[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 04. 2024   Meniny má Marek      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Odborníci diskutovali o tom, ako vnímajú cirkvi situáciu prenasledovaných
P:3, 14. 06. 2017 07:35, DOM

Bratislava 14. júna (TK KBS/Rádio LUMEN) Slovensko nie je ľahostajné voči prenasledovaným pre vieru vo svete. Toto je jeden zo záverov medzinárodnej konferencie o pomoci prenasledovaným pre náboženské presvedčenie. V Bratislave ju v pondelok zorganizoval Inštitút pre prácu, vzdelávanie a rodinu. Domáci, aj zahraniční hostia diskutovali o tom, ako vnímajú kresťanské cirkvi situáciu prenasledovaných a tiež, ako im môžeme pomôcť pri politickej či ľudskoprávnej stránke.

Osobitný vyslanec pre podporu slobody, náboženstva alebo viery mimo EÚ Ján Figeľ upozorňuje, že obmedzené podmienky náboženskej slobody má až sedemdesiatštyri percent svetovej populácie. Európska únia na to zareagovala viacerými spôsobmi. “V parlamente je vytvorená skupina pre náboženskú slobodu a náboženskú toleranciu. V rámci európskej dvadsaťosmičky boli prijaté spoločné smernice pre podporu náboženskej slobody,” povedal Figeľ.

Prenasledovaným pre vieru po celom svete pomáha aj medzinárodná advokátska kancelária Alliance Defending Freedom. Jej riaditeľ pre komunikáciu v Európe Andreas Thonhauser približuje, že ich právnici zachytávajú príbehy trpiacich a zasadzujú sa za vyšetrenie zločinov na medzinárodnej úrovni. „Jeden z kresťanov Mikael utiekol z Mósulu a skrýva sa v meste Amán. Volal po spravodlivosti a vyzval nás, aby sme spolupracovali a aby sme deradikalizovali myšlienky, ktoré prezentuje takzvaný Islamský štát,” uviedol.

Martin Dilong z Inštitútu pre prácu, vzdelanie a rodinu vysvetľuje, že konferenciu pripravili preto, aby povedali, že Slovensku nie je jedno, čo sa s trpiacimi pre vieru deje. „Sú to jednak kresťania štatisticky. Vieme, že každých šesť minút je usmrtený jeden kresťan. Ročne je to nejakých deväťdesiattisíc. Ale sú to aj iné náboženské skupiny, ktoré sú prenasledované,” uviedol Dilong.

Na záver konferencie vystúpil so svojím svedectvom český humanitárny pracovník Peter Jašek, ktorého viac ako štrnásť mesiacov väznili v Južnom Sudáne (Zdroj: Rádio LUMEN / Ján Heriban).

( TK KBS, RL, jhe; ml ) 20170614020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]