[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 04. 2024   Meniny má Jela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Právo neemigrovať: pozícia Vatikánu v OSN ku Globálnej dohode o migrácii
P:3, 23. 05. 2017 13:27, ZAH

Vatikán/New York 23. mája (RV) Do diskusie na newyorskej pôde OSN k príprave globálnej dohody (Global Compacts) o „bezpečnej, usporiadanej a regulárnej migrácii“ sa intenzívne zapojila aj Svätá stolica. Jej predstavitelia sa sústredili na prevenciu migrácie a vo viacerých vystúpeniach prízvukovali „právo zostať vo vlastnej krajine“.

„Musíme pamätať na to, že ešte pred právom emigrovať je tu právo zostať vo vlastnej krajine v pokoji a ekonomickej bezpečnosti. Migrácia by nemala byť zúfalou nevyhnutnosťou, ale voľbou,“ povedal v pondelok 22. mája pri dvoch panelových diskusiách v New Yorku arcibiskup Bernardito Auza, stály pozorovateľ Svätej stolice pri OSN. Pripomenul, že kým počty migrantov prekračujúcich medzinárodné hranice dosahujú historické maximum, ešte dramatickejšia je vnútorná migrácia: „Počty vysídlených ľudí vo vnútri ich vlastných krajín ďaleko prekračuje tých, čo sa pohybujú cez medzinárodné hranice.“

„Faktorom, ktoré nútia ľudí emigrovať, je nutné sa venovať v medzinárodnej spolupráci založenej na vzájomnej dôvere, zodpovednosti a solidarite,“ uviedol Mons. Auza na potvrdenie opodstatnenosti úsilia o dosiahnutie „Globálnej dohody o bezpečnej, usporiadanej a regulárnej migrácii“. „Globálna dohoda by mala zdôrazniť právo zostať ako prioritnejšie než právo emigrovať,“ dodal vatikánsky diplomat.

Okrem vystúpení Mons. Auzu v panelových diskusiách na témy „Udržateľný rozvoj a vykorenenie chudoby“ a „Človekom zavinené krízy ako príčiny migrácie“ sa v ten istý deň v New Yorku konalo aj osobitné sprievodné podujatie Svätej stolice za účasti P. Michaela Czerneho SJ, zástupcu vatikánskeho Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj.

Podsekretár Sekcie pre migrantov a utečencov M. Czerny vysvetlil, že poslaním jeho úradu je „pomáhať Cirkvi, jej predstaviteľom a členom, ako aj mnohým ďalším stránkam sprevádzať ľudí prinútených k úteku v každej fáze ich putovania: v krajine pôvodu, počas tranzitu, v cieli a napokon pri ich možnom návrate.“

Postoj sprevádzania označil vatikánsky predstaviteľ za kľúčový: „Sprevádzať, ako učí pápež František, znamená prijať, chrániť, rozvíjať a integrovať. Uplatňovaním týchto štyroch slovies by sa zašlo ďaleko v napĺňaní prísľubov Newyorskej deklarácie (vyhlásenie OSN zo septembra 2016 o potrebe prípravy tzv. Global Compacts, pozn. red.) a cieľov Globálnej dohody.“        

Páter Czerny rozdelil faktory migrácie na bezprostredné a hĺbkovo-systémové, pričom na oboch úrovniach predstavil rámcové opatrenia, ako im čeliť. V dlhodobom rámci tu odporúča Svätá stolica najmä „podporovanie udržateľného a inkluzívneho rozvoja v krajinách pôvodu, podľa princípu subsidiarity“. V strednodobom dosahu sa žiada regionálne posilniť cirkuláciu ľudí za prácou a ustanoviť „regionálne charty práv migrantov a utečencov“, ďalej „posilňovať proces demokratizácie“, ako aj podporovať „bilaterálne a multilaterálne dohody o migrácii a azyle“ v rámci boja proti kriminálnemu obchodovaniu s ľuďmi a formám moderného otroctva.

V krátkodobom rámci je podľa predstaviteľa Svätej stolice potrebné „zastavenie predaja zbraní krajinám v aktuálnom alebo potenciálnom vnútornom či medzištátnom konflikte“, „obmedzenie bezohľadného vykorisťovania území a prírodných zdrojov“, a napokon „otvorenie nových a prístupných kanálov pre azylových a legálnych migrantov“.

( TK KBS, RV jb; ml; pz ) 20170523022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]