[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 04. 2024   Meniny má Marcel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pozorovateľ Svätej stolice v OSN: Fenomén starnutia je výzvou pre politiku
P:3, 07. 07. 2017 10:05, ZAH

Vatikán 7. júla (RV) Je nevyhnutné rešpektovať dôstojnosť ľudí v pokročilom veku, ktorí sú zdrojom bohatstva pre spoločnosť. S touto výzvou sa obrátil na pracovnú skupinu na pôde Organizácie spojených národov v New Yorku v rámci diskusie o starnutí svetovej populácie stály pozorovateľ Svätej stolice pri OSN Mons. Bernardito Auza. „Odpovedať na potreby starších ľudí a rozvíjať praktické opatrenia, ktoré by zabezpečili, že ich práva sú bránené a chránené, sú naliehavými prioritami,“ vysvetlil Mons. Auza. Apoštolský nuncius pripomenul slová Svätého Otca Františka z vlaňajšej marcovej generálnej audiencie (4. marca 2015):

„Vďaka pokrokom v medicíne sa život predĺžil. Spoločnosť sa však neotvorila do väčšej šírky voči životu! Počet starších ľudí sa zvýšil, avšak naše spoločnosti sa dostatočne nezorganizovali, aby pre nich vytvorili miesto, s náležitou úctou a ohľaduplnosťou k ich krehkosti a k ich dôstojnosti.“ Starší ľudia sú podľa slov Mons. Auzu oveľa „krehkejší v mnohých ohľadoch, vrátane tých, ktoré súvisia s chudobou, opustenosťou a zdravím“. „Ešte kritickejšie účinky so sebou prinášajú prírodné katastrofy, ozbrojené konflikty či finančné krízy, lebo prístup k pohotovostným službám pre starších ľudí sa stretáva s väčšími obmedzeniami spôsobenými napríklad zníženou schopnosťou ich pohybu a vekom“. 

Dôchodcovia, pokračoval ďalej stály pozorovateľ Svätej stolice pri OSN, „sú často príliš vylúčení z aktívnej účasti na spoločnosti. Politické trendy a postoje tak dokážu vysunúť na okraj tých ľudí, ktorí kedysi boli v centre našej komunity“. Oni sú však, ako to často opakuje pápež František „zdrojom múdrosti nášho ľudu“. Mons. Auza tiež poukázal na dôležitosť pracovať na šírení takých politík a praktík, ktoré by posilnili zapojenie sa starších ľudí do politiky a do rozhodovacích procesov. „Zároveň je tiež nevyhnutné zabezpečiť adekvátny dôchodok a prístup k stálej formácii,“ vysvetlil vatikánsky diplomat.

„Starší ľudia trpiaci chorobami, zdravotným znevýhodnením a poznávacím deficitom a tí, čo žijú v izolovanosti, nemôžu prispievať do rozvoja spoločnosti. Nachádzajú sa vo fáze veľkej núdze. A je to práve v týchto okolnostiach, kedy im musíme preukázať našu lásku a rešpekt,“ dodal na záver svojho príhovoru na pôde OSN v New Yorku Mons. Auza.



( TK KBS, RV ej; ml ) 20170707017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]