TK KBS

Dnes je streda 21. 08. 2019   Meniny má Jana       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Tisíce ľudí si v Starej Boleslavi pripomenuli patróna Čiech sv. Václava
P:3, 29. 09. 2017 06:30, ZAHPraha 29. septembra (TK KBS) Tisíce ľudí si vo štvrtok v Starej Boleslavi pripomenuli odkaz a dedičstvo patróna Čiech svätého Václava. Bohoslužbu na Mariánskom námestí počas Národnej svätováclavskej púte slávil ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowic, homíliu predniesol pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP. V závere svätej omše prijali tri osobnosti ocenenie pápeža Františka. Česká biskupská konferencia tiež udelila pamätnú medailu Kongregácii milosrdných sestier sv. Karola Boromejského, ktoré si tento rok pripomína 180 rokov od príchodu do Prahy.

Námestie v blízkosti staroboleslavskej baziliky sa začalo zapĺňať už od skorých ranných hodín. Za spevu litánii k českým národným ochrancom vstúpil na námestie liturgický sprievod s ostatkami svätého Václava. Bohoslužbu koncelebrovali českí a moravskí biskupi, apoštolskí nuncius v Čechách Giuseppe Leanza a rad kňazov. Medzi prítomnými boli i ústavní činitelia.

Ako zdôraznil v homílii kardinál Dominik Duka, svätý Václav a jeho tradícia sa týka nielen Cirkvi, ale i celej spoločnosti. O tom svedčí napríklad prenesenie ostatkov svätca do kostola na Pražskom hrade, ktoré bolo vo svojej dobe cirkevnej kanonizácie i štátotvorným aktom. “Vo Svätováclavskom chorále sa spieva o národe, nie o katolíkoch. I my, ktorí sa hlásime ku kresťanstvu, my katolíci, sme súčasťou národa, súčasťou spoločnosti. Úspechy i neúspechy, radosti i bolesti prežívame spoločne a delíme sa o ne. Je našou povinnosťou nielen sa prejavovať, kriticky hodnotiť, ale sa tiež spoločne podieľa na živote tejto krajiny. Prečo nám v tom niekto chce brániť, vylúčiť nás?” pýtal sa kardinál Duka.

Pražský arcibiskup tiež vyzval k aktívnemu prevzatiu zodpovednosti pri voľbách a vyzval občanov k účasti. Zdôranil tiež úlohu štátu zaistiť bezpečnosť občanov a zabrániť hospodárskemu bankrotu krajiny. “Našu nádej vidím v tom, že nám voľby pomôžu presadiť umlčovanú väčšinu. Len tak naplníme úsilie o demokratickú spoločnosť v demokracii bez prívlastkov. Len tak nebude väčšina manipulovaná a ovládaná rozmarmi rôznych menšín. Je na čase, aby sme sa začali správať zodpovedne, hoci sa i naďalej budeme stretávať so zlými zákonmi a nezodpovednosťou. Vieme ale, čo je dnes zodpovedným konaním? Vieme! Ale nemáme dosť odvahy. Prečo? Pretože sa mylne domnievame, že sme bezmocní a je nás málo,” povedal kardinál Duka.

Pripomenul však udalosti českých a svetových dejín, kedy ľudia nemlčali, hoci neboli početní.
“To všetko za nás nikto neurobí. Musíme to urobiť sami! Je tu na mieste dodať: S Božou pomocou! Volebné úvahy sú dobré k jedinému, aby sme sa prebudili a vzmužili,” dodal pražský arcibiskup.

“Svätý Václav (…) miloval našu krajinu, náš štát, náš kontinent, starú Európu. Muži a ženy, ktorí milovali svoju krajinu, svoj ľud, vytvorili identitu nášho kontinentu, ktorý žije bohatstvom nespočetných národov, jazykov a kultúr zjednotených hodnotami, pre ktoré, tak ako sv. Václav, boli ochotní preliať i svoju krv, a mnohí ju preliali. Dedič a hlavný patrón našej krajiny položil svoj život podľa Evanjelia Ježiša Krista za ideál pravdy, lácky a úcty k blížemu. Tieto ideály je možné naplniť jedine v slobode. Bráňme ju,” uzatvoril kardinál Duka.

V závere bohoslužby prijali tri osobnosti ocenenie pápeža Františka a Kongregácia milosrdných sestier sv. Karola Boromejského pamätnú medailu Českej biskupskej konferencie. Do hodnosti rytiera komandéra Pápežského rytierskeho rádu sv. Gregora Veľkého bol povýšený riaditeľ Správy majetku Pražského arcibiskupstva Karel Štícha. Rytierom Pápežského rytierského rádu sv. Gregora Veľkého sa stal skaut, vysokoškoslký pedagóg a bývalý politický väzeň Miloš Blažek. Za rytiera Pápežského rytierského rádu sv. Silvestra bol vymenovaný otec šiestich detí a prezident Hnutia Za život ČR Radim Ucháč.

Česká biskupská konferencia udelila Pamätnú medailu ČBK Kongregácii milosrdných sestier sv. Karola Boromejského ako prejav vďaky za 180 rokov milosrdnej a obetavnej služby všetkým potrebným. Ocenenie prebrala generálna predstgaená Kongregácie Bohoslava Kubačáková. V súčasnosti pôsobí v ČR 132 boromejok, ktoré sa starajú o chorých, napríklad vo vlastnej nemocnici Milosrdných sestier sv. Karola Boromejského v Prahe, ďalej zriadili Domov sv. Karola Boromejského v Prahe, Dom sv. Antona v Moravských Budejoviciach a tiež pôsobia v Městě Albrechticích, Frýdku-Místku, Ostrave, Prachaticiachh, Nitre a Ríme.( TK KBS, TS ČBK; ml ) 20170929023   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 486 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019