TK KBS

Dnes je pondelok 21. 05. 2018   Meniny má Zina       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

  Top témy
Všetky
Anna Kolesárová

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Akreditácia na blahorečenie Titusa Zemana v Bratislave (30. septembra 2017)
P:3, 31. 08. 2017 08:00, PREBratislava 31. augusta (TK KBS) Jedinečná udalosť blahorečenia sa udeje na Slovensku po 13 rokoch, už o mesiac v Bratislave. V sobotu 30. septembra bude blahorečenie slovenského saleziána kňaza Titusa Zemana (1915-1969). Na začiatku komunizmu zachránil dve desiatky saleziánskych bohoslovcov a kňazov, keď ich tajne odviedol do Talianska. Komunistický režim ho za to prenasledoval, mučil a ponižoval vo viacerých väzniciach vtedajšieho Československa a zapríčinil jeho smrť. Rehabilitovali ho až po páde komunizmu. Upozorňujeme, že na monitorovanie hlavnej slávnostnej svätej omše blahorečenia v sobotu 30. septembra je potrebná akreditácia. Zabezpečuje ju redakcia Tlačovej kancelárie Konferencie biskupov Slovenska (KBS).


-----------------------------------------------------------------

Milé kolegyne a kolegovia,


o mesiac v sobotu 30. septembra 2017 na priestranstve pri Kostole Svätej rodiny v Bratislave-Petržalke uskutoční slávnosť blahorečenia slovenského saleziána kňaza Titusa Zemana, mučeníka z obdobia komunistickej totality. Slovensko bude mať prvý raz blahoslaveného rímskokatolíckeho rehoľného kňaza. 


Presný program slávnosti je možné nájsť tu: tituszeman.sk/program-blahorecenia/

Dovoľujeme si Vás upozorniť, že na monitorovanie hlavnej slávnostnej svätej omše blahorečenia v sobotu 30. septembra je potrebná akreditácia. Zabezpečuje ju redakcia Tlačovej kancelárie Konferencie biskupov Slovenska (KBS).


Akreditovať sa je treba do utorka 26. septembra 2017 do 12:00 h na emailovej adrese lipiak@kbs.sk (Michal Lipiak, zodpovedný za akreditáciu médií). Redakciám odporúčame dodržať termín akreditácie. Po tomto termíne už nebude možné prijať žiadosti o akreditáciu.


Požadované údaje ku akreditácii:
 názov média, meno a priezvisko, číslo OP, email a mobil kontakt. 

Akreditácia zabezpečí pre novinára vstupnú kartu (pool karta), na základe ktorej bude môcť využívať press centrum a zúčastniť sa na vybraných udalostiach; zároveň bude dostávať pripravené podklady a pozvanie na prípadné tlačové konferencie (alebo brífingy).


O termíne prípadnej tlačovej konferencie (či brífingu) Vás budeme informovať v samostatnom ozname.


Hovorcom celého podujatia je hovorca saleziánov, kontakt: Rastislav Hamráček, kontakt: hovorca@sdb.sk, 0903 825 148.

Osobitne žiadame televízie, ktoré by mali záujem prinášať priamy prenos zo svätej omše blahorečenia v sobotu 30. septembra dopoludnia, aby čím skôr kontaktovali hovorcu saleziánov, v prípade, že ešte tak doteraz neurobili.


-----------------------------------------------------------------

Profil Titusa Zemana

Salezián kňaz Titus Zeman (1915 – 1969) na začiatku komunistickej totality tajne previedol dve skupiny bohoslovcov a kňazov do Talianska, aby tam mohli slobodne vykonávať svoje duchovné povolanie. Pri treťom prechode bol spolu s ďalšími zatknutý a po vykonštruovanom procese odsúdený na 25 rokov väzenia. Počas vyšetrovania i vo väzení bol mučený. Proces jeho blahorečenia sa začal v roku 2010 a 27. februára 2017 pápež František schválil jeho blahorečenie.
Blahorečenie je v Rímskokatolíckej cirkvi prvým stupňom v procese vedúcemu ku svätorečeniu. Na Slovensku boli naposledy blahorečení ako mučeníci z obdobia komunizmu rehoľná sestra Zdenka Schelingová a gréckokatolícky biskup Vasiľ Hopko. Ich blahorečenie vykonal pápež Ján Pavol II v roku 2003 v Petržalke.


-----------------------------------------------------------------

TK KBS informoval Rastislav Hamráček SDB( TK KBS, rha; ml ) 20170831007   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 1232 x

[naspäť]

TV Lux | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2018