[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 04. 2024   Meniny má Vojtech      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

P. Gallagher: Po porážke ISIS-u treba ešte veľa urobiť pre návrat kresťanov
P:3, 14. 07. 2017 17:10, ZAH

Vatikán/Taliansko 14. júla (RV) „Aj pred barbarstvami tzv. ISIS-u sa kresťania a tiež iné menšiny cítili byť obyvateľmi druhej kategórie.“ Túto závažnú skutočnosť verejne pripomenul sekretár Svätej stolice pre vzťahy so štátmi Mons. Paul Richard Gallagher, ktorý vo štvrtok vystúpil na konferencii v Ríme. Upozornil tiež, že na porážku diskriminačnej ideológie nestačí čisto vojenská porážka extrémistov.

Podujatie s témou „Ochrana náboženských komunít“ organizovalo talianske Ministerstvo zahraničných vecí v spolupráci s Inštitútom pre štúdium medzinárodnej politiky. Cieľ organizátorov prezrádza podtitul konferencie: „Investovať do mladých, ktorí sú aktérmi novej éry stretávania, dialógu a mierového spolunažívania medzi národmi.“ Pri tejto príležitosti oznámili aj vytvorenie inštitúcie Pozorovateľa pre náboženské menšiny vo svete a pre rešpektovanie náboženskej slobody.

„Je potrebné si jasne povedať, že rétorika diskriminačnej ideológie nebude porazená len jednoduchou porážkou Islamského štátu na Blízkom východe“, zdôraznil vatikánsky prelát. Na porazenie diabolskej rétoriky je podľa neho nutné zvýšiť úsilie o vytvorenie nového spôsobu, ako o tejto téme hovoriť. Podľa Mons. Gallaghera totiž „vojenské prostriedky na porazenie nepriateľa nie sú zárukou. Rétorika diabolskej ideológie bude porazená. Aby sa tak stalo, musíme zvýšiť naše úsilie o vytvorenie opačného diskurzu (kontra-naratívu) k tejto ideológii.“

Vatikánsky sekretár dodal, že „zrekonštruovať budovy v Iraku bude jednoduchšou časťou, ale znovu vybudovať spoločnosť v Iraku bude oveľa náročnejšie: vytvoriť sociálne, ekonomické a politické vzťahy, aby ľudia mali dôveru vrátiť sa a položiť základ pre mierové spolužitie.“

Navyše prítomnosť kresťanov na Blízkom východe má nezanedbateľnú úlohu, pokračoval Mons. Gallagher: „Kresťanstvo je zásadne dôležité pre identitu Blízkeho východu. Rôznorodosť, ktorá ho charakterizovala od nepamäti, predstavuje podstatnú charakteristiku a garantuje mierové spolužitie medzi osobami rôzneho vierovyznania a etnickej príslušnosti.“

Vatikánsky sekretár pre vzťahy so štátmi tiež spomenul, že „od minulej jesene bola väčšina území okupovaných Islamským štátom na severe Iraku oslobodená, vrátane kresťanských dedín na Ninivskej planine. Žiaľ, napriek túžbe po návrate do vlastných domov, len málo ľudí z radov kresťanov a iných skupín bolo schopných vrátiť sa. Domy, školy a kostoly sú ešte stále v ruinách. Napriek oslobodeniu týchto území od nepriateľa je treba ešte veľa urobiť na pomoc kresťanom a iným menšinám, aby sa mohli bezpečne vrátiť do svojich miest a do svojich domovov.“

( TK KBS, RV ab; ml ) 20170714029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]