TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2019   Meniny má Dušana       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pri Anjel Pána pápež František vyzval k ochrane maloletých migrantov
P:3, 15. 01. 2017 21:42, ZAHVatikán 15. januára (RV) Pápež František pri nedeľnom poludňajšom stretnutí s veriacimi na modlitbe Anjel Pána osobitne pripomenul slávenie Svetového dňa migrantov a utečencov, ktorý má tému „Maloletí migranti, zraniteľní a bez hlasu“. Upozornil na veľký počet maloletých migrantov vo svete, z ktorých najzraniteľnejší sú tí, čo nemajú pri sebe nikoho a sú vydaní napospas mnohým nebezpečenstvám. Svätý Otec vyzval k ich ochrane ako aj k ich integrácii.

Na námestí sv. Petra boli pri príležitosti Dňa migrantov prítomní zástupcovia početných národnostných komunít žijúcich v Ríme. Slováci sa zhromaždili pod vedením otca Ľubomíra Majtána, duchovného správcu Slovenskej katolíckej misie v Ríme.

Katechéza Svätého Otca pred modlitbou Anjel Pána

Milí bratia a sestry, dobrý deň!

Stredobodom dnešného evanjelia (Jn 1,29-34) sú tieto slová Jána Krstiteľa: «Hľa, Boží Baránok, ktorý sníma hriech sveta!» (v. 29). Tieto slová sprevádza pohľad a gesto ruky, ktoré ukazujú na Ježiša.

Predstavme si túto scénu. Sme na brehu rieky Jordán. Ján krstí. Je tam veľa ľudí, mužov a žien rôzneho veku, ktorí prišli k rieke, aby prijali krst z rúk muža, ktorý mnohým pripomínal veľkého proroka Eliáša, ktorý deväť storočí pre ním očisťoval Izraelitov z modloslužby a priviedol ich späť k pravej viere v Boha zmluvy, v Boha Abraháma, Izáka a Jakuba.

Ján hlása, že nebeské kráľovstvo je blízko, že Mesiáš sa má čochvíľa zjaviť a preto sa treba pripraviť, obrátiť sa a konať podľa spravodlivosti. A Ján začal vysluhovať krst v Jordáne, aby dal ľudu konkrétny prostriedok pokánia (porov. Mt 3,1-6). Ľud prichádzal, aby oľutoval svoje hriechy, robil pokánie a začal svoj život nanovo. Ján vie, že Mesiáš, Pánov Zasvätený je už blízko, a že znamením na jeho rozpoznanie bude to, že na neho zostúpi Duch Svätý. Bude to vlastne on, ktorý prinesie pravý krst, krst Duchom Svätým (porov. Jn 1,33).

A hľa, ten okamih práve nastal: Ježiš prichádza na breh rieky doprostred ľudu, hriešnikov – ako sme my všetci. Je to jeho prvé verejné vystúpenie, prvá vec ktorú vykonal po tom, keď ako tridsaťročný opustil dom v Nazarete: zostupuje do Judey, ide k Jordánu a necháva sa pokrstiť Jánom. To, čo sa udeje ďalej, už vieme, slávili sme to minulú nedeľu: na Ježiša zostupuje Duch Svätý vo forme holubice a Otcov hlas ho vyhlasuje za milovaného Syna (porov. Mt 3,16-17). Toto je to znamenie, ktoré Ján očakával. On je to! Ježiš je Mesiáš. Ján je však trochu zmätený, pretože Ježiš sa zjavuje nepredstaviteľným spôsobom: uprostred hriešnikov, necháva sa pokrstiť ako oni, alebo skôr kvôli nim. Duch Svätý ale osvecuje Jána a dáva mu pochopiť, že týmto spôsobom sa napĺňa Božia spravodlivosť; napĺňa sa jeho plán spásy: Ježiš je Mesiáš, kráľ Izraela, ale nie s mocou tohto sveta, lež ako Boží Baránok, ktorý berie na seba a sníma hriech sveta.

Takto ho Ján ukazuje ľudu a svojim učeníkom. Ján mal totiž početný okruh učeníkov, ktorí si ho vybrali ako svojho duchovného vodcu. A práve niektorí z nich sa neskôr stali prvými učeníkmi Ježiša. Ich mená poznáme veľmi dobre: Šimon, neskôr nazvaný Peter, a jeho brat Ondrej, Jakub a jeho brat Ján. Všetci boli rybármi; všetci boli Galilejčania, tak ako Ježiš.

Drahí bratia a sestry, prečo sme sa tak dlho pristavili pri tejto scéne? Preto, lebo je rozhodujúca! Nie je to akási anekdota. Je to rozhodujúca dejinná udalosť! Uvedená scéna je rozhodujúca pre našu vieru a rovnako aj pre misiu Cirkvi. Cirkev je v každom čase povolaná, aby robila to, čo konal Ján Krstiteľ, aby ukazovala Ježiša ľuďom so slovami: «Hľa, Boží Baránok, ktorý sníma hriech sveta!» On je jediný Spasiteľ! On je Pán, pokorný, uprostred hriešnikov, no je to on. On a nie niekto iný, nejaký mocnár, ktorý by mal prísť. Nie. Je to on!

A toto sú slová, ktoré my kňazi opakujeme každý deň počas svätej omše, keď predkladáme ľudu chlieb a víno premenené na Telo a Krv Krista. Toto liturgické gesto prestavuje celé poslanie Cirkvi, ktorá neohlasuje sama seba. Beda ak Cirkev hlása samú seba; stráca kompas a nevie, kam ide! Cirkev hlása Krista; neprináša samú seba, ale prináša Krista. Lebo on a jedine on zachraňuje svoj ľud od hriechu, oslobodzuje ho a vedie do krajiny pravej slobody.

Panna Mária, Matka Božieho Baránka, nech nám pomáha v neho veriť a nasledovať ho.

(Preklad: Slovenská redakcia VR)( TK KBS, RV jb, mk; pz ) 20170115002   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 862 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019