[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 04. 2024   Meniny má Juraj      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František prijal účastníkov kongresu Vatikánskeho observatória
P:3, 12. 05. 2017 17:40, ZAH

Vatikán 12. mája (RV) Cirkev nesmie mať nikdy strach z pravdy, ale mu musí vedieť akceptovať „novostí vedeckých objavov“. S týmito slovami sa dnes pápež František obrátil na účastníkov kongresu s názvom „Čierne diery, gravitačné vlny a jedinečnosť časopriestoru“, ktorých prijal vo Vatikáne. Medzinárodnú konferenciu hostilo v uplynulých dňoch v Castel Gandolfe Vatikánske observatórium.

Podujatie s účasťou významných vedcov z celého sveta si pripomenulo odkaz belgického kozmológa a kňaza Georgesa Lemaîtrea, ktorý sa považuje za otca teórie veľkého trestu a ktorý v rokoch 1960 až 1966 viedol Pápežskú akadémiu vied. Významného bádateľa si pápež František pripomenul nasledovne:

„Mons. Georges Lemaître vo svojom dvojitom povolaní katolíckeho kňaza i kozmológa, teda v neustálom tvorivom napätí medzi vedou a vierou, vždy bránil jasné metodologické rozlíšenie medzi vedou a teológiou. Považoval ich za oblasti s odlišnými kompetenciami, ktoré sa však harmonicky zjednocovali v jeho živote. Toto rozlíšenie, prítomné už vo sv. Tomášovi Akvinskom, bráni tomu, aby medzi vedou ako aj vierou dochádzalo ku skratom, ktoré im obom škodia.“

„V nekonečnosti časopriestorového vesmíru,“ pokračoval ďalej vo svojom príhovore pápež František, „môžeme zakúsiť pocit úžasu a našej maličkosti“. Citoval pritom Alberta Einsteina, podľa ktorého „by sa dalo povedať, že večné tajomstvo sveta spočíva v jeho pochopení“. „Bytie a zrozumiteľnosť vesmíru nie sú ovocím chaosu alebo náhody, ale múdrosti Boha, ktorá je prítomná «od počiatku svojich ciest, prv ako stvoril od pradávna čokoľvek» (Prís 8,22),“ vysvetlil Petrov nástupca a dodal:

„Netreba mať strach z pravdy, ani sa stiahnuť do postojoch uzavretosti, ale akceptovať novosti vedeckých objavov v úplnej pokore. Kráčajúc smerom k perifériám ľudského poznania, je skutočne možné mať autentickú skúsenosť s Pánom, ktorý je schopný naplniť naše srdce.“

( TK KBS, RV ej; pz ) 20170512024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]