TK KBS

Dnes je streda 23. 01. 2019   Meniny má Miloš       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

  Top témy
Všetky
SDM Panama
Pápež v SAE

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Spišskej Kapitule sa stretli biskupi na 88. plenárnom zasadnutí KBS
P:3, 17. 10. 2017 10:45, PRESpišská Kapitula 17. októbra (TK KBS) V Spišskej Kapitule - Spišskom Podhradí sa stretli slovenskí biskupi, aby sa tu v dňoch 16. a 17. októbra 2017 zúčastnili na 88. plenárnom zasadnutí Konferencie biskupov Slovenska. Biskupi zhodnotili nedávne blahorečenie saleziánskeho kňaza Titusa Zemana. Zdôraznili vďačnosť voči tisícom veriacich, ktorí prišli na slávnosť do Bratislavy i voči médiám, ktoré o udalosti informovali. Blahorečenie mučeníka za duchovné povolania dáva Cirkvi na Slovensku nádej na obnovenú ochotu mladých zasvätiť sa Bohu a službe blížnym.

Biskupi si vypočuli správu zo stretnutia predsedov európskych biskupských konferencií, ktoré sa uskutočnilo v Minsku. Slovensko na ňom zastupoval košický pomocný biskup Mons. Marek Forgáč. Európski biskupi v Bielorusku konštatovali potrebu pripomínať, že Európa nie je len geografickým priestorom, ale aj duchovnou a etickou výzvou, a EÚ potrebuje aj svoju duchovnú, nielen politickú, či finančnú identitu. Stredobodom rokovaní bola aj blížiaca sa Synoda biskupov o mládeži, ktorá bude vo Vatikáne v októbri 2018.

Zo Slovenska na synodu odíde súhrnná správa, ktorú vypracovali členovia Rady pre mládež a univerzity na základe údajov zaslaných z jednotlivých diecéz a rehoľných spoločenstiev.

Biskupi zvolili Mons. Petra Rusnáka, bratislavského eparchu, za nového predsedu bioetickej subkomisie KBS, a potvrdili Martina Kramaru v službe hovorcu KBS. Za národného koordinátora Pápežských misijných diel zvolili dp. Ivana Kňazeho. Mons. Jozef Haľko predstavil posolstvo Svätého Otca ku dňu migrantov a utečencov. Biskupi následne schválili vyhlásenie zbierky na pomoc prenasledovaným kresťanom a utečencom, ktorá sa v slovenských katolíckych kostoloch uskutoční na 5. pôstnu nedeľu, 18. marca 2018.

Ďalej si vypočuli správy o stave Katolíckej univerzity, o obsadení slovenských katolíckych misií vo svete, o rozpočte KBS, ako aj informácie z Rady pre rodinu a Rady pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života. Rada pre spoločenské komunikačné prostriedky predložila plénu KBS na schválenie projekty z oblasti médií, ktorých financovanie sa tradične zakladá na zbierke na katolícke médiá na 7. veľkonočnú nedeľu. Tento rok zbierka vyniesla 233 000 eur. Okrem TV LUX, Rádia Lumen a TK KBS z nej dostane podporu ďalších 9 mediálnych projektov.

Podľa vzoru vatikánskej Kongregácie pre napomáhanie jednoty kresťanov, ktorej súčasťou je aj komisia pre vzťahy so židovským náboženstvom, KBS zriadila v rámci Rady pre ekumenizmus takúto sekciu ako súčasť Rady pre ekumenizmus. Zároveň pripravila vyjadrenie k 500. výročiu reformácie.

-

Vyjadrenie k 500. výročiu reformácie

Päťsto rokov od začiatku reformácie je dôvodom uvažovať nad týmito udalosťami. Toto okrúhle výročie prežívame najmä v duchu pokánia, rovnako však v nádeji.

Chceme vyjadriť ľútosť, že kvôli dejinnému napätiu došlo k prejavom neznášanlivosti. Uvedomujeme si, že nás spája sviatosť krstu, úsilie žiť z Božieho slova a budovať Božie kráľovstvo tak, aby sme boli verní nášmu Pánovi Ježišovi Kristovi.

Po Druhom vatikánskom koncile nechýba v našich cirkvách a cirkevných spoločenstvách úsilie o prehlbovanie dialógu. Máme nádej, že hľadajúc pravdu budeme môcť jedného dňa z Božej milosti prežívať plné kresťanské spoločenstvo.

Osobitne chceme vyjadriť našu úctu a vďačnosť, že predovšetkým v posledných rokoch sa vybudovali dobré vzájomné vzťahy a porozumenie.

Minulosť zmeniť nedokážeme. V tejto chvíli však pred nami stoja nové výzvy. Slovensko potrebuje novú evanjelizáciu, a nesmie opustiť líniu prirodzeného zákona a zdravého rozumu. Ľudský život a jeho dôstojnosť si zaslúžia ochranu - od počatia až po prirodzenú smrť, takisto treba podporovať rodinu založenú na manželstve muža a ženy. Spoločne môžeme prispieť k opravdivému, plodnému rozvoju občianskej spoločnosti a demokracie.

Nech je spomienka na výročie reformácie dôvodom na intenzívnejšiu spoločnú modlitbu a hľadanie jednoty v duchu Ježišových slov: „Aby všetci jedno boli“ (Jn 17, 21).

-

TK KBS vydala k správe FOTO( TK KBS, kbs; ml ) 20171017015   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 1363 x

[naspäť]

TV Lux | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019