TK KBS

Dnes je streda 19. 12. 2018   Meniny má Judita       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  Top témy
Všetky
Pápež v SAE

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec František: Adventná príprava spočíva v odstraňovaní pýchy
P:3, 11. 12. 2017 10:26, ZAHVatikán 11. decembra (RV) Adventná príprava spočíva v odstraňovaní pýchy a povýšenectva z nášho srdca, aby sme vytvorili miesto pre Pána, pripomenul v 2. adventnú nedeľu Svätý Otec František: „Tam, kde je povýšenectvo, kde je arogancia, kde je pýcha, tam Pán nemôže prísť“.

Pri poludňajšej modlitbe Anjel Pána sa pápež František prihovoril z okna svojej pracovne približne 20-tisíc veriacim. Tí mali možnosť pozrieť si na Námestí sv. Petra už aj odhalený betlehem a vianočný strom. Svätý Otec v príhovore vychádzal z Izaiášovho proroctva s výzvou „Pripravte cestu Pánovi na púšti...“ (Iz 40,3). V duchu slov Jána Krstiteľa o krste Duchom Svätým z úvodu Markovho evanjelia poukázal na Pannu Máriu ako tú, „ktorá pripravila príchod Krista plnosťou svojho bytia“.   

Po spoločnej modlitbe a udelení požehnania Svätý Otec vyzval „odhodlane pracovať na vytvorení sveta bez jadrových zbraní“ a poukázal na „spojitosť ľudských práv s jadrovým odzbrojením“. Práve dnes v nórskom Osle odovzdajú Nobelovu cenu za mier organizácii ICAN – Medzinárodnej kampani za zákaz jadrových zbraní (International Campaign to Abolish Nuclear Weapons). Ceremónia sa koná súvislosti s dnešným Dňom ľudských práv, ktorý zaviedlo OSN už v roku 1950.

Ďalšou udalosťou medzinárodného významu, na ktorú dnes upozornil pápež František, je medzinárodné vrcholové stretnutie „Our Plannet Summit“ v najbližší utorok v Paríži. Svätý Otec zaželal samitu, aby dospel „k prijatiu účinných rozhodnutí, ako reálne čeliť klimatickým zmenám a súčasne bojovať s chudobou a podporovať integrálny ľudský rozvoj“. Dva roky po prijatí Parížskej dohody o klíme má stretnutie za cieľ aktualizovať a upevniť spoločnú stratégiu.

Pápež František dnes vyjadril solidaritu obyvateľom Indie, zasiahnutým cyklónom Okhi a tiež obyvateľstvu Albánska, ktoré zápasí s povodňami.

-

Príhovor Svätého Otca pred modlitbou Anjel Pána

Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

Minulú nedeľu sme začali Advent s pozvaním zotrvávať v bdelosti; dnes, v druhú nedeľu tohto obdobia prípravy na Vianoce, nám liturgia dáva poznať jeho skutočnú podstatu: Je to čas, kedy máme v našom živote rozpoznať diery, ktoré treba zaplniť,  aby sme vyhladili drsnosti spôsobené pýchou a vytvorili priestor prichádzajúcemu Ježišovi.

Prorok Izaiáš sa prihovára ľudu a oznamuje mu blížiaci sa koniec exilu v Babylone a návrat do Jeruzalema. Hovorí takto: «Hlas volajúceho: Pripravte cestu Pánovi na púšti […]. Každá dolina nech sa zdvihne» (40,3). Doliny, ktoré sa majú zdvihnúť, predstavujú nedostatky v našom postoji voči Bohu, všetky naše hriechy zanedbania dobra.

Jedným z takých nedostatkov môže byť skutočnosť, že sa nemodlíme alebo sa modlíme málo. Advent je teda vhodným časom na zintenzívnenie modlitby; na to, aby sme duchovnému životu vyhradili dôležité miesto, ktoré mu prináleží.
Iným nedostatkom môže byť chýbajúca láska k blížnemu, najmä voči ľuďom väčšmi odkázaným na pomoc nielen materiálnu, ale aj duchovnú. Sme teda pozvaní, aby sme boli vnímaví na potreby druhých, našich najbližších. Tak ako Ján Krstiteľ, i my môžeme takto dláždiť cesty nádeje v púšti vyprahnutých sŕdc mnohých ľudí.

«Každý vrch i kopec [nech sa] zníži» (v. 4), pokračuje Izaiáš vo svojej výzve. Vrchmi a kopcami, čo sa majú znížiť, sú namyslenosť, pýcha, arogancia. Tam, kde je povýšenectvo, kde je arogancia, kde je pýcha, tam Pán nemôže prísť, lebo také srdce zapĺňa namyslenosť, arogantnosť a pýcha. Práve preto máme pýchu uzemniť.

Musíme zaujať postoje miernosti a pokory, nezvyšovať hlas, ale počúvať a hovoriť s miernosťou, a takto pripravovať príchod nášho Pána, ktorý je tichý a pokorný srdcom (porov. Mt 11,29). Ďalej sa od nás žiada, aby sme odstránili všetky prekážky, ktoré vytvárame nášmu spojeniu s Pánom: «Čo je krivé, nech je rovinou, a čo hrboľaté, nížinou. I zjaví sa Pánova sláva, a uvidí spoločne každé stvorenie, [že prehovorili Pánove ústa]» (porov. Iz 40,4-5).

Tieto skutky však máme konať s radosťou, pretože slúžia k príprave na Ježišov príchod. Keď čakáme do domu návštevu nejakej drahej osoby, všetko starostlivo a radostne pripravujeme. Tak isto sa máme prichystať na Pánov príchod: očakávať starostlivo každý deň, aby nás naplnil svojou milosťou, keď príde.

Spasiteľ, ktorého očakávame, dokáže premeniť náš život svojou milosťou, mocou Ducha Svätého, mocou lásky. Duch Svätý totiž vlieva do našich sŕdc Božiu lásku, nevyčerpateľný zdroj očistenia, nového života a slobody. Panna Mária naplno zažívala túto skutočnosť, keď sa nechala „pokrstiť“ Duchom Svätým, ktorý ju zalial svojou mocou. Ona, ktorá pripravila príchod Krista plnosťou svojho bytia, nech nám pomáha nasledovať jej príklad a nech vedie naše kroky v ústrety Pánovi, ktorý prichádza.

Zdroj: Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu( TK KBS, RV jb, mk; ml ) 20171211015   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 526 x

[naspäť]

TV Lux | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2018