[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 04. 2024   Meniny má Marek      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Čechách si spomínali na nespravodlivo väznených počas komunizmu
P:3, 29. 05. 2017 10:43, DOM

Jáchymov 29. mája (TK KBS) V piatok 26. a v sobotu 27. mája 2017 sa uskutočnil XXVIII. ročník spomienkového podujatia na všetkých nespravodlivo väznených počas komunistického režimu, Jáchymovské peklo. Prvý deň účastníci spomienky položili kvety pri pamätníku na cintoríne v Horním Slavkove. Ďalšia časť programu bola venovaná pietnemu aktu pri Veži smrti v Dolním Žďári.

V sobotu začal program v kostole sv. Jáchyma v Jáchymove. Svätú omšu za všetkých živých i zosnulých, ktorí nespravodlivo trpeli pre vieru, vernosť pravde alebo pre svoj názor v Čechách a na Slovensku, počas rokov komunistickej totality, vo väzniciach a pracovných táboroch, celebroval emeritný plzeňský biskup Mons. František Radkovský, spolu s prítomnými kňazmi. Vo svojom príhovore pripomenul diktatúru nacizmu a komunizmu, ktoré naše krajiny postihli počas uplynulého storočia a vyzval prítomných, aby si vážili slobodu, budovali spoločnosť na základoch pravdy a slobody, i keď prebudenie z otrockého ducha môže trvať ešte nejaké obdobie, a osobitne tých, ktorí nespravodlivo trpeli, aby boli svedomím spoločnosti.

Po svätej omši sa prítomní politickí väzni komunistického režimu, ich potomkovia, príbuzní, pamätníci, ústavní činitelia, zástupcovia samosprávy krajskej i miestnej, cirkevní predstavitelia a všetci účastníci podujatia, medzi ktorými nechýbali ani zástupcovia najmladšej generácie, ktorí sa narodili až po páde totalitného režimu zhromaždili pri pamätníku Brána ku slobode pri kostole, aby sa zúčastnili na pietnom akte a uctili si pamiatku nespravodlivo prenasledovaných komunistickým režimom.

V jej úvode za zvukov Ústrednej hudby armády Českej republiky vojaci z posádky Praha položili k pamätníku takmer tri desiatky vencov a kytíc, od prezidenta republiky, senátu, parlamentu ČR, veľvyslanectva SR, organizácií ktoré združujú politických väzňov a ich rodinných príslušníkov, krajských i miestnych samospráv, skautov a ďalších inštitúcií. Po minúte ticha nasledovali príhovory hostí.

Podpredseda senátu ČR Jiří Šesták pripomenul existenciu 18 táborov, ktoré vznikli v Jáchymove a v jeho okolí a 65 000 väčšinou politických väzňov, ktorí v nich nespravodlivo trpeli a asi 4 500 ktorí ich neprežili. Varoval pred tými, ktorí si budujú politickú moc na našom strachu a pripomenul, že tragické príbehy mnohých, ktoré sa v tomto priestore v 50-tych rokoch udiali, by mali inšpirovať v schopnosti obetovať sa a byť dobrým človekom v láske a pravde.

Poslankyňa parlamentu ČR Markéta Vernerová vyzvala k počúvaniu pamätníkov a k tolerancií, ocenila že nespravodlivo odsúdený bojovali za svoju krajinu a svoj názor a dokázali prijať aj utrpenie. Námestník ministra kultúry ČR René Schreier hovoril, že utrpenie a hrdinstvo tých, ktorí lágrami prešli nás zaväzuje pripomínať si ho a ministerstvo bude nápomocné aby sa doteraz zachované objekty boli sprístupnené i verejnosti ako pamätníky.

Hajtmanka Karlovarského kraja Jana Vildumetzová hovorila, že ku kraju, ktorý je známy viacerými kúpeľmi, žiaľ patria aj miesta, kde totalitný režim vytvoril peklo na zemi, kde v neľudských podmienkach trpeli a zmierali väzni totalitného režimu, čo patrí k najťažším obdobiam v histórií mesta, kraja i celej republiky, preto im patrí naša úcta. Zástupca hajtmana libereckého kraja Přemysl Sobotka, pripomenul že v táboroch trpeli tí, ktorí mali iní názor než bol komunistický a mali svoju krajinu tak radi, že dokázali prinášať i tie najťažšie obete a varoval pred strácaním záujmu o ich utrpenie zo strany politikov, médií i verejnosti. Starosta Jáchymov Bronislav Grulich pripomenul, že sloboda nie je samozrejmosť, to čo sa tu odohralo je mementom, ktoré musí byť pripomínané i najmladšej generácií.

Predseda Konfederácie politických väzňov Slovenska Peter Sandtner povedal, že jeden z tých, ktorí prešli väznicami nespravodlivého režimu, saleziánsky kňaz Titus Zeman bude vyhlásený za blahoslaveného, že je dôležité si pripomínať tieto udalosti a osudy ľudí, ktorí ich zažili majú byť výstrahou i pre budúcnosť. Podpredseda Konfederácie politických väzňov v Českej republike Leo Židek vyzval, aby sme novým generáciám zaručili čo najlepšiu budúcnosť.

V závere sa prihovoril biskup František Radkovský a zopakoval myšlienku, aby sme boli svedomím našich spoločností a žili podľa desatora, ktoré chráni naše slobody a nás zaväzuje aby sme bránili slobody iných.

Na tohtoročnom spomienkovom stretnutí na všetkých nespravodlivo väznených komunistickým totalitným režimom v rokoch 1948 - 1989, sa zúčastnilo niekoľko stoviek účastníkov z Čiech, Moravy Slovenska i zo zahraničia, ktorí merali stovky kilometrov, aby im prejavili svoju úctu obdiv a vďačnosť, pripomenuli si ich utrpenie a odhodlanie hrdinsky brániť vieru, majetok, slobodu a základné hodnoty, ktoré sú nevyhnutné pre život jednotlivcov i spoločnosti.

Politických väzňov bolo prítomných už len niekoľko, ako pripomenul predseda KPVS Peter Santner, zo Slovenska len dvaja, i keď prihlásených boli viacerí, no k tomu aby mohli túto náročnú púť absolvovať už nemali dostatok síl. Ako hovorili viacerí účastníci, tieto tragické udalosti je potrebné si pripomínať i pre to, aby sa nikdy v budúcnosti neopakovali.

TK KBS informoval Ľudovít Košík

( TK KBS, ľko; ml; pz ) 20170529008   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]