TK KBS

Dnes je sobota 23. 06. 2018   Meniny má Sidónia       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Top témy
Všetky
Anna Kolesárová

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Apoštolský nuncius: Svätý Otec sprevádza slovenský národ modlitbou
P:3, 02. 01. 2017 07:35, DOMBratislava 2. januára (TK KBS) V plnom znení prinášame príhovor apoštolského nuncia na Slovensku Mons. Maria Giordanu, ktorý zaznel v závere novoročnej slávnostnej svätej omše v Katedrále sv. Martina v Bratislave a účasti predstaviteľov verejného a spoločenského života.

Excelencia Mons. Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska,
drahí spolubratia v biskupskej službe,
excelencia pán Ivan Gašparovič, bývalý prezident Slovenskej republiky,
vážení predstavitelia verejného života,
kňazi, seminaristi a zasvätené osoby,
členovia Zvrchovaného rádu Maltézskych rytierov,
milovaní bratia a sestry v Kristovi,

Prvý január je každoročne pre Slovensko významným dňom a to jak z pohľadu cirkevného tak z pohľadu občianskeho. Začína sa nový rok a tento deň je štátnym sviatkom pri príležitosti vzniku Slovenskej republiky.

Aj Svätý Otec František v tento deň sprevádza slovenský národ svojou modlitbou a apoštolským požehnaním.

Zároveň Cirkev slávi v tento deň Slávnosť Panny Márie Bohorodičky a z iniciatívy posledných pápežov aj Svetový deň pokoja. Pri tejto príležitosti pápež František vydal posolstvo adresované všetkým ľuďom dobrej vôle nazvané „Nenásilie: štýl politiky za mier“.

Násilie a nenásilie sú dve diametrálne odlišné formy prístupu k životu.

Násilím dokážeme rozvrátiť nielen svoje vzťahy osobné, rodinné a sociálne v úzkom okruhu, ale aj v tom širokom, na medzinárodnej úrovni. Nakoniec sami vidíme, že existujú krajiny na všetkých kontinentoch, ktoré sú sužované nepokojmi a vojnami.

Na druhej strane nenásilím môžeme prispieť k budovaniu vzájomných vzťahov a k rozvoju spoločnosti, v ktorej žijeme. Práve preto pápež František v duchu veľkej zodpovednosti nás pozýva, aby sme budovali zdravú a prekvitajúcu spoločnosť, ktorej pokoj bude prirodzenou súčasťou.

A toto je dobre mať na pamäti aj dnes, keď prežívame štátny sviatok Slovenskej republiky. Radi konštatujeme, že v posledných rokoch Slovensko zaznamenalo značný rozvoj v rôznych oblastiach svojho života. Ale je potrebné, aby sme neustávali i naďalej v aktivite a priložili ruku dielu v perspektíve spoločného dobra.

Aby sa nám to podarilo, je potrebné, aby sme sa stali strojcami pokoja. A treba začať od seba: každý osobne, ďalej vo svojej rodine a nakoniec aj v spoločnosti. Takto pokoj dokáže dať zmysel nášmu životu a prispeje k rozvoju našej spoločnosti. Inými slovami, iba vtedy, keď bude v nás skutočný pokoj ako ovocie života ľudskými a kresťanskými hodnotami, ktoré sú základom našej histórie, dokážeme odolať násiliu a budovať lepší a pokojnejší svet.

Na začiatku nového roka vám teda chcem zaželať, aby tento pokoj panoval vo vašich srdciach. Toto želám Vám, otec arcibiskup Zvolenský, toto želám všetkým slovenským biskupom, kňazom, zasväteným osobám ako aj všetkým vašim veriacim, aby ste ako dobrí kresťania a zodpovední občania tejto krajiny prispeli k jej rozkvetu.

To isté želanie adresujem aj ostatným predstaviteľom štátnej správy. Nech dobrotivý Boh sprevádza úsilie všetkých svojim požehnaním a svojou pomocou pre dobro slovenskej spoločnosti.

A aj vám, milovaní bratia a sestry, želám, aby tento nový rok bol pre všetkých vás rokom pokoja, radosti a taktiež dobrého zdravia. Nech vás Boh žehná a vo vašom živote viery nech vás svojou pomocou sprevádza aj Preblahoslavená Panna Mária, ktorú v dnešný deň Cirkev na celom svete oslavuje ako Bohorodičku. Amen.( TK KBS, anu; ml ) 20170102019   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 391 x

[naspäť]

TV Lux | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2018