišiel. Už som dostal oficiálne pozvanie. Neviem, či budem môcť prísť skoro alebo nie, pretože mám pred sebou veľa ciest. Ale je to národ, ktorý mám veľmi rád.“

Na záver celá sála zaspievala pápežovi Františkovi vianočnú pieseň.

( TK KBS, RV jb, ml; pz ) 20171219025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]