[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 04. 2024   Meniny má Marcel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež píše Mons. Pagliovi: Cirkev ako poľná nemocnica v službe spásy
P:3, 18. 08. 2016 08:04, ZAH

Vatikán 18. augusta (RV) Svätý Otec napísal doterajšiemu predsedovi Pápežskej rady pre rodinu Mons. Vincenzovi Pagliovi v súvislosti s jeho menovaním za predsedu Pápežskej akadémie pre život a veľkého kancelára Pápežského inštitútu Jána Pavla II. pre štúdium manželstva a rodiny. Vo vlastnoručne písanom liste (chirografe) sa pápež František obracia na Mons. Pagliu týmito slovami:

„Drahý brat, pri príležitosti reformy Rímskej kúrie sa mi zdalo vhodné, aby aj inštitúcie slúžiace Svätej stolici výskumnou a formačnou činnosťou na témy týkajúce sa manželstva, rodiny a života pokračovali v obnove a v ďalšom rozvoji, aby sa ich činnosť stále jasnejšie zapísala do rámca milosrdenstva.“

V dokumente datovanom 15. augusta 2016 pápež František ďalej pokračuje:

„Ako je známe, od ekumenického Druhého vatikánskeho koncilu až podnes sa Magistérium Cirkvi v týchto témach široko rozvinulo a prehĺbilo. A nedávna Synoda o rodine s apoštolskou exhortáciou Amoris laetitia ďalej rozšírila a prehĺbila jeho obsah. Mojím zámerom je, aby sa inštitúty pod Vaším vedením angažovali obnoveným spôsobom v prehlbovaní a šírení Magistéria a konfrontovali sa s výzvami súčasnej kultúry. Oblasťou reflexie nech sú hranice; ani v teologickom štúdiu nech nikdy nechýba pastoračná perspektíva a pozornosť voči zraneniam ľudstva“.

Petrov nástupca v liste Mons. Pagliovi spresňuje, že tieto výzvy sa týkajú ľudského života v jeho celostnom význame:

„Mám na mysli rôzne aspekty, ktoré sa týkajú starostlivosti o dôstojnosť ľudskej osoby v rôznych obdobiach života, vzájomnej úcty medzi pohlaviami a generáciami, obrany dôstojnosti každej jednej ľudskej bytosti, podporovania takej kvality ľudského života, ktorá spája materiálnu a duchovnú hodnotu v perspektíve autentickej ,ľudskej ekológie‘, čo napomôže znovuobjaveniu pôvodnej rovnováhy stvorenia medzi ľudskou osobou a celým vesmírom“.

Pápež František ďalej konštatuje, že v tomto zmysle je dôležité „podporovať srdečný a činorodý dialóg s inými vedeckými inštitútmi a akademickými centrami aj v ekumenickej či medzináboženskej oblasti, či už s kresťanskou inšpiráciou, alebo s inými kultúrnymi a náboženskými tradíciami. Skloniť sa k ranám človeka, pochopiť ich, starať sa o ne a liečiť ich je úlohou Cirkvi, ktorá dôveruje svetlu a sile zmŕtvychvstalého Krista, schopná čeliť aj miestam napätia a konfliktu ako ,poľná nemocnica‘, ktorá žije, ohlasuje a uskutočňuje svoju misiu spásy a uzdravenia práve tam, kde je život jednotlivcov najviac ohrozený novými kultúrami konkurencie a vyraďovania“.

Svätý Otec Mons. Pagliovi napokon pripomína, že ustanovizne pod jeho vedením (Pápežský inštitút Jána Pavla II. pre štúdium manželstva a rodiny a Pápežská akadémia pre život) sú späté s novozriadeným Dikastériom pre laikov, rodinu a život, pričom niektoré témy budú spadať do kompetencie iného nového dikastéria, ktoré sa bude venovať pastorácii v zdravotníctve.

Poznámka: Aktualizované 18. 8. 2016

( TK KBS, RV bp; ml ) 20160818016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]