TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2019   Meniny má Dušana       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskupi Ekvádoru sa po dvoch rokoch opäť stretli so Svätým Otcom
P:3, 26. 09. 2017 09:02, ZAHVatikán/Ekvádor 26. septembra (RV) Svätý Otec v pondelok prijal na osobitnej audiencii 24 biskupov Ekvádoru, ktorí sú v Ríme na úradnej návšteve ad limina apostolorum. Cirkev v Ekvádore má 4 arcidiecézy, 12 diecéz, 8 apoštolských vikariátov a vojenský ordinariát. V krajine s takmer 17 miliónmi obyvateľov je 87% katolíkov.

Svätý Otec sa s ekvádorskými biskupmi stretol pomerne nedávno priamo v ich vlasti, počas apoštolskej návštevy Ekvádoru 5. – 8. júla 2015. V tom čase zastával úlohu apoštolského nuncia Mons. Giacomo Guido Ottonello, súčasný apoštolský nuncius na Slovensku. Aj vtedy, podobne ako dnes vo Vatikáne, stretnutie pápeža s biskupmi prebiehalo v neformálnomrozhovore za zatvorenými dverami, bez oficiálneho príhovoru Svätého Otca.

Okrem stretnutia s pápežom Františkom ekvádorskí predstavitelia navštívia aj jednotlivé vatikánske úrady. Ich delegáciu vedie predseda Biskupskej konferencie Ekvádoru Mons. Eugenio Arellano Fernández.

-

Pápež František na stretnutí s ekvádorskými biskupmi, ktorí sú v týchto dňoch v Ríme na návšteve ad limina apostolorum, opäť zopakoval túžbu usporiadať Synodu pre amazonské národy. Pre Vatikánsky rozhlas to prezradil generálny sekretár Konferencie biskupov Ekvádoru Mons. René Coba Galarza. 

Amazónia pokrýva takmer polovicu územia Ekvádoru, na ktorom žijú početné komunity pôvodného obyvateľstva. Svätý Otec podľa ekvádorského preláta trvá predovšetkým na rešpektovaní identity týchto národov a dôležitosti preukázania blízkosti zo strany Cirkvi. Ide o prácu inkulturácie Evanjelia.

Veľkou výzvou, vysvetlil ekvádorským biskupom pápež František, je vždy to, ako urobiť Evanjelium dôveryhodným bez toho, aby sa pošliapala viera domorodcov, ich vízia sveta, snažiac sa skôr evanjelizovať ich korene, vložiac do nich veľké bohatstvo Evanjelia. Svätý Otec tiež hovoril o potrebe „vstúpiť“ do domorodej kultúry, a to predovšetkým snažiac sa im načúvať, naučiť sa ich jazyk a potom vstúpiť do srdca týchto národov. Viac už Mons. Coba Galarza:

„Nepochybne tou najväčšou vecou, ktorá sa nám môže stať je stretnúť sa s Ježišom Kristom. To je tá radostná zvesť a my sa ňou chceme stať pre našich bratov. Musia cítiť, že dobrá zvesť rešpektuje ich identitu. Je mnoho biskupov a kňazov, ktorí pracujú v Amazónii ponúkajúc svoj život týmto národom, tak aj samotná liturgia je im oveľa bližšia.

Biskupi sú zapojení do príprav tejto synody, i keď sa teraz obávajú neľahkých situácií, ktoré nedávno postihli kontinent: zemetrasenie, záplavy, hurikány. Napriek tomu však boj za Amazóniu ostáva silný, predovšetkým čo sa týka otázky minerálneho vykorisťovania, ktoré devastuje tento región, od ktorého sa pôvodné obyvateľstvo cíti byť vykoreňované. Cirkev im však vždy stála nablízku.“

Stretnutie medzi biskupmi Ekvádoru a pápežom Františkom trvalo približne tri hodiny a prebiehalo v priateľskej atmosfére. Počas audiencie sa okrem iného hovorilo aj o apoštolskej návšteve Svätého Otca latinskoamerickej krajiny v júli 2015. Pápež, dodal na záver Mons. Coba Galarza, „si pozorne vypočul výzvy a problémy, ktorým v súčasnosti ako Cirkev čelíme a snažil sa nás pozbudiť“.

Aktualizované: 26. 9. 2017( TK KBS, RV ab, ej; ml ) 20170926008   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 318 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019