[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 04. 2024   Meniny má Marcel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Katolícka univerzita podporuje rehabilitáciu študentov s pohybovými ťažkosťami
P:3, 03. 12. 2016 22:09, DOM

Ružomberok 3. decembra (TK KBS) V pondelok 5.decembra 2016 o 13:00 predstavia v priestoroch Univerzitnej knižnice Katolíckej univerzity v Ružomberku (KU) novú formu rehabilitácie pacientov s poruchami pohybu. Ide o autoreflexnú posturálnu stabilizáciu, s ktorou prišla fyzioterapeutka Ľubica Košinová zo Špecializovaného liečebného ústavu Marína v Kováčovej (ŠLÚ).

Začiatkom januára 2017 by mala byť pripravená miestnosť, kde budú rehabilitovať študenti s pohybovými ťažkosťami. Nová relaxačná miestnosť v Poradenskom centre KU by mala byť vybavená zariadením, ktoré je nevyhnutné k realizácii metódy. Študentom s pohybovými ťažkosťami pomôže k lepšej adaptácii sa na univerzite, pričom študentom Fakulty zdravotníctva KU dodá nové zručnosti v štúdiu.

Na KU študuje momentálne viacero študentov s pohybovými ťažkosťami, ktorým môže táto forma rehabilitácie výrazne pomôcť. Študentka PF KU Bc. Katarína Račáková si ju vyskúšala už počas liečenia v Kováčovej. "Lepšie sa mi po nej hýbe, necítim sa taká stuhnutá. Zlepšila sa mi aj jemná motorika, takže si viem rýchlejšie zapnúť gombíky alebo zaviazať šnúrky". Dodala, že ju tento nápad na univerzite veľmi potešil.

Rehabilitačný koncept, ktorý je podľa ŠLÚ Marína patentovaný pod názvom AZH zahŕňa súbor polôh a cvičení. Košinová ho spolu s tímom verejne prezentovala na odborných podujatiach a využila ho už desiatka detských aj dospelých pacientov. Metóda pomáha osobám po kraniocerebrálnych traumách, po cievnych mozgových príhodách, u najťažších foriem detskej mozgovej obrny, ale predovšetkým problematickým pacientom, ktorým nepomohli klasické metódy. Využitie nachádza aj v pooperačnom procese pri skolióze, hernie platničiek, po implantácii kĺbových endoprotéz alebo po fraktúrach panvy a podobne.

Košinová ju skladala na základe prenatálneho vývoja, pozostáva spolu z 50 terapeutických polôh. Po zaškolení môžu pacienti pokračovať v terapii aj samostatne v domácich podmienkach.

TK KBS informovalo Vedenie KU v Ružomberku

( TK KBS, vku; ml ) 20161203009   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]