[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 08. 12. 2022   Meniny má Marína      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Medzinárodný deň za odstránenie chudoby pripomenuli v parlamente
P:3, 25. 10. 2017 08:01, DOM

Bratislava 25. októbra (TK KBS) Desiatky expertov z terénu i z akademického a politického prostredia, zo samosprávy, vererejní i neverejní poskytovatelia sociálnych služieb sa v utorok 24. októbra 2017 zišli na pôde Výboru Národnej rady SR pre sociálne veci pri príležitosti pripomienky Medzinárodného dňa za odstránenie chudoby. Odborný seminár v NR SR pod titulom Spoločne blízko pri človeku - Blížime sa k európskemu štandardu sociálnych služieb? sa konal pod záštitou Aleny Bašistovej, predsedníčky Výboru NR SR pre sociálne veci a za účasti členky výboru NR SR pre sciálne veci Magdalény Kuciaňovej.

“Úlohou seminára bolo pozrieť sa na kvalitu sociálnych služieb na Slovensku z nadhľadu – očami Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, ale aj vyhodnotiť existujúcu a prerokovávanú legislatívu – očami zákonodarcov, samosprávy, poskytovateľov a prijímateľov sociálnych služieb. Seminár vytvoril priestor pre dialógu a hľadanie synergie pomáhajúcich v prospech odkázaného človeka a jeho opatrovateľov. Takýto zámer je aj v súlade s tendenciou deinštitucionalizácie,” informovala v tlačovej správe Katarína Hulmanová. “Zásadnou podmienkou úspešnosti sociálnych služieb bolo a je jednoznačné vymedzenie kompetencií a zodpovednosti jednotlivca, rodiny, jednotlivých stupňov samosprávy, mimovládneho sektora a štátu a tiež nastavenie transparentného a udržateľného systému financovania jednotlivých druhov sociálnych služieb. Novela zákona síce navrhuje zlepšenie zabezpečenia pobytových sociálnych služieb v nasledujúcom roku, ale zdá sa, že služby krízovej alebo včasnej intervencie, ambulantné zariadenia, nízkoprahové služby a opatrovateľská služba zostanú aj naďalej popoluškami a mnohé spejú k zániku,” uviedla.

“Spoločnosť a štát, ktorý má záujem slúžiť dobru človeka, rešpektuje princíp subsidiarity a ústredné miesto a zodpovednosť rodiny v spoločnosti. Verejná moc má posilňovať rodinu a poskytnúť jej pomoc pri plnení tých úloh, ktoré môže dobre splniť sama alebo v spolupráci s komunitou. Funkčná rodina a komunitná starostlivosť je pre spoločnosť a pre odkázaného najlacnejším riešením sociálnych problémov,” dodala Katarína Hulmanová.

Veľtrh sociálnych aktivít pokračuje verejnými podujatiami 3. novembra v Žiline v Auparku a 7. novembra v Trnave v budove UCM. Bližšie informácie sú na stránke chudoba.sk

TK KBS informovala Katarína Hulmanová

( TK KBS, khu; ml ) 20171025012   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Pápež František v Sudáne

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23