[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 04. 2024   Meniny má Marek      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Páter Federico Lombardi v Rakúsku: Pontifikát Františka je rajom pre médiá
P:3, 10. 02. 2017 09:21, ZAH

Rakúsko 10. februára (TK KBS) Osobnosť pápeža Františka je v dokonalom súlade s modernými komunikačnými prostriedkami, akými sú Twitter, Facebook či YouTube. Zdôraznil to vo Viedni niekdajší dlhoročný hovorca Svätej stolice P. Federico Lombardi SJ. Bol hosťom osláv sedemdesiatin rakúskej katolíckej agentúry „Kathpress”.

“Spokojne možno povedať, že pontifikát Františka je „rajom pre moderné médiá". Veľmi im sedí pápežova spontánnosť gest, slov aj obrazov, ktoré sú stvorené akoby na to, aby sa ihneď šírili, priťahovali pozornosť a ostávali v pamäti,” povedal Lombardi, niekdajší riaditeľ Vatikánskeho rádia a počas 10 rokov aj riaditeľ vatikánskej Sala Stampa. Plniac túto funkciu, dnes 74-ročný jezuita bol tak „hlasom” pápežov Františka, Benedikta XVI. aj sv. Jána Pavla II. S uznaním spomínal, že okrem rôznych osobitostí ich spájala ohromná dôveryhodnosť a tiež zhoda slov a skutkov, ako aj to, že „nehľadali slávu médií, ale vždy ostávali sebou”.

“Dnes sa nevyhnutne spoliehame na elektronickú komunikáciu. Médiá ako YouTube, Twitter či prenos obrazových správ využíval už Benedikt XVI. „S neobyčajným úspechom" v tom pokračuje pápež František a využíva tiež „vzácne cesty odovzdávania obrazov i krátkych správ”, aby sa tak dostal zvlášť k mladým ľuďom. Takto František prekračuje jazykové bariéry a jeho hlas sa tak dostáva do všetkých kútov sveta,” povedal Lombardi a podotkol, že „je potrebné si len želať, aby láska medzi svetom médií a pápežom Františkom pretrvávala tak dlho, ako je to len možné”. S úsmevom priznal, že hoci sám využíva elektronické médiá, stále „nostalgicky spomína na časy Gutenberga” a preto je spokojný s tým, že práca vatikánskeho tlačového strediska je v rukách jeho nástupcu Grega Burkeho.

Páter Lombardi sa podelil aj o kritické úvahy ohľadom internetovej siete. Zdôraznil, že „pápež a Vatikán sú dôležití, no netvoria celú Cirkev”. Pri dynamike internetu je rôznorodosť Cirkvi niekedy bez povšimnutia a pozornosť priťahujú nevyrovnané silné internetové strany, ako aj najznámejší ľudia. Varoval tiež pred tým, aby nadšenie pre moderné médiá nezatienilo kvalitu šíriacich sa odkazov. Dnes možno viac ako kedykoľvek je potrebná kompetentná žurnalistika, ktorá bude hlbšie chápať problémy aj ich zložitosť, tvrdí Lombardi.

Bývalý riaditeľ Tlačového strediska Svätej stolice si pripomenul aj svoju prácu pre troch pápežov.  Podľa neho sv. Ján Pavol II. „zbúral múry, ktoré delili Európu", bol tiež „neúnavným pútnikom do každého kúta Zeme”. Pápež Wojtyła dokázal úžasne komunikovať, hovoril niekoľkými jazykmi a mal obrovský dar bezprostredného kontaktu s ľuďmi. Podľa Lombardiho bol poľský pápež „majstrom výrazu tak v slovách ako aj v gestách” – rovnako tomu bolo aj po chorobe, ktorá mu spôsobila stratu hlasu v poslednej fáze života.

Benedikta XVI. Lombardi opísal ako „hľadajúceho sluhu pravdy, nie však ľahkých kompromisov”. Bolo možné to vidieť aj počas krízy spojenej so sexuálnym zneužívaním detí, keď pápež z Bavorska otvoril proces „dôkladného pohľadu na každý prípad osobitne ” ako aj cestu „pokorného a pravdivého očistenia”. Benedikt XVI. si zaslúži úctu navždy aj za to, že dokázal zhodnotiť vlastné sily voči zodpovednosti, ktorú niesol ako hlava Cirkvi. Rezignácia z pápežského úradu „otvorila jeho nástupcom nový priestor slobody”.

Napokon aj pápeža Františka spomína otec Lombardi ako „ohlasovateľa Evanjelia ako slova útechy a radosti, milosrdnej lásky Otca pre celé stvorenie, pričom začína tými najbiednejšími”. Páter Lombardi ho opísal ako „pastiera, ktorý vedie svoju Cirkev”. Štýl komunikácie pápeža z Argentíny svedčí o vysokom stupni slobody a kreatívnosti. Hovorca, ktorý by rád vedel, čo bude šéf robiť a čo povie, aby to mohol potom použiť pre oficiálne vyjadrenia a presné informovanie, sa v prípade Františka, keď je taký spôsob postupovania nemožný a nepredstaviteľný, stretáva s hranicami nemožnosti. Ako však dodal Lombardi - tiež to nie je potrebné, lebo pre Františka je najdôležitejšou „inšpirácia Duchom Svätým tak, aby sa mohol podujať na nové iniciatívy, ktoré si vopred neplánoval”. A okrem toho sa František chce oslobodiť od eventuálneho „koordinovania” kúriou a inštitúciami, ktoré ho obklopujú.

„Nikto teda nemôže pomýšľať o tom, že by kontroloval pápeža a všetci spolupracovníci si toho musia byť vedomí,” povedal taliansky jezuita. Je potrebné zvyknúť si na to, že pápež pochádzajúci z Latinskej Ameriky stále prekvapuje, napr. keď píše neočakávané listy, telefonuje kdesi alebo dáva rozhovory, ktoré neboli vopred naplánované. Tento pápež rád hovorí spontánne a bezprostredne k ľuďom, ktorí sa pýtajú. Takéto improvizácie sú podľa Lombardiho neoddeliteľnou súčasťou charakteru pápeža Františka. „Môže to spôsobiť problémy a ťažkosti osobám, ktoré majú za úlohu dôkladne sledovať aktivity Svätého Otca”, no zároveň - a to je oveľa dôležitejšie – je to fascinujúca črta osoby, ktorej tak veľa ľudí preukazuje hlboké sympatie a prajnosť. Veď napokon: len tak ďalej!,” ukončil svoje slová Lombardi.

Zdroj: Ekai.pl

Preložila: Tatiana Janočková

( TK KBS, EK, tja, ml; pz ) 20170210015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]