TK KBS

Dnes je pondelok 10. 12. 2018   Meniny má Radúz       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  Top témy
Všetky
Synoda o mladých 2018
Anna Kolesárová

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Hymna Svetových dní mládeže zaznie čoskoro aj v slovenskom jazyku 
P:3, 07. 12. 2017 10:00, DOMBratislava 7. decembra (TK KBS) Hymna Svetových dní mládeže (SDM), ktoré sa uskutočnia v januári 2019 v Paname, zaznie čoskoro aj slovenskom jazyku. Rada pre mládež a univerzity Konferencie biskupov Slovenska (KBS) vytvorila tím, ktorý na oficiálnej internetovej stránke svetovednimladeze.sk zverejnil jej slovenskú verziu. Zo španielčiny ju prebásnili Zuzana Eperješiová z tvorivej skupiny Poetica Musica a moderátor TV LUX a režisér divadla ATak Pavol Danko. Tím Rady poveril zbor, ktorý pôsobí v Univerzitnom pastoračnom centre Jozefa Freinademetza v Bratislave, aby v spolupráci s niekoľkými dobrovoľníkmi oslovil ďalšie slovenské spevácke zbory, ktoré skladbu nacvičia a nahrajú v nahrávacom štúdiu. Pôvodná španielska verzia s názvom “Hľa, služobnica Pána, nech sa mi stane podľa tvojho slova” sa tak dostane k slovenskému poslucháčovi s názvom “Podľa tvojich slov” v priebehu budúceho polroka. 

“Už španielska verzia hymny vyjadruje misiu, do ktorej sme povolaní ako učeníci a misionári v tejto dobe, podľa príkladu Panny Márie. Sme radi, že takto symbolicky na sviatok sv. Mikuláša prinášame darček všetkým mladým na Slovensku. Na stránke svetovednimladeze.sk prinášame oficiálny slovenský text hymny Svetových dní mládeže v Paname,” hovorí Ondrej Chrvala, tajomník Rady pre mládež a univerzity KBS. Oficiálnu španielsku verziu hymny, ktorá už má verzie v anglickom či poľskom jazyku, zverejnili v júli minulého roka. Napísal ju a zložil katechéta Abdiel Jiménez, autor viacerých liturgických spevov a člen rôznych zborov. “Dúfame, že aj naša verzia pomôže mladým Slovákom v príprave na SDM v Paname a že sa s radosťou nechajú premeniť Bohom,“ dodáva Ondrej Chrvala, ktorý zároveň oznámil, že v týchto dňoch sa prvýkrát stretol tím zložený zo štyroch ľudí, ktorí rozbiehajú prvé kroky smerom k príprave na SDM v Paname. 

“Na prvej porade, ktorú sme zorganizovali, sme si povedali základné informácie o SDM v Paname. Potom sme prešli na to, čo všetko je potrebné pripraviť, riešili sme časový plán prípravy SDM a rozdelili sme si úlohy. V ďalších dňoch sa stretneme opäť, aby sme prediskutovali napríklad rozdelenie kompetencii a začali s realizáciou konkrétnych úloh,” vysvetľuje Ondrej Chrvala. V prípravnom tíme je s ním študent teológie Pavol Reisel, ktorý počas posledných SDM v Krakove ako jeden z takmer 200 mladých ľudí reprezentujúcich päť kontinentov niesol slovenskú vlajku. Ďalej je tam administrátorka Rady pre mládež a univerzity KBS Monika Koláriková a Lenka Michalská, vedúca BB zboru, ktorý už v minulosti nacvičil viacero slovenských verzii hymny SDM. K štvorlístku sa neskôr pridajú ďalší dobrovoľníci, ktorí sa zamerajú na prípravy SDM v Paname. Tie sa uskutočnia v januári 2019. Pápež František to oznámil v poľskom Krakove. 

Svetové dni mládeže sa každé dva až tri roky vždy v inej svetovej metropole. Hlavným organizátorom SDM je Katolícka cirkev (Dikastérium pre laikov, rodinu a život a Centrálny výbor hosťujúcej krajiny). SDM vznikli v roku 1984 na Kvetnú nedeľu., kedy pápež Ján Pavol II. zvolal rímsku mládež, aby s ním slávila Svätý rok vykúpenia. Ich nadšenie prekonalo všetky očakávania. V roku 1985 napísal pápež mladým po celom svete list a začala veľké dobrodružstvo Svetových dní mládeže. Tie sa prvýkrát konali v roku 1986 v Ríme. Po Ríme sa SDM konali v Buenos Aires, Santiagu de Compostela, Čenstochovej, Denveri, Manile, Paríži, opäť v Ríme, Toronte, Kolíne nad Rýnom, Sydney, Madride, Rio de Janeiro a Krakove, kde prišlo najviac Slovákov v histórii Svetových dní mládeže. Väčšina z nich sa zúčastnila aj na slovenskom programe v poľskom meste Skawina. Cieľom SDM je ukázať živú vieru v Ježiša Krista. Podporujú tiež angažovanosť mladých v Cirkvi, ktorí zároveň premýšľajú o odkaze, ktorý vždy vyberá pápež. 

TK KBS informoval Komunikačný tím SDM( TK KBS, ktsdm; ml ) 20171207026   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 401 x

[naspäť]

TV Lux | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2018