TK KBS

Dnes je utorok 23. 10. 2018   Meniny má Alojzia       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Top témy
Všetky
Synoda o mladých 2018
Anna Kolesárová

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František: Jozef sa vedel ujať otcovstva i tajomstva ako „Otcov tieň“
P:3, 19. 12. 2017 08:51, ZAH



Vatikán 19. decembra (RV) V rannej homílii sa v pondelok Svätý Otec zameral na  osobu sv. Jozefa. Pripomenul, ako „prevzal na seba otcovstvo, ktoré nebolo jeho: pochádzalo od Otca“, ako sa staral sa o malého Ježiša až do dovŕšenia dospelosti. Keď máme problémy, v utrpení, keď zažívame tmu, učme sa od sv. Jozefa, ktorý vie, čo to znamená „kráčať v tme“, vie „ako sa načúva Božiemu hlasu“, vie „ako sa potichu kráča vpred“.

Týmito slovami pápež František pri omši v Dome sv. Marty komentoval úryvok Matúšovho evanjelia (Mt 1,18-24), ktoré hovorí o tom, že Ježiš sa narodil z Márie, manželky Jozefa, syna Dávidovho. Svätý Otec pripomenul pocity sv. Jozefa, keď na Márii začínajú byť „viditeľné“ znaky tehotenstva, po tom ako sa vrátila od Alžbety. Pápež hovoril o „pochybnostiach“ muža, o jeho „bolesti“ o jeho „utrpení“, zatiaľ čo všetci okolo začínajú roznášať klebety.

On „nechápal“ ale vedel, že Mária je „Božou ženou“. A tak sa rozhodol „prepustiť ju v tichosti“, bez „verejného“ obvinenia; až kým „nezasiahol Pán“ cez anjela vo sne, ktorý Jozefovi vysvetlil, že to dieťa, „ktoré sa v nej počalo“ pochádza „od Ducha Svätého“. A tak „uveril a poslúchol“.

„Jozef vnútorne bojoval. Uprostred toho boja zaznieva Boží hlas: «Vstaň!» - toto «vstaň», je v Biblii mnohokrát na  začiatku nejakého poslania. «Vstaň!», zober Máriu a priveď ju do svojho domu. Zhosti sa tejto situácie, zober ju do svojich rúk a choď vpred.

Jozef nešiel hľadať útechu u priateľov, nešiel za psychiatrom, aby mu vysvetlil ten sen... Nie, on uveril a kráčal vpred. Vzal situáciu do svojich rúk. Ale čo to mal Jozef zobrať do rúk? Aká to bola situácia? Čoho sa mal Jozef ujať? Dvoch vecí. Otcovstva a tajomstva.“

Jozef – pokračoval ďalej Svätý Otec – sa teda musel zhostiť otcovstva. A to už cítime „z Ježišovho rodokmeňa“, v ktorom sa vysvetľuje, ako „sa myslelo, že je Jozefovým synom“:

„On zobral na seba otcovstvo, ktoré nebolo jeho, pochádzalo do Otca. A túto úlohu vykonával ďalej tak, že sa nielen staral o obživu Márie a dieťaťa, ale tiež vychovával dieťa, učil ho remeslu, sprevádzal ho k zrelosti muža. «Byť súčasťou otcovstva, ktoré nie je tvoje, je Božie.» A toto všetko bez toho, aby niečo povedal. V evanjeliu niet jediného slova, ktoré by povedal Jozef. Muž tichosti, tichej poslušnosti.“

Pápež František sv. Jozefa charakterizoval ako muža, ktorý „berie do rúk“ tajomstvo, ako je to vysvetlené v prvom čítaní (Jer 23,5-8), je to tajomstvo „privedenia ľudu späť k Bohu“, tajomstvo „nového stvorenia“ ktoré, ako hovorí liturgia, je  „nádhernejšie“ než to prvé.

„Jozef vezme do rúk toto tajomstvo a pomáha: svojím mlčaním, svojou prácou, až dovtedy, pokiaľ ho Boh nepovolá k sebe. O tomto mužovi, ktorý sa zhostil otcovstva a tajomstva, sa hovorí, že bol tieňom Otca: tieňom Boha Otca. A ak sa Ježiš ako človek naučil povedať „otecko“, „otec“ svojmu Otcovi, ktorého poznal ako Boh, tak sa to naučil zo života, zo  svedectva Jozefa: muža, ktorý chráni, muža, ktorý vychováva, muža, ktorý udržiava každé otcovstvo a každé tajomstvo, ale nič si nenecháva pre seba.“

Toto je ten „veľký Jozef“, ktorého Boh potreboval, aby udržiaval „tajomstvo prinavrátenia ľudu k novému stvoreniu“, zakončil adventnú homíliu Svätý Otec.



( TK KBS, RV ab, ml; pz ) 20171219024   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 421 x

[naspäť]





TV Lux | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2018