[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 04. 2024   Meniny má Marcel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Teologická fakulta Trnavskej univerzity chystá konferenciu o pohostinnosti
P:3, 05. 10. 2016 13:00, DOM

Bratislava 5. októbra (TK KBS) V dňoch 13. a 14. októbra 2016 organizuje Teologická fakulta Trnavskej univerzity v Bratislave medzinárodnú vedeckú konferenciu na tému „Pohostinnosť ako staronový jazyk postkresťanskej Európy?“. Konferencia sa koná vďaka podpore Nadácie Konrada Adenauera, partnermi sú tiež Veľvyslanectvo SRN a mesto Bratislava. Prvý deň budú prednášky v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave a druhý deň v priestoroch TF TU na Kostolnej 1.

Mnoho ukazovateľov dnes svedčí o tom, že politicko-náboženské pomery v Európe a na Slovensku sa značne zmenili. V oblasti politickej geografie dnes môžeme konštatovať, že európske štáty za posledné dekády prešli procesom transformácie obyvateľstva, čo prinieslo odlišné kultúrne, politické, náboženské a etické postoje. Aj príliv utečencov do Európy vyvoláva v posledných mesiacoch veľké otázniky, ktoré u niektorých ľudí prerastajú do absolútnej skepsy ohľadom budúcnosti Európy a jej kultúrneho dedičstva. Na jednej strane cítime potrebu bezpečia a ochrany svojho domova, európskeho dedičstva a kultúry, no práve to vzbudzuje u iných podozrenie z xenofóbie voči každému potenciálnemu nebezpečenstvu a v nás samých to obmedzuje schopnosť otvorenosti, priateľskosti a pohostinnosti – čo sú vlastnosti typické pre dlhé stáročia kresťanskej kultúry a náboženstva vôbec.

Práve termín pohostinnosť ako typická vlastnosť kresťanstva a kresťanskej Európy či každého náboženstva skrýva v sebe určitý pozostatok večne zamieňanej bipolarity dvoch významov – latinské hospes označovalo jednak hosťa, ktorý požíva pocty nášho domova a jednak nepriateľa ako potenciálneho nebezpečenstva. Tento protiklad je dosť ostrý na to, aby sme mohli uvažovať nad jeho symbolickou výstižnosťou. Rovnako ako sa používanie latinského hospes dalo vyrozumieť len z kontextu, tak aj dnes nemáme celkom jasno v tom, kto je náš nepriateľ a koho máme, naopak, pohostiť a byť voči nemu priateľskí. Konferencia sa chce zamerať na reflexiu práve tohto stavu, o ktorom sa bude uvažovať z perspektívy etickej, náboženskej, politickej a formačnej.

Hlavnými prednášateľmi sú pastorálny teológ prof. Paul Zulehner z Viedne, odborník na sociálnu a charitatívnu prácu doc. Michal Opatrný z Juhočeskej univerzity, židovský reformovaný rabín Miša Kapustin a profesorka pre medzikultúrny dialóg Heidrun Fiese z nemeckého Chemnitzu. Na druhý deň konferencie si poslucháči si budú môcť vypočuť ďalšie známe osobnosti zaoberajúce sa témou pohostinnosti a prijatia, či už teoreticky alebo prakticky. S príspevkami vystúpia kazateľ Cirkvi bratskej Daniel Pastirčák, Miroslava Mittelmannová z Ligy za ľudské práva, prof. Harald Pechlaner, odborník na turizmus, filozof Róbert Karul, Zuzana Svobodová, venujúca sa filozofii výchovy a etike, a Ľubomír Dunaj, ktorý sa zameria na chápanie pohostinnosti v globálnej perspektíve.

Podrobný program a informácie o konaní konferencie možno nájsť na stránke www.tftu.sk.

( TK KBS, msp, ml; pz ) 20161005033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]