TK KBS

Dnes je nedeľa 25. 08. 2019   Meniny má Ľudovít       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Slovenskí skauti priviezli z Rakúska na Slovensko Betlehemské svetlo
P:3, 17. 12. 2017 20:25, DOMBratislava 17. decembra (TK KBS) Slovenskí skauti v sobotu 16. decembra priviezli na Slovensko Betlehemské svetlo, ktoré prevzali od rakúskych skautov počas slávnostnej ceremónie vo Viedni. Ešte v ten deň v noci odovzdali svetlo počas svätej omše v Zakopanom poľským skautom a dnes ho v Poprade prijal prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska. Svetlo bude aj vďaka slovenským skautom tradične putovať cez celé Poľsko, pobaltské krajiny a Rusko až na Sibír.

V sobotu, 16. decembra, sa v rímskokatolíckom farskom kostole sv. Františka z Assisi vo Viedni uskutočnila ekumenická slávnosť, na ktorej rakúski skauti odovzdali Betlehemské svetlo členom európskych organizácií, medzi ktoré patrí aj Slovenský skauting. Od tej chvíle Betlehemské svetlo začína svoju púť do krajín celého sveta. Ešte v ten večer v nočných hodinách priniesli slovenskí skauti Betlehemské svetlo do Zakopaneho, kde ho zástupcovia Náčelníctva Slovenského skautingu a skauti zo Slovenska odovzdali na svätej omši poľským skautom. Svetlo sa bude šíriť cez celé Poľsko, pobaltské krajiny do Ruska a na ďalekú Sibír. „Odovzdávanie Betlehemského svetla poľským skautom sa od vstupu Slovenska a Poľska do Európskej únie organizuje každoročne vždy na inej strane hranice. V minulom roku odovzdávali naši skauti svetlo vo Svite" povedal Marián Suvák, koordinátor Betlehemského svetla na Slovensku.

Betlehemské svetlo priniesli na popradské námestie členky 78. skautského zboru z Popradu - Svetlušky. „Veľmi by som si želal, aby s tým svetlom prišli do domácností pokoj, láska, ochota odpúšťať a poprosiť o prepáčenie. Aby skutočne v každej domácnosti na celom Slovensku zavládla krásna vianočná atmosféra,“ uviedol Kiska a zároveň vyjadril prianie, aby dobro v srdciach ľudí zostalo čím dlhšie, ideálne po celý rok.

V sobotu 16. decembra do františkánskeho kláštora v Hlohovci zavítali skauti z Bratislavy, Serede a Trstenej, aby priniesli betlehemské svetlo. Pri svätej omši ich privítal páter Ján Kapistarán Lazový OFM. Vo svojej homílii spomenul svoje pôsobenie vo Svätej zemi, kedy počas Vianoc vypomáhali v Betleheme a tam boli skauti katolíci, Židia i moslimovia. Vysvetlil tradíciu betlehemského svetla v našich končinách, kde túto tradíciu najprv v roku 1986 zaviedli v rakúsku vďaka jednej charitatívnej pomoci rakúskej televízie, keď chlapec na vozíku toto svetlo priniesol priamo z Betlehema.

Na Slovensku sa táto tradícia rozšírila od roku 1990. Zdôraznil, že i my sami vo svojom živote potrebujeme svetlo, a tým najväčším Svetlom je Ježiš Kristus. A my sami máme byť svetlom pre druhých, odpúšťať si, nie že sa s niekým nezmyselne nerozprávame. Máme sa snažiť žiť náš život čo najlepšie, pretože sme tu len krátko, ale život sa nemeria podľa dĺžky, ale podľa kvality, ako sme ho žili a aký odkaz sme zanechali. Vianoce nie sú o darčekoch ale o vzťahoch, preto sa aj my máme snažiť robiť tento svet lepším. Svätú omšu doprevádzala kapela jUnity. Po nej si veriaci mohli vziať betlehemské svetlo do svojich príbytkov a pre skautov bol pripravený celonočný program pod záštitou brata Zacheja Lalíka OFM.

V nedeľu, 17. decembra prijal Betlehemské svetlo prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska. Plamienok Betlehemského svetla prevzal od skautskej delegácie na čele s náčelníkom Slovenského skautingu Petrom Linekom a koordinátorom Betlehemského svetla Mariánom Suvákom. Súčasťou delegácie boli skautky z Popradu, ktoré získali titul Družina roka 2017. Plamienok z Betlehema odovzdali skauti ľuďom počas slávnostnej svätej omše v Kostole Najsv. Spasiteľa na Hlavnom námestí v Bratislave, kde bude rovnako ako vo väčšine slovenských kostolov k dispozícii pre verejnosť až do Vianoc. Počas posledného víkendu pred Vianocami, v sobotu 23.12., budú už od skorého rána skautské posádky roznášať svetlo vlakmi po celom Slovensku a doručia ho do viac ako 330 miest a obcí a všade tam, kde nie je vlakové spojenie. Betlehemské svetlo zažiari aj na najvyššie položenom obývanom mieste na Slovensku, na Lomnickom štíte.

Betlehemské svetlo dievčatá a chlapci zo Slovenského skautingu postupne prinesú do domácností, nemocníc, azylových domov, domovov sociálnej a opatrovateľskej starostlivosti a kostolov, aby mohlo dotvárať atmosféru Vianoc. Distribúcie svetla sa každý rok dobrovoľne zúčastňujú stovky skautov a ich počet neustále rastie. Svetlo nesie posolstvo pokoja, lásky, mieru a jednoty – spoločných univerzálnych hodnôt vlastných ľuďom bez ohľadu na to, akého sú vierovyznania, ku ktorej cirkvi sa hlásia alebo či sú bez vyznania.

Slovenský skauting je jednou z najstarších organizácií pre deti a mládež na Slovensku a patrí k najaktívnejším. Svojím programom ponúka členom rôznorodé činnosti a aktivity, ktorých cieľom je nielen zábava, ale aj rozvoj zručností, vedomostí a hodnôt. V Slovenskom skautingu je v súčasnosti registrovaných takmer 7000 členov, ktorí pracujú v 100 skautských zboroch v takmer 50 okresoch. Slovenský skauting oslávil v roku 2013 svoju storočnicu. Jeho členovia budú aj tento rok, už po 28-krát, distribuovať Betlehemské svetlo po Slovensku.

Zdroje: Slovenský skauting, Marián Suvák / TASR / Lucia Froncová( TK KBS, TASR, ska, msu, ) 20171217003   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 604 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019