[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 04. 2024   Meniny má Juraj      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František oznámil cez sociálnu sieť tému Svetového dňa médií
P:3, 29. 09. 2017 19:59, ZAH

Vatikán 29. septembra (RV) V dnešný deň komunikoval Svätý Otec František prostredníctvom sociálne siete Twitter dvoma krátkymi odkazmi. V prvom pripomenul dnešný liturgický sviatok: „Dnes je sviatok svätých archanjelov Michala, Gabriela a Rafaela. Vzývajme ich, aby nám v každom momente pripomínali Božiu prítomnosť.“ Archanjel Gabriel je už tradične patrónom Vatikánskeho rozhlasu a dnes už aj celého komunikačného sektoru Svätej stolice, ktorý zastrešuje Sekretariát pre komunikáciu. V druhom internetovom odkaze Svätý Otec v tejto súvislosti oznámil tému svojho posolstva pre najbližší 52. svetový deň masmédií: „Na Svetový deň masmédií 2018 som vybral túto tému: «Pravda vás oslobodí» (Jn 8,32). Falošné správy (fake news) a žurnalizmus pokoja.“

Prefekt vatikánskeho Sekretariátu pre komunikáciu Mons. Dario Edoardo Viganò pri tejto príležitosti poskytol rozhovor redaktorovi Vatikánskeho rozhlasu Alessandrovi Gisottimu, v ktorom sa k téme tzv. „fake news“ vyjadril týmito slovami:

„Myslím si, že „fake news“, falošné správy sú staré tak ako samotné ľudstvo. Pomyslime jednoducho len na otázku alebo tvrdenia zla, hada v Rajskej záhrade kde hovorí: „Ak budete jesť toto ovocie, budete ako Boh“. Toto je jedna falošná správa, pretože oni už boli stvorení na obraz a podobu Boha! Teda falošná správa - „fake news“ - je správa podobajúca sa pravde, ale neoverená, a práve preto je nebezpečná, pretože sa neprejavuje priamo ako niečo vzdialené od pravdy. Je to prvok, ktorý sa stále viac rozširuje, zvlášť s rozvojom digitálnych médií, a rozširuje sa aj v strategických rámcoch, hlavne okolo tém s vysokým emotívnym vplyvom alebo pred niektorými dôležitými udalosťami, ako politické voľby. Teda skutočnosť, že pápež nám pomáha zamyslieť sa nad témou falošných správ v odvolaní sa na Pravdu, ktorá nás urobí slobodnými, to je veľmi zaujímavá cesta a horizont, pretože sloboda sa rodí práve vtedy, keď človek priľne k pravde. Keď človek nepriľne k pravde, je vždy otrokom niečoho: editora, peňazí alebo vlastnej nevedomosti.“

Úderné je najmä toto prepojenie: pravda je podstatná v živote kresťana, ale bezpochyby je podstatná aj v práci novinára, vo svete médií. Teda stretávajú sa tu tieto dva rozmery: kresťanský a mediálny...

„Áno, určite... Ja by som nepridával ďalšie zákony okrem tých, ktoré už máme. Svet profesionálnych žurnalistov má už veľa kódexov, mnohé pravidlá a – presne tak - človek je profesionál, keď sa snaží vykonávať svoje povolanie podľa týchto pravidiel. Mám na mysli napríklad overovanie zdrojov, a tiež, aby človek písal to, čo si skutočne myslí, pretože objektivita samozrejme neexistuje, ale existuje ten subjektívny spôsob spracovania faktov s takým vedomím a svedomím, ktoré sú isté. Teda píšem presne to, čo si o danej udalosti myslím, a nepíšem to, čo odo mňa žiadajú iní o nej napísať. Toto, myslím si, je jedným z prvkov vlastných profesionalite novinára. Samozrejme sme v povolaní, v ktorom dochádza k zmene postavy novinára.  Menia sa jednotlivé denníkové médiá, rozvíjajú sa blogy, sociálne siete, a teda prirodzene je tiež proces úpravy profilu totožnosti tejto postavy a tiež úpravy súboru zákonov vzhľadom na túto profesiu.“  

Falošné správy, „fake news“, ako sa im hovorí v bežnom jazyku, vždy existovali. Je však pravda, že s internetom a sociálnymi médiami sa zdá, že sa tento fenomén ešte viac rozmohol, až nekontrolovateľne. Ako sa dá čeliť tejto realite, dnes?

„V niektorých výskumoch je zaujímavý údaj, a to je, že sociálne médiá sú dôležité, ale informácie, ktoré sa týkajú osobného a spoločenského správania sa nenadobúdajú na sociálnych sieťach, alebo lepšie povedané, voči informáciám na sociálnych sieťach existuje odstup, zvlášť vo svete mladých. My si myslíme, že sú tým pohltení a  majú teda nekritický pohľad, no naopak sú takí, ktorí intuitívne chápu, či majú pred sebou falošnú správu - „fake news“ - alebo nie! Musím tiež povedať, že nemôžeme stavať proti sebe svet sociálnych sietí a tradičný svet, napríklad tlačené slovo, mysliac si, že vo svete tlačeného slova sú len profesionáli a vo svete sociálnych médií sú naopak len improvizujúci prispievatelia, pretože „fake news“ sú tak v tlačených médiách, ako aj vo svete sociálnych médií. Samozrejme, v tlačených novinách je možno viac kontroly, je to trošku ťažšie, ale nie je ich menej. Práve počas týchto dní je tu Gand Prix Talianska na túto tému „fake news“, sú evidentné niektoré články, ktoré odpovedajú, presne, logike viac ideologickej, alebo jednoducho polarizácie niektorých tém, aby sa predalo viac kusov. Povedzme preto, že nemôžeme postaviť proti tradičné média k médiám digitálnym. Samozrejme digitálne média sú stále pripojené, sú rýchlejšie... Z tohto pohľadu, napríklad, v Nemecku je zákon proti „fake news“. Tu ja verím, že stačí napredovať smerom k vymedzeniu postavy novinára na internete. Ale, sme tiež v procese a vo všetkých procesoch je vždy nejaká nestabilita.“

Svetový deň komunikačných prostriedkov sa slávi v nedeľu pred slávnosťou Zoslania  Ducha Svätého. V najbližšom roku to bude 13. mája. Samotný text posolstva tradične zverejňuje Svätá stolica 24. januára, na sviatok patróna novinárov sv. Františka Saleského.

( TK KBS, RV ab, jb; ml ) 20170929036   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]