[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 04. 2024   Meniny má Jela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

ÚPN upozornil, že vraždy kňazov z obdobia komunizmu nie sú vyšetrené
P:3, 25. 09. 2017 10:33, DOM

Bratislava 25. septembra (TK KBS) Vraždy slovenských kňazov z obdobia komunizmu dodnes nie sú vyšetrené. Upozorňuje na to Ústav pamäti národa. Počas diskusného večera ÚPN o politických vraždách duchovných v Poľsku a v Československu odzneli príbehy tých, ktorých sa štátna moc rozhodla zlikvidovať pre ich náboženskú aktivitu. U našich severných susedov je známy osud dnes už blahoslaveného kňaza Jerzyho Popieluszka. Na našom území to boli mnohí ďalší.

Jerzy Popieluszko bol symbolom hnutia Solidarita. Štátna moc sa ho preto snažila zlikvidovať. Jej úsilie vyvrcholilo v októbri 1984 únosom a následnou vraždou. Pokračuje Patrik Pleskot z poľského Inštitútu pamäti národa. „Pohreb kňaza Popieluszka sa stal národným manifestom a istým spôsobom ukážkou nezávislosti ľudu od komunistickej moci. Keďže sa o tom veľa písalo a hovorilo, vládni predstavitelia sa rozhodli obetovať páchateľov namiesto toho, aby to zamietli pod koberec. Urobili to namiesto toho, aby odhalili tých, ktorí boli za to naozaj zodpovední, čiže ľudí na najvyšších úrovniach,” spomína. Terčom komunistov boli aj kňazi v Československu, napríklad Jozef Cubínek alebo Štefan Polák. Situácia cirkvi sa podľa historika Ústavu pamäti národa Patrika Dubovského nezlepšila ani po roku 1968 a útokov na kňazov bolo príliš veľa. „Tieto prípady sú niekedy aj spojené práve s tým, že títo kňazi sa zaviazali na spoluprácu so Štátnou bezpečnosťou a potom z tejto spolupráce chceli vystúpiť.“ K vyšetreniu prípadov by podľa predsedu správnej rady ÚPN Ondreja Krajňáka pomohlo, keby mali v ústave vlastných prokurátorov, podobne ako v Poľsku. „U nás my sme navštívili generálneho prokurátora a nám bolo povedané, že vlastne tieto prípady už sú premlčané, pretože to nie sú zločiny proti ľudskosti,” povedal Krajňák. Ústav pamäti národa podal na generálnu prokuratúru okolo päťdesiat podnetov týkajúcich sa vrážd kňazov za bývalého režimu. Spolupracuje aj s európskou sieťou Pamäť a svedomie (Zdroj: Rádio LUMEN / Ján Heriban).



( TK KBS, RL, jhe; ml ) 20170925020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]