[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 04. 2024   Meniny má Marek      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Deviate výročie vzniku Gréckokatolíckej metropolie sui iuris na Slovensku
P:3, 30. 01. 2017 12:01, DOM

Pripomíname si 9. výročie nového usporiadania Gréckokatolíckej cirkvi

Bratislava/Prešov 30. januára (TK KBS) Pred deviatimi rokmi, 30. januára 2008 na sviatok Troch svätiteľov, pápež Benedikt XVI. povýšil Gréckokatolícku cirkev na Slovensku na metropolitnú cirkev sui iuris so sídlom v Prešove, pričom povýšil Prešovskú eparchiu na archieparchiu a metropolitné sídlo a za prvého prešovského arcibiskupa metropolitu vymenoval vtedajšieho prešovského eparchiálneho biskupa Mons. Jána Babjaka SJ. Zároveň povýšil Košický apoštolský exarchát na eparchiu a vtedajšieho exarchu Mons. Milana Chautura CSsR vymenoval za prvého košického eparchiálneho biskupa. Zriadil aj novú Bratislavskú eparchiu a za jej prvého eparchiálneho biskupa vymenoval Mons. Petra Rusnáka. Pomocným biskupom Prešovskej archieparchie je Mons. Milan Lach SJ a v Prešove žije aj emeritný pomocný biskup Pražského apoštolského exarchátu Mons. Ján Eugen Kočiš, ktorý 25. júna 2016 oslávil životné jubileum 90 rokov.

Gréckokatolícka cirkev bola v bývalom Československu v rokoch 1950 – 1968 postavená mimo zákon a nemohla verejne pôsobiť. Jej biskupi, kňazi, ale aj mnohí veriaci laici boli prenasledovaní, uväznení, perzekvovaní a vyhnaní do vyhnanstva. Mnohí počas tých rokov zahynuli, ale zostali verní Bohu, Katolíckej cirkvi a svojmu svedomiu. Utrpenie tejto cirkvi sa premietlo aj do zdecimovaného počtu veriacich, ktorých počet však z Božej milosti a kvalitnou pastoračnou službou mnohých kňazov postupom rokov narastá. Svätý Otec Benedikt XVI. novým kánonickým usporiadaním Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku zavŕšil 190-ročnú etapu histórie Prešovskej eparchie, ktorá bola vyčlenená z Mukačevskej eparchie a zriadená 22. septembra 1818 bulou Relata semper pápeža Pia VII. Ale zároveň je to aj potvrdenie viac ako 1100-ročnej histórie gréckokatolíkov na našom území, ktorá sa odvíja od misie sv. slovanských apoštolov Cyrila a Metoda.

Niektoré informácie o Prešovskej archieparchii

Prešovská archieparchia má 116 000 veriacich, 18 protopresbyterátov (dekanátov), z ktorých sú dva personálne, 164 farností, 302 kňazov, z toho 22 rehoľných, troch diakonov a 360 chrámov. Z uvedeného počtu kňazov bolo v roku 2016 sedem novokňazov. Ďalší novokňaz bol vysvätený začiatkom tohto roka. Čo sa týka rehoľného života, popri baziliánoch a redemptoristoch pôsobí na území archieparchie aj 75 rehoľných sestier z rádu baziliánok, kongregácie služobníc Nepoškvrnenej Panny Márie a kontemplatívnych redemptoristiek.

V Gréckokatolíckom kňazskom seminári bl. biskupa P. P. Gojdiča v Prešove sa na kňazstvo pripravuje 72 seminaristov z celej metropolie, z ktorých je 10 v pastoračnom ročníku. Ďalších 9 seminaristov študuje v zahraničí. Z týchto počtov má Prešovská archieparchia 46 seminaristov v kňazskom seminári, ôsmich v pastoračnom ročníku a traja študujú v zahraničí. V Prešove sa nachádza aj Gréckokatolícka teologická fakulta Prešovskej univerzity, ktorá je zároveň cirkevnou fakultou akreditovanou Kongregáciou pre katolícku výchovu (semináre a študijné inštitúty) a na ktorej študuje 475 študentov. V Prešove sídli aj redakcia časopisu Slovo, ktorý vychádza ako plnofarebný dvojtýždenník Gréckokatolíckej cirkvi, a tiež tu sídli Gréckokatolícka charita.

Vo Svätom roku milosrdenstva bolo v Prešovskej archieparchii otvorených sedem brán milosrdenstva. 23. septembra 2016 sa v Prešove uskutočnilo historicky prvé Metropolitné zhromaždenie Gréckokatolíckej metropolitnej cirkvi sui iuris na Slovensku. 4. novembra 2016 si Gréckokatolícka cirkev pripomenula 15. výročie blahorečenia prešovského biskupa mučeníka Pavla Petra Gojdiča OSBM. Pri tejto príležitosti sa 3. novembra konala premiéra nového dokumentárneho filmu s názvom „Gojdič. Láska nadovšetko“. Aktuálne na archieparchiálnej úrovni prebieha proces o živote, hrdinských čnostiach, o povesti svätosti a znameniach Božieho sluhu, gréckokatolíckeho rehoľného kňaza, Jána Ivana Mastiliaka CSsR.

Celoročne sú najnavštevovanejšími pútnickými miestami Ľutina a hora Zvir v Litmanovej, ktoré sú duchovným putom zviazané s bazilikou Santa Maria Maggiore v Ríme. Intenzívne v archieparchii pôsobia 4 pastoračné centrá – pre mládež v Juskovej Voli, pre stredoškolákov a vysokoškolákov v Prešove, pre rodiny na Sigorde a pre Rómov v Čičave. V archieparchii pôsobí 9 školských zariadení. V roku 2016 sa vďaka Gréckokatolíckemu magazínu začali on-line prenosy z pútnických miest v Ľutine a Litmanovej (v Košickej eparchii z Klokočova a Michaloviec) na webovej stránke http://www.grkat.tv/home. Gréckokatolícky magazín je televízna relácia o živote Gréckokatolíckej cirkvi, ktorá je vysielaná každý týždeň s premiérou na TV Lux v utorok o 20:50 a v TV Noe o 21:05.

Katedrálny chrám v Prešove je zasvätený sv. Jánovi Krstiteľovi. Popri relikvii Svätého Kristovho kríža sú v katedrále k úcte vystavené aj relikvie sv. Jána Krstiteľa, sv. prvomučeníka Štefana a viacerých iných svätých. V bočných kaplnkách sú to relikvie blahoslavených gréckokatolíckych biskupov mučeníkov Pavla Petra Gojdiča OSBM a Vasiľa Hopka a v lodi chrámu aj verná kópia Turínskeho plátna. Túto katedrálu v roku 1995 navštívil sv. Ján Pavol II.

Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ je predsedom Rady hierarchov Gréckokatolíckej metropolitnej cirkvi sui iuris na Slovensku. Ako hlava tejto cirkvi je stálym členom Synody biskupov v Ríme a členom Kongregácie pre východné cirkvi. V rámci KBS je predsedom Environmentálnej subkomisie. Pomocný biskup Prešovskej archieparchie Mons. Milan Lach SJ je v rámci KBS predsedom Bioetickej subkomisie a predsedom Rady pre pastoráciu v zdravotníctve. Zároveň je od minulého roku Kongregáciou pre východné cirkvi vymenovaný za vizitátora – delegáta pápežských kolégií a rehoľných študentátov v meste Rím.

Niektoré informácie o Bratislavskej eparchii

Svätý Otec Benedikt XVI. zriadil 30. januára 2008 novú gréckokatolícku eparchiu (diecézu) so sídlom v Bratislave. Za prvého bratislavského eparchu (diecézneho biskupa) vymenoval Mons. Petra Rusnáka, dovtedajšieho farára bratislavskej gréckokatolíckej farnosti. Zároveň Svätý Otec povýšil Košický apoštolský exarchát (apoštolská administratúra) na Košickú eparchiu (diecézu), na čele s Mons. Milanom Chauturom CSsR a Prešovskú eparchiu na archieparchiu (arcibiskupstvo) na čele s archieparchom Mons. Jánom Babjakom SJ.

Bratislavská eparchia bola vyčlenená z pôvodnej Prešovskej eparchie a zahŕňa územie západného a stredného Slovenska s rozlohou 34 296 km². Podľa výsledkov Sčítania obyvateľov, domov a bytov r. 2011 má Bratislavská eparchia 16.841 veriacich. Eparchia je rozčlenená na štyri protopresbyteráty (dekanáty): Banská Bystrica, Bratislava-Trnava, Nitra-Trenčín a Žilina; Eparchia má 15 farností, a to v krajských a okresných mestách.

V súčasnosti v eparchii pôsobí 21 kňazov a jeden diakon. Eparchiu tvoria gréckokatolíci v diaspóre, ktorí sa v minulosti prisťahovali z východného Slovenska z dôvodu štúdia, za prácou, rodinou, či z iných dôvodov. Trend migrácie z východného Slovenska trvá naďalej, a to hlavne kvôli pracovným príležitostiam.

Patrónmi eparchie sú apoštoli sv. Peter a Pavol. Katedrálou je Chrám Povýšenia vznešeného a životodarného Kríža v Bratislave (na Ondrejskom cintoríne, ul. 29. augusta), v ktorom sa uchovávajú relikvie Kristovho kríža ako aj relikvie sv. Petra a Pavla.

TK KBS informovali Ľubomír Petrík a Stanislav Gábor

( TK KBS, ľp, sg, ml; mk ) 20170130027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]