[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 04. 2024   Meniny má Juraj      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec Festivalu sociálnej náuky Cirkvi vo Verone: Byť uprostred ľudí
P:3, 26. 11. 2016 11:01, ZAH

Vatikán 25. novembra (RV) Pri príležitosti 6. ročníka Festivalu sociálnej náuky Cirkvi, ktorý od 24. do 27. novembra prebieha v talianskej Verone na tému „Uprostred ľudí“, zaslal pápež František účastníkom videoposolstvo. Svätý Otec vyzýva, aby sme sa otvorili bohatstvu, ktoré vyplýva zo stretnutia s druhými. Vo svojom posolstve pripomína, že „je to osamelosť, ktorá nám ubližuje, nie delenie sa“, lebo izolácia „rozvíja strach a nedôveru a zabraňuje doceneniu bratstva“:

„Musíme si otvorene povedať, že oveľa viac riskujeme, keď sa izolujeme, než keď sa otvoríme druhému: pravdepodobnosť, že si ublížime nie je v stretnutí, ale v uzavretosti a v odmietnutí. To isté platí, keď sa ujmeme starostlivosti o niekoho: myslím na chorého, starého človeka, imigranta, chudobného, nezamestnaného. Keď sa staráme o druhého, komplikujeme si svoj život menej, než keď sa sústredíme len na seba samých“.

Je to vzájomný vzťah, ktorý by sa mal vytvoriť, vysvetľuje pápež František: „Byť uprostred ľudí neznamená iba byť otvorenými a vyhľadávať druhých, ale tiež nechať sa nimi vyhľadať“. Tak sa rodí „autentické ľudské bohatstvo“:

„Je pôsobivé, ako niektorí ľudia žijú s dôstojnosťou ekonomické uskromnenie, bolesť, ťažkú prácu, skúšku. Stretávajúc týchto ľudí vnímaš na dotyk ruky ich veľkosť a dostáva sa ti akoby svetlo, aby ti bolo jasné, že sa dá pestovať nádej pre budúcnosť; že sa dá veriť, že dobro je silnejšie než zlo, pretože sú tu oni.“

„Byť uprostred ľudí znamená mať prístup k škole reality“, pokračoval ďalej Svätý Otec, čiže „bez rečnenia či vysvetľovania chápať, čo má v živote váhu a čo nie“. Na vysvetlenie uviedol príklad matky, ktorá pri pohrebe svojej 19-ročnej dcéry pocítila napriek obrovskej bolesti vnútorný pokoj a s touto skúsenosťou sa dokázala aj podeliť s tými, čo sa na pohrebe zúčastnili.

Byť uprostred druhých, pokračoval ďalej Svätý Otec, tiež znamená byť súčasťou jedného národa; „byť spolu nám pomáha vidieť spolu“. A tento spoločný pohľad, ktorý nás obohacuje, zabezpečuje sociálnu harmóniu, pretože oddeliť ľud od moci má „vážne následky na ľuďoch: zvýšenie chudoby, ohrozenie mieru, zlé zaobchádzanie s peniazmi“. Teda „byť uprostred ľudí má dobrý vplyv nielen na život jednotlivcov, ale je to dobré pre všetkých“:

„Byť uprostred ľudí poukazuje na pluralitu farieb, kultúr, rás a náboženstiev. Ľudia sú tak schopní priamo na dotyk zakusovať bohatstvo a krásu rozmanitosti... Keď sme s druhými, dotýkame sa ľudskosti: nikdy v tom nie je iba hlava, ale vždy aj srdce; je to viac konkrétne a menej ideologické. Aby sa vyriešili problémy ľudí, je potrebné začať zdola, zašpiniť si ruky, mať odvahu, počúvať tých posledných“.

Ako príklad uviedol pápež František Pannu Máriu, pokornú a milosrdnú služobníčku, ktorá „nikdy nie je v centre pozornosti, ale je nepretržite prítomná“. „Ak budeme hľadieť na ňu,“ dodal na záver svojho posolstva Svätý Otec, „nájdeme najlepší spôsob ako byť uprostred ľudí“.

( TK KBS, RV ej; ml ) 20161126006   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]