TK KBS

Dnes je streda 24. 01. 2018   Meniny má Timotej       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | iPhone | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Top témy
Všetky
Pápež v Čile a Peru

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Venezuelčania v referende vyslali signál na záchranu krajiny z krízy
P:3, 17. 07. 2017 11:58, ZAHVenezuela 17. júla (RV) Občania Venezuely sa včera prostredníctvom referenda vyhláseného opozičnými silami pokúsili dať signál na záchranu krajiny pred autoritatívnym režimom. Na hlasovaní, ktoré sa konalo bez podpory vlády a jeho výsledok nemá záväznosť na základe zákona, sa zúčastnilo 7 miliónov občanov. Vyše 98% z nich povedalo „nie“ snahe vlády zmeniť súčasnú demokratickú ústavu. V krajine je registrovaných 19 miliónov voličov.

Dôsledky venezuelskej krízy si odnášajú široké vrstvy obyvateľstva v podobe nárastu chudoby a sociálnych nepokojov. Krajina trpí vážnou politickou, inštitucionálnou a ekonomickou krízou už niekoľko mesiacov. Tá si vyžiadala prepad širokých vrstiev obyvateľstva do chudoby a počet obetí pri verejných protestoch proti vláde už presiahol stovku.

Vláda Nicolasa Madura pokračujúca v marxistickej línii predchádzajúceho lídra Huga Cháveza čelí obvineniam z nerešpektovania ústavnej demokracie. Opozíciu tvorí široké politické spektrum spojené zápasom za vyhlásenie volieb. Prezident Maduro autoritatívne nahradil funkciu parlamentu najvyšším súdom a usiluje sa o zmenu ústavy cez vytvorenie inštitúcie tzv. Ústavodarného zhromaždenia. Hlasovanie o Ústavodarnom zhromaždení je naplánované na 30. júla. Opozícia odmieta tento krok ako pošliapanie demokratického systému a dožaduje sa rešpektovania ústavnosti.

Včera, v deň venezuelského referenda bola na vatikánskom námestí pri poludňajšej modlitbe Anjel Pána aj veľká skupina veriacich z Venezuely. Svätý Otec František Venezuelčanov krátko pozdravil z okna Apoštolského paláca a ubezpečil ich o svojej modlitbe: „S osobitným pozdravom sa obraciam na venezuelskú katolícku komunitu, v opätovnej modlitbe za vašu krajinu.“

Venezuelských biskupov, ktorí vyvíjajú úsilie na pomoc krajine dostať sa z hlbokej krízy, už pred mesiacom prijal pápež František vo Vatikáne. Dňa 8. júna prijal ich delegáciu vedenú predsedom Konferencie biskupov Venezuely arcibiskupom Diegom Padrónom s troma členmi predsedníctva a dvoma venezuelskými kardinálmi.

Miestna cirkev vidí cestu z krízy vo vyhlásení volieb a odmieta súčasnú snahu vlády zmeniť ústavu. Biskupi požiadali „všetkých členov Cirkvi a ľudí dobrej vôle, aby boli solidárni s tými najzraniteľnejšími“. Okrem podpory včerajšieho referenda biskupi zároveň pozvali k účasti na celonárodnom dni modlitby a pôstu, ktorý vyhlásili na piatok 21. júla.

Venezuelskí biskupi minulú stredu 12. júla na záver svojho plenárneho zasadnutia publikovali ku krízovej situácii vyhlásenie s názvom: „Naliehavé posolstvo katolíkom a všetkým ľuďom dobrej vôle vo Venezuele“. Vyjadrili v ňom plnú podporu ľudovému referendu a aktuálnej vláde prezidenta Madura adresovali dôraznú kritiku: odsúdili násilné potláčanie manifestácií občanov, ktorí žiadajú len rešpektovanie demokracie; pripomenuli väznenie a svojvoľné procesy s tými, ktorí nesúhlasia s vládou, mučenie, porušovanie ľudských práv zo strany predstaviteľov vládnej moci a násilné akcie ilegálnych polovojenských jednotiek podporujúcich vládu.

V texte posolstva biskupi varujú pred zavedením Ústavodarného zhromaždenia na zmenu súčasnej ústavy ako pred krokom smerujúcim „k nanúteniu krajine diktátorského režimu“, nastoleniu „socialistického, marxistického a vojenského štátu s absenciou autonómie moci“ a „s úmyslom odstrániť aktuálne štátne orgány, zvlášť Národné zhromaždenie, ktoré je volené priamo ľudom“.

Biskupi tiež vyzvali ozbrojené sily, aby slúžili ľudu, a nie režimu. Vyslovili požiadavku na otvorenie humanitárneho koridoru, aby mohli do krajiny prichádzať lieky a potraviny, ktoré už mesiace chýbajú.

Prehĺbením humanitárnej krízy sa 52% venezuelského obyvateľstva ocitlo v kategórii chudoby, uviedol zástupca Talianskej katolíckej charity (Caritas italiana) Paolo Beccegato: „Je to výkrik sociálneho utrpenia, nárast extrémnej chudoby v krajine, ktorá už prv bola v ťažkej situácii, s nárastom detskej podvýživy, ktorá podľa štatistiky Caritas Venezuela postihuje už každé štvrté dieťa.“ Nedostatok sa týka celkovej zdravotnej starostlivosti a liekov.( TK KBS, RV jb; pz ) 20170717010   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 224 x

[naspäť]

TV Lux | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola


(c) TK KBS 2003 - 2018