[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 04. 2024   Meniny má Jela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskupi Východnej i Západnej Európy diskutovali o problémoch s integráciou
P:3, 29. 09. 2016 16:20, ZAH

Berlín 29. septembra (TK KBS) Katolícki biskupi, pastorační pracovníci a vedci z viacerých európskych krajín diskutovali v stredu 28. septembra v Berlíne o migrácii a kultúrnej identite. Stretnutie ukázalo, že okrem širokého konsenzu medzi nimi existujú aj rozličné pohľady na posúdenie hraníc materiálnej záťaže cieľových krajín migrácie. Študijné zasadnutie zorganizovali biskupské konferencie Nemecka, Francúzska a Švajčiarska.

Na komplexnú skúsenosť s prisťahovalectvom v rámci Katolíckej cirkvi poukázal predseda švajčiarskej biskupskej konferencie Charles Morerod. V niektorých kantónoch je v súčasnosti podľa neho viac než 40 % katolíckych migrantov. Predseda nemeckej biskupskej konferencie kardinál Reinhard Marx podotkol, že v skutočnosti sa za diskusiou o prisťahovalcoch ako finančnej záťaži neraz skrýva obava pred niečím cudzím a obava pred islamom. Predseda francúzskej biskupskej konferencie Georges Pontier navrhol, aby sa o moslimoch v Európe hovorilo novým, integrujúcim spôsobom. Namiesto toho, aby rozprával o „francúzskych moslimoch“, rozhodol sa používať výraz „moslimskí Francúzi“.

Biskup Krysztof Zadarko, ktorý je pri Poľskej biskupskej konferencii poverený oblasťou migrácie, povedal, že existujú veľké rozdiely v možnostiach východoeurópskych krajín vzhľadom na ich bohatších západných susedov. Skupiny utečencov z Blízkeho východu, ktorých prijalo Poľsko vďaka pomoci zo strany Cirkvi, odcestovali čoskoro smerom na západ. Štrasburský biskup Christian Kratz podotkol na záver zasadnutia, že realita vzrastajúceho salafizmu na francúzskych perifériách dáva málo dôvodov na optimizmus.





Heinz Bude, sociológ z Kasselu vyhlásil, že rozličné modely „absorbcie“ migrantov, ktoré sa praktizovali od roku 1960 vo Francúzsku, Veľkej Británii či v Nemecku, už dnes nefungujú. V roku 2016 v Nemecku našiel prácu v priemysle len zlomok z asi miliónového počtu nových prisťahovalcov. Bude žiadal, aby si Európa znova uvedomila princípy demokracie, právneho štátu, schopnosti nachádzať porozumenie a toho, že človek je stvorený na obraz Boží.

Španielsky sociológ Jose Casanova, ktorý prednáša vo Washingtone, naopak argumentoval proti myšlienke „Európy na spôsob pevnosti“. Pripomenul, že kresťanstvo sa do sveta rozšírilo práve vďaka migrácii. Európa by mala podľa jeho názoru uznať islam za jedno „z legitímnych európskych náboženstiev“. K tomu podľa sociológa patrí aj zavedenie moslimských sviatkov do európskych krajín.

Preložila Ľubica Hricová

( TK KBS, Kathpress, lh, mk ) 20160929029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]