TK KBS

Dnes je streda 19. 12. 2018   Meniny má Judita       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  Top témy
Všetky
Pápež v SAE

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Návod pápeža Františka na hlbokú radosť - Anjel Pána v nedeľu Gaudete
P:3, 17. 12. 2017 21:06, ZAHVatikán 17. decembra (RV) V nedeľu „Gaudete“, „Radujte sa“, ako sa nazýva dnešná Tretia adventná nedeľa, sa Svätý Otec na poludnie prihovoril veriacim na Námestí sv. Petra. Boli medzi nimi osobitne rodiny s deťmi, ktoré si v rukách priniesli figúrku Ježiška z rodinného betlehemu, aby im ju Svätý Otec požehnal. V krátkej katechéze povzbudil prítomných k trom postojom: k postoju „ustavičnej radosti, vytrvalej modlitby a neprestajného vzdávania vďaky“.

Pápežovi Františkovi, ktorý v dnešný deň slávi svoje 81. narodeniny, ešte predpoludním prišli zablahoželať dobrovoľníci z Vatikánskej detskej ambulancie Santa Marta spolu s deťmi, ktoré využívajú služby tohto zariadenia a ich rodičmi. Pochádzajú nielen z Talianska, ale aj z približne dvadsiatky iných krajín. Pápež František za nimi prišiel do Auly Pavla VI., kde mu odovzdali štyri metre dlhú pizzu s narodeninovou sviečkou na vrchu.

V neformálnej atmosfére sa Svätý Otec podelil s rodičmi s niekoľkými myšlienkami o výchove detí a zároveň sa detí povypytoval, ako to vidia oni samé.

Najprv bola reč o radosti: „Radosť detí je poklad. A musíme urobiť všetko pre to, aby zostali radostnými, pretože radosť je ako dobrá pôda. Radostná duša je ako dobrá zem, ktorá dáva dobrý rast životu, s dobrým ovocím.“ Rodičov potom Svätý Otec požiadal o tri veci: „Prvá vec: chráňte radosť detí. Nezarmucujte ich. Keď deti vidia, že doma sú problémy, keď sa rodičia hádajú, trpia.“

„Druhá vec: aby deti dobre vyrastali, veďte ich k tomu, aby sa rozprávali so starými rodičmi. ... Pretože starí rodičia majú pamäť, majú korene a sú tými, ktorí dajú korene deťom.“ „A tretia rada, ktorú vám dám: učte ich zhovárať sa s Bohom. Nech sa naučia modliť, povedať, čo cítia v srdci.“

Po stretnutí s rodinami, ktoré sa pohostili na narodeninovej pizzi, sa už Svätý Otec presunul do Apoštolského paláca, kde na poludnie z okna svojej pracovne pozdravil prítomných na Námestí sv. Petra. Prihovoril sa im v krátkej katechéze, ktorú prinášame.

-
Príhovor Svätého Otca pred modlitbou Anjel Pána:

Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

Uplynulé dve nedele nám liturgia zdôraznila, čo znamená zaujať postoj bdelosti a v čom konkrétne spočíva pripravovanie cesty Pánovi. V túto Tretiu adventnú nedeľu, ktorá sa tiež nazýva „radostnou nedeľou“, nás liturgia vyzýva zachytiť ducha, v ktorom sa toto všetko má udiať, presnejšie povedané, vyzýva nás k radosti.

Svätý Pavol nás pozýva pripraviť sa na Pánov príchod troma postojmi. Dobre počúvajte: tri postoje. Prvým je ustavičná radosť; druhým vytrvalá modlitba; tretím je neprestajné vzdávanie vďaky. Ustavičná radosť, vytrvalá modlitba a neprestajné vzdávanie vďaky.

Prvým postojom je ustavičná radosť: „Ustavične sa radujte!“ (1 Sol 5,16), hovorí sv. Pavol. Oplatí sa stále zotrvávať v radosti, aj keď sa veci nedejú, ako by sme si želali; no je tu aj tá hlboká radosť, ktorou je pokoj: vnútorná radosť. Pokoj predstavuje radosť „na prahovej úrovni“, ale je to radosť.

Obavy, ťažkosti a útrapy križujú život každého človeka, poznáme to všetci. Častokrát sa i realita, ktorá nás obkolesuje zdá byť nehostinnou a suchopárnou, pripomínajúcou púšť, v ktorej zaznieva hlas Jána Krstiteľa, ako sme počuli v dnešnom evanjeliu (porov. Jn 1,23). Práve slová Jána Krstiteľa ale odhaľujú, že naša radosť sa opiera o istotu, že táto púšť je predsa len niekým obývaná: „Medzi vami“ – hovorí Ján Krstiteľ – „stojí ten, ktorého nepoznáte“ (v. 26).

Je to Ježiš, poslaný Otcom, aby prišiel – ako zdôrazňuje Izaiáš – „hlásať radostnú zvesť chudobným, uzdraviť skrúšených srdcom, oznámiť zajatým slobodu, väzneným prepustenie, ohlásiť rok milosti Pána“ (61,1-2). Tieto slová, ktoré Ježiš neskôr pri kázaní v nazaretskej synagóge vztiahne na seba (porov. Lk 4,16-19), vysvetľujú, že jeho misia vo svete spočíva v oslobodení z hriechu a z osobného i spoločenského otroctva, ktoré je dôsledkom hriechu. Ježiš prišiel na zem, aby ľuďom prinavrátil ich dôstojnosť a slobodu Božích detí, čo môže jedine on uskutočniť a priniesť tým radosť.

Radosť, príznačná pre očakávanie Mesiáša, je založená na vytrvalej modlitbe: toto je druhý postoj. Sv. Pavol hovorí: „Bez prestania sa modlite“ (1 Sol 5,17). Modlitbou môžeme vstúpiť do pevného vzťahu s Bohom, ktorý je zdrojom pravej radosti. Radosť kresťana nie je niečím, čo možno kúpiť; radosť kresťana pochádza z viery v Ježiša Krista a zo stretnutia s ním, ktorý je dôvodom našej radosti.

Čím viac sme zakorenení v Kristovi, čím bližšie sme pri ňom,  tým viac zažívame vnútorný pokoj, a to aj uprostred každodenných protivenstiev. Z tohto dôvodu kresťan, ktorý sa stretol s Ježišom, nemôže byť prorokom zlých zvestí, ale svedkom a poslom radosti; radosti, ktorá sa má zdieľať s ostatnými; nákazlivej radosti, ktorá učiní životnú cestu menej vyčerpávajúcou.

Tretí postoj, na ktorý ukazuje sv. Pavol je neprestajné vzdávanie vďaky, t. j. láska naplnená vďačnosťou voči Bohu. On je totiž voči nám nesmierne štedrý a my sme pozvaní vždy si uvedomovať jeho dobrodenia, jeho milosrdnú lásku, trpezlivosť a dobrotu, a tak žiť v ustavičnej vďake.

Radosť, modlitba a vďačnosť sú tri postoje, ktoré nás pripravujú prežívať Vianoce rýdzim spôsobom. Radosť, modlitba a vďačnosť. Povedzme to všetci spolu: radosť, modlitba a vďačnosť. [Zhromaždenie viac ráz opakuje.]
V tejto poslednej etape Adventnej doby sa zverme do materského príhovoru Panny Márie. Ona je „príčinou našej radosti“, nielen tým, že zrodila Ježiša, ale že nás neustále odkazuje k nemu.

Preložila: Slovenská redakcia VR

-

Po modlitbe Anjel Pána a udelení požehnania vyslovil Svätý Otec výzvu týkajúcu sa Nigérie:

„V srdci sa pripájam k výzve biskupov Nigérie za oslobodenie šiestich sestier Eucharistického Srdca Kristovho, unesených pred asi mesiacom z ich kláštora v Iguoriakhi. Naliehavo sa modlím za ne i za všetkých ďalších ľudí, ktorí sa nachádzajú v tejto bolestivej situácii, aby sa mohli pri príležitosti Vianoc konečne vrátiť do svojich domovov.“

Pápež František sa na tento úmysel pomodlil s prítomnými Zdravas Mária. Potom pozdravil jednotlivé prítomné skupiny pútnikov, menovite z Portugaliska, Peru a Španielska. Do Vatikánu dnes prišli aj farníci z Bratislavy – Dlhých Dielov, ktorí sa včera zúčastnili na kňazskej vysviacke svojho rodáka pátra Štefana Kaveckého LC, vysväteného v Bazilike sv. Pavla spolu s 32 ďalšími spolubratmi z kongregácie Legionárov Krista.

Na záver Svätý Otec oslovil domácich Rimanov a medzi nimi osobitne deti v sprievode rodičov. Tie si dnes podľa miestnej tradície spätej s adventnou Radostnou nedeľu priniesli figúrky malého Ježiška, aby ich Svätý Otec požehnal a mohli si ich potom na Štedrý večer pri rodinnom slávení vložiť do jasličiek.

„Keď sa budete doma modliť pred jasličkami spolu s celou rodinou, nechajte sa pritiahnuť nehou malého Ježiška, ktorý sa narodil chudobný a krehký uprostred nás, aby nám dal svoju lásku. Toto sú pravé Vianoce. Ak odoberieme Ježiša, čo nám zostane z Vianoc? Sviatok by bol prázdny. Neoberte Vianoce o Ježiša! Ježiš je centrom Vianoc, Ježiš je tými pravými Vianocami! Pochopili sme?“

Detské a rodinné podujatie tradične nazývané „Bambinelli“ zorganizovalo Centrum rímskych oratórií, čiže farské voľnočasové pastoračné strediská pre deti a mládež z celého mesta. Svätý Otec zareagoval na ich transparent „Vždy je tu pre teba miesto“, ktorý dokázal prečítať na diaľku. Vyzdvihol chvályhodnú činnosť oratórií, najmä ich otvorenosť a pohostinnosť pre každého.( TK KBS, RV jb, mk; ml ) 20171217004   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 755 x

[naspäť]

TV Lux | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2018