[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 04. 2024   Meniny má Marek      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Od návštevy pápeža Františka na ostrove Lampedusa ubehli tri roky
P:3, 08. 07. 2016 20:20, ZAH

Taliansko 8. júla (RV) Od návštevy pápeža Františka na utečeneckom ostrove Lampedusa dnes ubehli presne tri roky. Pri tejto príležitosti si včera predseda Senátu Pietro Grasso, primátorka Lampedusy Giusi Nicoliniová a ďalší štátni, vojenskí a náboženskí predstavitelia položením venca pripomenuli migrantov, ktorí zahynuli na ceste do Európy.

Primátorka tzn. „ostrova sĺz“ pre Vatikánsky rozhlas bilancovala uplynulé tri roky:

„Musím povedať, že veci sa veľmi zmenili od návštevy pápeža Františka, i keď európska politika sa nezmenila, ani normy, ani Dublinské predpisy neboli ešte pozmenené. To, čo sa však radikálne zmenilo, je povedomie, že tí mŕtvi pochovaní na morskom dne, sú ľudské bytosti“.

Ostrov Lampedusa, ktorý sa nachádza na polceste medzi Tuniskom a Sicíliou, zohráva v tranzite imigrantov kľúčovú úlohu od začiatku 21. storočia. Po tom, čo sa stal takpovediac vstupnou bránou do Európy, tu vybudovali imigračné prijímacie centrum s kapacitou niekoľko stoviek ľudí. Centrum sa však veľmi rýchlo zaplnilo a predstavitelia talianskeho ostrova zožali tvrdú kritiku za to, že v priestoroch sa tiesnilo viac než 2-tisíc ľudí. Viac už Giusi Nicoliniová:

„V súčasnosti tu máme 300 ľudí a povedala by som, že Lampedusa už uzavrela tú kapitolu z roku 2013. V centre už viac nemáme tlačenice, ktoré boli hlavnou príčinou kritiky. Keď centrum s kapacitou 400 miest naplní tisíc ľudí, je jasné, že nemôže garantovať humánne a dôstojné prijatie“.

Významnú úlohu pri pomoci utečencom zohrali charitatívne organizácie a rôzne kresťanské inštitúcie a združenia. Hovorkyňa neziskovej organizácie „Zachráňme deti“ Giovanna Di Benedettová si pre Vatikánsky rozhlas zaspomína na pápežovu návštevu:

„Lampedusa bola pred troma rokmi prvotným miesto v Európe, kde sa vyloďovali migranti a posolstvo pápeža chcelo vyslať signál proti globalizácii ľahostajnosti a teda v prospech solidarity“.

Pred troma rokmi bola primárnym miestom príchodu do Európy Lampedusa, neskôr zažila dve veľké námorné nešťastia. Taliansko vtedy spustilo záchrannú akciu s názvom «Mare nostrum». Hlavným cieľom vojenskej a humanitárnej operácie, ktorá trvala rok a ku ktorej sa neskôr pridali ďalšie, bolo hliadkovanie v Stredozemnom mori, najmä medzi Sicíliou a africkým pobrežím.

„Centrum v Lampeduse už nebolo hlavným centrom, kde prichádzali migranti: dnes je jedným z mnohých prístavov, kde prichádzajú ľudia... Môžeme povedať, že takmer na rok bolo centrum zatvorené a hlavným miestom príchodu bola predovšetkým východná Sicília, prístavy v Pozzallo či Augusta, kde prichádzali vojenské lode a obchodné lode, ktoré prinášali ľudí, čo našli na mori“.

Podľa štatistík Medzinárodnej organizácie pre migráciu od začiatku roku 2016 v Stredozemnom mori prišlo o život takmer 2 800 ľudí.

( TK KBS, RV ej, bp; pz ) 20160708023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]