TK KBS

Dnes je nedeľa 25. 08. 2019   Meniny má Ľudovít       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František v adventnej homílii: Ako sa skutočne stretnúť s Pánom
P:3, 28. 11. 2016 14:24, ZAHVatikán 28. novembra (RV) Kresťanská viera nie je nejaká teória či filozofia, je to stretnutie s Ježišom. Tak znela hlavná myšlienka homílie pápeža Františka, ktorý dnes ráno, na začiatok Adventu, slávil omšu v Dome sv. Marty. Na to, aby sme skutočne stretli Ježiša, musíme sa podľa Svätého Otca vydať na cestu. Potrebujeme k tomu však tri postoje: musíme byť bdelí v modlitbe, činní v láske a radostní vo vzdávaní chvály.   

Stretnúť Ježiša, to je tá „milosť, po ktorej túžime počas Adventu,“ vysvetlil pápež František na úvod svojej homílie, ktorú zameral práve na tému stretnutia sa s Pánom. V období očakávania príchodu Krista nám liturgia ponúka mnohé Ježišove stretnutia: s Matkou v jej lone, s Jánom Krstiteľom, s pastiermi, s mudrcmi. Toto všetko, dodal Svätý Otec, nám hovorí, že Advent je „čas na kráčanie a vychádzanie v ústrety Pánovi, to znamená čas, aby sme neostali stáť na mieste“.  

Preto by sme sa mali podľa Rímskeho biskupa pýtať samých seba, ako môžeme kráčať v ústrety Ježišovi: „Aké sú postoje, ktoré musím zaujať, aby som sa stretol s Pánom? Ako mám pripraviť svoje srdce na stretnutie s Pánom“ a dodal: 

„V modlitbe na začiatku omše nám liturgia naznačuje tri postoje: bdelosť v modlitbe, činnosť v láske a radosť v chvále. To znamená, že sa musím modliť s bdelosťou; musím byť činný v láske, v bratskej láske: nielen dať almužnu, ale tiež tolerovať ľudí, ktorí sú mi nepríjemní, tolerovať doma deti, keď sú príliš hlučné alebo manžela alebo manželku, keď sú ťažkosti, alebo svokru... neviem... avšak tolerovať: tolerovať. Vždy tu ide o lásku, avšak činnú. A tiež radosť z chválenia Pána: ,Jasajúci v radosti’. Tak musíme prežívať túto cestu, túto vôľu stretnúť Pána. Aby sme ho naozaj stretli. Nesmieme stáť na mieste. A tak stretneme Pána“.  

Podľa slov Svätého Otca, aj samotný Ježiš hovorieval, aby sme sa nezastavovali. A práve v tomto kráčaní za ním nás čaká prekvapenie, dodal pápež František, „pretože on je Pánom prekvapení“: „Kráčam, aby som ho stretol a on kráča, aby stretol mňa, a keď sa stretneme uvidíme, že to veľké prekvapenie je, že on ma hľadal skôr, než som ho začal hľadať ja“. To je „to veľké prekvapenie zo stretnutia s Pánom. On nás hľadal skôr. On je vždy prvý. On zdoláva cestu, aby nás stretol“. A to je tiež to, čo sa prihodilo stotníkovi z dnešného Evanjelia podľa sv. Matúša (Mt 8,5-11):

„Pán vždy kráča viac, vykročí prvý. My urobíme jeden krok a on ich urobí desať. Vždy. Hojnosť jeho milosti, jeho lásky, jeho nežnosti, ktorá sa nikdy neunaví hľadať nás. Niekedy tiež skrze malé veci: my si myslíme, že stretnúť Pána je veľkolepá vec, ako ten človek zo Sýrie Naaman, keď bol malomocný: a to nie je jednoduché... Aj na neho čakalo veľké prekvapenie, akým spôsobom konal Boh. A naším je Boh prekvapení, Boh, ktorý nás hľadá, čaká nás a žiada nás iba o malý krok dobrej vôle“.

Svätý Otec na záver veriacich povzbudil, aby mali „vôľu stretnúť sa“ s Pánom. Lebo ak máme vôľu, on „nám pomôže“: Pán „nás bude sprevádzať počas nášho života“. A i keď nás „uvidí toľkokrát vzdialiť sa od neho, bude čakať ako otec na márnotratného syna“. A mnohokrát nás uvidí tiež priblížiť sa a on nám bude bežať v ústrety: „Toto je stretnutie s Pánom, toto je dôležité: stretnutie“, dodal na záver svojej homílie pápež František a dodal: „Vždy sa ma dotklo to, čo hovorieval pápež Benedikt, že viera nie je nejaká teória, filozofia, idea: je to stretnutie. Stretnutie s Ježišom“. Lebo inak, vysvetlil Svätý Otec, ak „si sa nikdy nestretol s jeho milosrdenstvom“ môžeš „recitovať Krédo naspamäť, ale nemať vieru“:

„Zákonníci vedeli všetko do detailu, čo sa týkalo dogmatiky toho času, všetko z morálky vtedajšej éry, všetko. [Avšak] nemali vieru, lebo ich srdce sa vzdialilo od Boha. Vzdialiť sa alebo mať vôľu vyjsť v ústrety. A to je tá milosť, o ktorú dnes prosíme. ,Ó Bože, náš Otec, prebuď v nás vôľu ísť v ústrety tvojmu Kristovi’ prostredníctvom dobrých skutkov. Ísť v ústrety Ježišovi. A pre to si pripomíname milosť, za ktorú sme sa modlili: bdelosť v modlitbe, činnosť v láske a radosť v chvále. A tak sa stretneme s Pánom a bude nás čakať veľké prekvapenie“.( TK KBS, RV ej, ml; pz ) 20161128027   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 950 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019