[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 22. 10. 2021   Meniny má Sergej       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
SDM 2023 Lisabon
Synoda 2021-23
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast
[apple]

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vo Vatikáne zverejnili posolstvo Svätého Otca Františka na Pôstne obdobie
P:3, 07. 02. 2017 16:17, ZAH

Vatikán 7. februára (RV) Vo Tlačovom stredisku vo Vatikáne dnes publikovali text posolstva Svätého Otca Františka na blížiace sa Pôstne obdobie. Jeho kľúčovým pojmom je „dar“, ako to prezrádza už samotný titul. Ten pozostáva z dvoch častí: „Božie slovo je darom. Druhý je darom.“ Pápež František nazýva Pôstne obdobie „novým začiatkom“, „cestou, ktorá vedie k cieľu“ a „dôraznou výzvou na obrátenie“: kresťan sa má obrátiť k Bohu „celým svojím srdcom“.

Ako biblický podnet predkladá Svätý Otec podobenstvo o boháčovi a chudobnom Lazárovi z Lukášovho evanjelia. Lazár nás učí, že „druhý človek je pre nás darom“, píše Pápež František. „Správny vzťah s ľuďmi spočíva vo vďačnom uznaní ich osobnej hodnoty. Ani chudobný pred dverami boháča nepredstavuje nepríjemnú prekážku, ale je výzvou na obrátenie a zmenu života,“ vysvetľuje Svätý Otec. V tejto súvislosti pripomína, že „pôstne obdobie je najvhodnejším časom, aby sme otvorili dvere každému núdznemu a spoznali v ňom Kristovu tvár.“ Ohrozením pre človeka je hriech, ktorý nás oslepuje, hovorí pápež s poukázaním na postavu nevšímavého boháča. Cituje pri tom slová apoštola Pavla, že „koreňom všetkého zla je láska k peniazom“ (1 Tim 6,10). Ovocím pripútanosti k peniazom je tak istý druh slepoty. Evanjelium nám ukazuje, v čom spočíva skutočný boháčov problém, pokračuje pápež v posolstve: „koreňom jeho zla je to, že nepočúval Božie slovo; to ho doviedlo k tomu, že už nemiloval Boha, a preto pohŕdal svojím blížnym“. Pápež František v závere Pôstneho posolstva povzbudzuje veriacich, aby sa aktívne zapojili do osobitných podujatí, ktoré Cirkev pripravuje na obdobie Veľkého pôstu.

( TK KBS, RV jb, ml; pz ) 20170207023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]