[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 26. 04. 2024   Meniny má Jaroslava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

O čom píše nové - marcové číslo teologického mesačníka Duchovný pastier
P:3, 06. 03. 2017 11:40, DOM

Bratislava 6. marca (TK KBS) V týchto dňoch vychádza marcové číslo Duchovného pastiera. O čom píše? Odpoveď ponúka anotácia nového čísla, ktorú spracoval šéfredaktor Daniel Dian.

-

Mesiac marec je vnímaný ako mesiac nového rozpuku života. Dlhotrvajúca zima odchádza a je stále zjavnejší nástup obnovy a ožitia prírody. No obnova a oživovanie nie je len znakom v prírode, ale obnovu a oživovanie prežíva aj človek. Človek viery, kresťan svoju obnovu vníma a prežíva práve cez pôstne obdobie, ktoré sa začína 1. marca slávením Popolcovej stredy. Ona je veľkou výzvou pre každého. Možno by sme si v súvislosti s prežívaním pôstneho obdobia mohli pripomenúť niekoľko myšlienok pápeža Františka, ktoré síce adresoval veriacim k minuloročnému sláveniu Pôstneho obdobia, ale nestrácajú nič na svojej aktuálnosti ani teraz, ba práve naopak, sú ešte aktuálnejšie, lebo čas medzi pôstnym obdobím 2016 a 2017 je poznačený nielen politickými zmenami, ale hlavne krvavými udalosťami rôzneho druhu, násilenstvami, takmer neriešiteľným problémom migrácie a podobne.

„Božie milosrdenstvo premieňa ľudské srdce, a umožňuje mu zakúsiť vernú lásku, čím ho robí schopným milosrdenstva. Ide o zakaždým novým zázrak v živote každého z nás, keď Božie milosrdenstvo zažiari a podnieti nás milovať svojho blížneho, oživením toho, čo cirkevná tradícia nazýva skutkami duchovného a telesného milosrdenstva. Tie nám pripomínajú, že viera sa prejavuje v konkrétnych každodenných skutkoch, ktorých cieľom je pomôcť nášmu blížnemu na tele i na duchu: dať sa mu najesť, navštíviť ho, utešiť a poučiť. Podľa nich budeme súdení, a preto som si želal, aby „sa kresťanský ľud zamýšľal nad telesnými a duchovnými skutkami milosrdenstva. Takto sa prebudí naše svedomie, ktoré je voči dráme chudoby akoby otupené, a čoraz hlbšie prenikneme do srdca evanjelia, kde sú Božím milosrdenstvom uprednostňovaní chudobní“ V chudobnom sa totiž Kristovo telo „stáva znova viditeľným, ako telo zmučené, doráňané, bičované, vyhladnuté, na úteku... aby sme ho spoznali, dotýkali sa ho a starali sa oň“.

Pôstne obdobie je pre nás všetkých najvhodnejším časom nato, aby sme vďaka počúvaniu Božieho slova a konaniu skutkov milosrdenstva prekonali vlastné existenciálne odcudzenie. Ak sa v telesných skutkoch milosrdenstva dotýkame Kristovho tela v našich bratoch a sestrách, ktorí potrebujú byť nasýtení, oblečení, mať strechu nad hlavou a potrebujú, aby ich niekto navštívil, o to priamejšie sa v skutkoch duchovného milosrdenstva – pri poskytovaní rady, učení, napomínaní a modlitbe – dotýkame našej vlastnej hriešnosti. Telesné a duchovné skutky milosrdenstva nemožno nikdy oddeliť... Nepremárnime toto obdobie Pôstu, ktoré je tým najvhodnejším časom na obrátenie! O to prosme na materský príhovor Panny Márie, ktorá ako prvá uznala svoju poníženosť a nazvala seba samu Pánovou pokornou služobnicou zoči-voči veľkosti Božieho milosrdenstva, ktoré nezaslúžene dostala“. Toto zrealizovať dokáže iba človek, ktorý žije ako opravdivý kresťan a k podstate kresťanského života patrí askéza. Práve teraz je najlepší čas zaoberať sa nielen pojmom askéza, ale najmä obsahom askézy.

V súvislosti so začiatkom veľkopôstneho obdobia je teda veľmi aktuálny príspevok Martina Kolejáka s jednoduchým názvom Askéza. Marcové číslo Duchovného pastiera potom svojim čitateľom ponúka: Pravidelná rubrika ROK DUCHOVNÉHO PASTIERA obsahuje tretiu časť Ako sme začínali v roku 1917 a pokračovali? Daniel Dian sa pokúsil analyzovať druhý rok vydávania Duchovného Pastiera. Rubrika VÝROČIA marec 2017 je od Jozefa Krištofa, Daniela Diana, Františka Novajovského a Jána K. Žiru) pripomína osobnosti a udalosti mesiaca marec – Jozef Zlatňanský, Ivan Chalupecký, Kanadský Slovák; Pius XI.: encykliky Mit brennender Sorge, Divini Redemptoris, Nos es muy conocida; Memorandum slovenských katolíckych biskupov; Quidam episcopi. Dve biskupstvá na Slovensku Bratislavská arcidiecéza a Spišská diecéza si Rokom sv. Martina pripomínajú tohto svätca pri príležitosti 1700 výročia jeho narodenia.

Bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský v pastierskom liste napísal: „V životopise svätého Martina sa uvádza rok 316 alebo 317 ako čas jeho narodenia. Nachádzame sa tak v období tisícsedemstého výročia narodenia svätého Martina, patróna našej arcidiecézy. Preto v našej arcidiecéze slávime obdobie od 11. novembra 2016 do 12. novembra 2017 ako Rok svätého Martina, aby sme mali príležitosť hlbšie spoznať vznešený príklad jeho života a podľa jeho vzoru a na jeho príhovor prehlbovať svoju vieru, napĺňať ju skutkami evanjelia v každodennom živote pre budovanie spoločenstva veriacich Bratislavskej arcidiecézy a vnášanie Kristovho svetla do našej spoločnosti.“

Preto je veľmi aktuálny článok Petra Olexáka: Sv. Martin z Tours v texte a kontexte Vita martini. HOMÍLIE v marcovom čísle sú od Prvej pôstnej nedele „A“ až po Kvetnú nedeľu „A“. Netradične ponúkame na päť pôstnych nedieľ dve homílie. V rubrike NOVÉ KNIHY – RECENZIE Daniel Dian prináša recenziu zaujímavej knihy vedca, profesora, kňaza Jozef Michalova Duchovná rukoväť chorého. Už sám názov je odporúčaním, aby po tejto knihe siahol nielen chorý, ale aj ten kto chorého sprevádza. Ján Krstiteľ Žira pripravil recenziu dvoch kníh, ktoré sú síce istým spôsobom fikciou, ale majú mnohé reálne črty a žiaľ, stále nie dávno minulé úvahy a možnosti. Autor oboch diel prešiel sám cestou kríža, poznal zlobu mocných a zažil ich úsilie o zničenie Kristovho kríža - Wolfgang Baumroth je tu opäť s dielom Potupenie kríža (Scandalum crucis, ktoré vydal SSV už v rokoch 1944,1947,1948 a 1998. Jeho opätovné vydanie je svedectvom obľuby tejto knihy u čitateľov. Vo vydavateľstve LÚČ siahli po voľnom pokračovaní tohto románu pod názvom Víťazstvo kríža ho dávajú slovenskému čitateľovi v prvom vydaní.

TK KBS informoval Daniel Dian

( TK KBS, dd; ml ) 20170306017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]