[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 04. 2024   Meniny má Marcel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Európska komisia vymenovala nového koordinátora pre dialóg s cirkvami
P:3, 12. 10. 2017 14:59, ZAH

Brusel 12. októbra (KAP) Európska komisia vymenovala tento mesiac Francúza Vincenta Depaigneho za nového „koordinátora pre dialóg s cirkvami, náboženskými spoločenstvami ako aj s filozofickými a nekonfesionálnymi organizáciami“. Depaigne, ktorý doteraz pôsobil v štruktúrach Európskej komisie prevzal tento úrad po Katharine von Schnurbeinovej z Nemecka, ktorá úlohu koordinátora zastávala od roku 2012.

Tento krok privítala Komisia biskupských konferencií Európskej únie (COMECE). V tlačovej správe vyjadrila nádej, že dialóg s inštitúciami na úrovni EÚ „môže byť kreatívne posilnený“. Toto menovanie ponúka „nové možnosti pre nový začiatok“ vo vzťahoch, ktoré budú založené na „transparentnosti a vzájomnej úcte“. COMECE tiež dúfa, že „nasledujúce roky povedú k posilneniu úlohy koordinátora pre dialóg, aby tak bol zabezpečený naozaj „pravidelný“ dialóg proaktívnou a častou komunikáciou s cirkvami. Úloha koordinátora pre dialóg sa vzťahuje na článok 17 Zmluvy o fungovaní Európskej únie, ktorý písomne stanovuje štruktúru dialógu medzi cirkvami a náboženskými spoločenstvami na jednej strane a orgánmi EÚ na strane druhej („klauzula o dialógu“). Tento článok hovorí, že Únia uznáva identitu a  osobitný prínos cirkví a udržiava s nimi „otvorený, transparentný a pravidelný dialóg“.

Generálny sekretár COMECE Olivier Poquillon v tejto súvislosti nedávno adresoval výzvu oživiť „európsky projekt“. „Či sa Vám to páči a či nie, naše krajiny a národy sú v Európe“, povedal Poquillon v rozhovore pre švajčiarsky internetový portál „katch.ch“. Nemožno sa pýtať, či chceme byť súčasťou Európy alebo nie, ale ako chceme spolunažívať. Cirkev hovorí, že každý politický projekt musí odvodzovať svoju legitimitu z toho, aký má dopad na človeka. To sa týka aj oblastí ako je práca, ekonomika, životné prostredie, kultúra, politika a náboženstvo. „Všetky tieto oblasti sme prenechali konzumu“, kritizuje Poquillon. „Je potrebné, aby sme opäť vzali svoj osud do vlastných rúk“, vyzval. Dôležité je napríklad vidieť, aký má hospodárska politika dopad na ľudí v krajine, predovšetkým na tých najzraniteľnejších. Politikov vyzýva k novému spôsobu vlády: „Nie pre ľudí, ale s ľuďmi“, hovorí generálny sekretár COMECE. „Spoločenský a hospodársky život patria medzi tímové športy.“

V COMECE majú svojich zástupcov katolícke biskupské konferencie všetkých 28 členských štátov EÚ. Slovensko zastupuje v štruktúrach COMECE Mons. Jozef Haľko. Okrem toho zastupujú Slovensko v rámci odborných sekcií COMECE páter Ján Ďačok SJ, v oblasti bioetiky, Zuzana Brixová v právnej oblasti a Ján Fabičovic za sociálnu oblasť (Zdroj: KAP / Preložila: Ľubica Hricová).

( TK KBS, KAP, ľhr; ml ) 20171012035   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]