TK KBS

Dnes je nedeľa 25. 08. 2019   Meniny má Ľudovít       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež kreoval kardinálov z Mali, Španielska, Švédska, Laosu a Salvádoru
P:3, 28. 06. 2017 20:47, ZAHVatikán 28. júna (RV) Na dnešnom riadnom verejnom konzistóriu Svätý Otec František kreoval piatich nových kardinálov: 73-ročného arcibiskupa Bamaka v Mali Jeana Zerbu, 71-ročného arcibiskupa Barcelony Juana Josého Omellu, 67-ročného štokholmského biskupa Andersa Arborelia z rehole bosých karmelitánov, 73-ročného apoštolského vikára v laoskom Paksé Louis-Marie Linga Mangkhanekhouna a 74-ročného pomocného biskupa arcidiecézy San Salvador Gregoria Rosu Cháveza.

Slávenie konzistória sa začalo v Bazilike sv. Petra o 16. hodine úvodnou modlitbou Svätého Otca a čítaním z Markovho evanjelia (Mk 10,32-45). V príhovore pápež František novým kardinálom pripomenul ich poslanie, ktoré ich úzko spája s Kristom: „Ježiš ‚ide pred vami‘ a žiada vás, aby ste ho rozhodne nasledovali na jeho ceste. Volá vás, aby ste hľadeli na realitu, aby ste sa nenechali rozptýliť inými záujmami, inými perspektívami.“

Vidieť realitu znamená podľa pápeža Františka hľadieť očami Ježiša: „Realita je kríž, je to hriech sveta, ktorý prišiel vziať na seba a vykoreniť ho zo zeme mužov a žien. Realita sú nevinní, ktorí trpia a zomierajú kvôli vojnám a terorizmu; sú to podoby otroctva, ktoré neprestávajú popierať dôstojnosť ani v dobe ľudských práv; realita je tá o utečeneckých táboroch, ktoré sa často podobajú viac na peklo, než na očistec; realita je systematické skartovanie všetkého, čo už viac neslúži, vrátane ľudí.“

Ježiš Kristus nepovoláva kardinálov, aby boli „kniežatami“, ale naopak aby slúžili spolu s ním, dodal na záver pápež František:

„Volá vás slúžiť tak ako on a spolu s ním. Slúžiť Otcovi a bratom. Volá vás, aby ste s rovnakým postojom ako on čelili hriechu sveta a jeho dôsledkom pre dnešné ľudstvo.“

Po príhovore Svätého Otca nasledoval obrad kreovania nových kardinálov pozostávajúci najprv z ich vyznania viery a prísahy vernosti Svätému Otcovi a jeho nástupcom. Potom už každému z kardinálov z Mali, Španielska, Švédska, Laosu a Salvádoru pápež František udelil insígnie vo forme pokrývky hlavy a prsteňa, spolu s listinou (bulou), ktorou sa im prideľuje titulárny kostol alebo diakonia. S každým z nových kardinálov si Svätý Otec vymenil znak pokoja.

Aktuálna štatistika Kardinálskeho kolégia

Po dnešnom konzistóriu sa kardinálsky zbor rozrástol na 225 členov, z ktorých 121 má právo zúčastniť sa na konkláve ako voliči. Pokiaľ ide o zastúpenie kontinentov medzi kardinálmi-voličmi, stále vedie Európa s počtom 53, na druhom mieste je Amerika s počtom 34 (Severná Amerika 17, Južná Amerika 12 a Stredná Amerika 5). O tretie miesto sa delia Afrika a Ázia, ktoré majú po 15 kardinálov. Oceánia je zastúpená štyrmi kardinálmi vo veku pod 80 rokov.

Na Slávnosť sv. Petra a Pavla 29. júna budú piati noví kardináli koncelebrovať s pápežom Františkom na Vatikánskom námestí pri svätej omši o 9.30. Spolu s ostatnými členmi kardinálskeho kolégia bude prítomných 36 nových arcibiskupov metropolitov, ktorí prednesú slávnostnú prísahu a Svätý Otec požehná páliá ako insígnie ich hodnosti v duchovnej službe.

Noví arcibiskupi pochádzajú zo všetkých kontinentov. Piati sú z Brazílie, po troch z Poľska a USA, dvaja z Filipín. Po jednom sú zastúpení metropoliti z Alžírska, Čadu, Sudánu, Kamerunu, Kene, Konga, Mozambiku, ďalej z Kanady, Kuby, Dominikánskej republiky, Venezuely, Argentíny a Čile, z Indie, Bangladéša, Vietnamu, z Indonézie, Malajzie a Francúzskej Polynézie. Z Európy je okrem Poľska zastúpené Albánsko, Francúzsko a Taliansko.

Plné znenie príhovoru Svätého Otca

«Ježiš išiel pred nimi». Toto je obraz, ktorý nám predstavuje evanjelium, ktoré sme si vypočuli (Mk 10,32-45) a ktorý vytvára pozadie aj pre akt, ktorý práve vykonávame: konzistórium na kreovanie nových kardinálov.

Ježiš kráča odhodlane smerom k Jeruzalemu. Veľmi dobre vie, čo ho čaká a viackrát o tom hovoril svojim učeníkom. Avšak medzi Ježišovým srdcom a srdcom učeníkov je vzdialenosť, ktorú dokáže preklenúť jedine Duch Svätý. Ježiš to vie; práve preto má s nimi trpezlivosť, hovorí k nim s úprimnosťou a predovšetkým ich predchádza, kráča pred nimi.

Samotní učeníci sú počas cesty rozptyľovaní záujmami, ktoré neladia s Ježišovým „riadením“, s jeho vôľou, ktorá je jedno s vôľou Otca. Napríklad – ako sme to počuli – dvaja bratia Jakub a Ján uvažujú, aké by bolo krásne sedieť po pravici a ľavici kráľa Izraela (porov. v. 37). Nedokážu vidieť realitu! Myslia si, že vidia, ale nevidia; že vedia, avšak nevedia; že rozumejú lepšie než ostatní, avšak nechápu...

Realita je v skutočnosti úplne odlišná, je to tá, ktorú si uvedomuje Ježiš a ktorá vedie jeho kroky. Realita je kríž, je to hriech sveta, ktorý prišiel vziať na seba a vykoreniť ho zo zeme mužov a žien. Realita sú nevinní, ktorí trpia a zomierajú kvôli vojnám a terorizmu; sú to podoby otroctva, ktoré neprestávajú popierať dôstojnosť ani v dobe ľudských práv; realita je tá o utečeneckých táboroch, ktoré sa často podobajú viac na peklo, než na očistec; realita je systematické skartovanie všetkého, čo už viac neslúži, vrátane ľudí.

To je to, čo vidí Ježiš, zatiaľ čo kráča smerom k Jeruzalemu. Počas svojho verejného života ukázal Otcovu nehu, uzdravujúc všetkých tých, ktorí boli pod mocou Zlého (porov. Sk 10,38). Teraz vie, že nastal čas ísť do hĺbky, vytrhnúť koreň zla a z toho dôvodu ide odhodlane smerom na kríž.

Aj my, bratia a sestry, kráčame s Ježišom na tejto ceste. Predovšetkým sa obraciam na vás, drahí noví kardináli. Ježiš „ide pred vami“ a žiada vás, aby ste ho rozhodne nasledovali na jeho ceste. Volá vás, aby ste hľadeli na realitu, aby ste sa nenechali rozptýliť inými záujmami, inými perspektívami.

On vás nepovolal, aby ste sa stali „kniežatami“ Cirkvi, aby ste „sedeli po jeho pravici a jeho ľavici“. Volá vás slúžiť tak ako on a spolu s ním. Slúžiť Otcovi a bratom. Volá vás, aby ste s rovnakým postojom ako on čelili hriechu sveta a jeho dôsledkom pre dnešné ľudstvo. Nasledujúc ho, aj vy kráčajte pred svätým Božím ľudom, majúc pohľad upretý na kríž a na Pánovo vzkriesenie.

A tak na orodovanie Panenskej Matky vzývajme s vierou Ducha Svätého, aby preklenul každú vzdialenosť medzi našimi srdcami a srdcom Krista, a aby sa celý náš život stal službou Bohu a bratom.“

(Preklad: Slovenská redakcia VR)( TK KBS, RV jb, ej; pz ) 20170628033   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 1428 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019