TK KBS

Dnes je sobota 26. 05. 2018   Meniny má Dušan       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

  Top témy
Všetky
Anna Kolesárová

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Anjel Pána so Svätým Otcom Františkom: Modliť sa vytrvalosťou a odvahou
P:3, 20. 08. 2017 19:11, ZAHVatikán 20. augusta (RV) Pri poludňajšej modlitbe Anjel Pána dnes Svätý Otec František poukázal na silu vytrvalej modlitby s dôverou, akú opisuje Evanjelium sv. Matúša v udalosti Ježišovho stretnutia s Kanaánčankou, odvážne prosiacou o uzdravenie dcéry.

Pápež František dnes zvlášť vyzval k modlitbe za oslobodenie sveta od násilia terorizmu. Na tento úmysel sa osobitne pomodlil spolu s veriacimi na Námestí sv. Petra, ktorým sa prihovoril týmito slovami:

„Drahí bratia a sestry, vo svojich srdciach nosíme bolesť nad teroristickými činmi, ktoré v týchto dňoch zapríčinili mnohé obete: v Burkine Faso, v Španielsku a vo Fínsku. Modlime sa za všetkých zosnulých, za zranených a za ich príbuzných. A vyprosujme od Pána, Boha milosrdenstva a pokoja, aby oslobodil svet od tohto neľudského násilia.“

Plné znenie príhovoru pred modlitbou Anjel Pána

Milí bratia a sestry, dobrý deň!

Dnešné evanjelium (Mt 15,21-28) nám podáva jedinečný príklad viery v stretnutí Ježiša s istou kanaánskou ženou, cudzinkou vo vzťahu k Židom. Scéna so odohráva počas Ježišovej cesty smerom k mestám Týru a Sidonu, severozápadne od Galiley: tu kanaánska žena úpenlivo prosí Ježiša, aby uzdravil jej dcéru, ktorú – ako hovorí evanjelium – „hrozne trápi zlý duch“ (v. 22).
Na prvý pohľad sa nezdá, že by Pán načúval ženinmu volaniu preniknutému bolesťou, a to až tak, že to podnietilo zásah učeníkov, ktorí sa za ženu prihovárajú. Ježišov zdanlivý odstup ale túto matku neodradí; tá vo svojej naliehavej prosbe pokračuje ďalej.

Vnútornú silu, ktorá tejto žene pomáha prekonať každú prekážku, treba hľadať v jej materinskej láske a v dôvere, že Ježiš môže jej žiadosť vypočuť. Toto ma privádza k myšlienke na silu, akú majú ženy. Svojou pevnosťou dokážu veľké veci. Poznáme takých mnoho.

Môžeme povedať, že je to láska, ktorá pohýna vieru, a viera sa zas zo svojej strany stáva odmenou lásky. Srdcervúca láska k vlastnej dcére privádza ženu k zvolaniu: «Zmiluj sa nado mnou, Pane, syn Dávidov!» (v. 22). A vytrvalá viera v Ježiša jej umožňuje nenechať sa odradiť ani napriek jeho prvotnému odmietnutiu; žena sa mu teda «poklonila a povedala: „Pane, pomôž mi!“» (v. 25).

Nakoniec, zoči-voči toľkej vytrvalosti, Ježiš zostáva udivený, až užasnutý nad vierou tejto pohanskej ženy. Vyhovie jej teda a povie: «„Žena, veľká je tvoja viera! Nech sa ti stane, ako chceš.“ A od tej hodiny bola jej dcéra zdravá» (v. 28). Táto pokorná žena je Ježišom označená za príklad neotrasiteľnej viery. Jej vytrvalé dovolávanie sa Kristovho zásahu je pre nás povzbudením nenechať sa odradiť; nestrácať nádej, keď v živote zažívame ťažké skúšky.
Pán sa od nás neodvráti bokom, keď niečo potrebujeme, a ak sa niekedy zdá byť nevnímavým na prosby o pomoc, je to na vyskúšanie a posilnenie našej viery. Musíme naďalej volať tak, ako táto žena: „Pane, pomôž mi. Pane, pomôž mi!“ Takto, s vytrvalosťou a odvahou. V našej modlitbe potrebujeme takúto odvahu.

Táto evanjeliová udalosť nám pomáha pochopiť, že všetci potrebujeme rásť vo viere a spevňovať našu dôveru v Ježiša. On nám môže pomôcť nájsť smer, keď sme na našej ceste stratili kompas; keď je pred nami cesta, ktorá už nie je hladká, ale drsná a ťažká; keď je namáhavé zostať vernými našim záväzkom. Je dôležité každodenne živiť našu vieru pozorným počúvaním Božieho slova, slávením sviatostí, osobnou modlitbou ako „výkrikom“ k nemu: „Pane, pomôž mi!“, a tiež konkrétnymi postojmi lásky k blížnemu.

Zverme sa Duchu Svätému, aby nám pomáhal vytrvať vo viere. Duch Svätý vlieva do sŕdc veriacich odvahu; dáva nášmu životu a nášmu kresťanskému svedectvu presvedčivú silu; povzbudzuje nás prekonať nedôverčivosť voči Bohu a ľahostajnosť voči bratom.
Nech nám Panna Mária pomáha vždy viac si uvedomovať, že potrebujeme Pána a jeho Ducha. Nech nám vyprosí silnú vieru, plnú lásky, a lásku, ktorá je schopná úpenlivej a odvážnej prosby k Bohu.( TK KBS, RV mk, jb; mk ) 20170820001   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 680 x

[naspäť]

TV Lux | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2018