TK KBS

Dnes je nedeľa 23. 02. 2020   Meniny má Roman, Romana       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

  Top témy
Všetky
Pápež - Thajsko a Japonsko

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kard. Sarah v Bratislave predstavil svoju knihu s názvom Boh alebo nič
P:3, 14. 06. 2016 11:51, DOMBratislava 14. júla (TK KBS) Kardinál Robert Sarah dnes v Bratislave predstavil svoju knihu s názvom "Boh alebo nič". Vyšla vo vydavateľstve LÚČ, ktoré ho pozvalo na Slovensko. Ide o rozhovor francúzskeho vatikanistu a spisovateľa Nicolasa Diata s jedným z najvýznamnejších, najotvorenejších a najodvážnejších súčasných kardinálov z afrického kontinentu, ktorý je blízkym spolupracovníkom Svätého Otca Františka. Aktuálne je prefektom Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí. S knihou, ktorá vyšla už v dvanástom preklade, dnes autor zoznámil aj slovenskú verejnosť.

V rozhovoroch s kardinálom sa čitatelia dozvedia podrobnosti o jeho pôvode a živote v Guinei: jeho detstvo, štúdium, ako aj jeho viac ako dvadsaťročné pastoračné pôsobenie ako farára a neskôr aj ako arcibiskupa. Tieto informácie sa nachádzajú v prvých dvoch kapitolách rozhovoru. Záujemcovia sa môžu podrobne zoznámiť s reáliami spoločenského i politického života západoafrickej krajiny. Spoznajú apríklad, že samotný kardinál na vlastnej koži zažil chudobu, keďže sa narodil a vyrastal v skromných vidieckych pomeroch neveľkej etnickej skupiny Koniagov na severe Guinei i to, že rozhodujúci vplyv na jeho duchovnú formáciu i rozhodnutie sa pre kňazstvo mali francúzski misionári – spiritáni – z Misijnej kongregácie bratov Ducha Svätého.

Na prezentácii knihy hosťa sprevádzali katolícky kňaz, prekladateľ a publicista Mons. Marián Gavenda a Anna Kolková, riaditeľka katolíckeho vydavateľstva Lúč v Bratislave, kde kniha kardinála Saraha vyšla v slovenskom jazyku. Z francúzskeho originálu ju preložil Ján Taraba. Stala sa bestselerom a preložili ju už do 12 jazykov. "Uvedomil som si, že Boh na Západe akoby už neexistoval a veľmi si želám, aby Boh opäť našiel miesto v srdciach ľudí. Veľmi často sa nevedia zorientovať v niektorých otázkach a nejasnostiach a chcel som o nich hovoriť, aby im porozumeli. Jedna z oblastí, kde v súčasnosti vládne zmätok a dezorientácia, je rodina a manželstvo," povedal o vzniku svojej knihy kardinál Sarah. Dodal, že sa v knihe venuje aj liturgickým otázkam, významu modlitby v živote ľudí, tematike pápežov, dobra a zla, pravdy a klamstva. Vyzdvihol, že manželstvo a rodina pochádza od Boha a má trojičný rozmer. "Muž nie je nič bez manželky a žena nie je nič bez manžela a žena a muž nie sú ničím bez detí," zdôraznil kardinál Sarah.

V odpovediach na otázky novinárov hosť poukázal na to, že človek je schopný vytvárať krásne a úžasné veci, ale napriek technologickému pokroku je vo svete veľa nepokojov, vojen a utrpenia, veľa nespravodlivosti. Bohatí sa stávajú čoraz bohatšími a chudobní sú stále chudobnejší. "Chcel som v knihe poukázať, čo všetko je ohrozené, keď človek žije bez Boha," povedal. Kardinál Sarah sa dotkol aj otázky spolužitia kresťanov s inými náboženstvami v Guinei. Konštatoval, že v tejto krajine sú vzťahy a spolužitie medzi katolíkmi a moslimami dobré. Je tam veľa zmiešaných manželstiev moslimov a kresťanov. No súčasne dodal, že to nie je tak všade. "Mnohí moslimovia v Sýrii, Líbyi či Keni a iných krajinách sa radikalizujú a mám obavy z toho, že moslimský radikalizmus a fanatizmus bude narastať," povedal kardinál Sarah. Súčasne vyslovil aj obavy z toho, že postupne sa majoritným náboženstvom v Európe stane islam, ako to ukazuje vývoj vo Francúzsku, Anglicku a iných európskych krajinách a nevylúčil ani možnosť, že hlavným moslimským mestom v Európe bude Brusel. Podľa názoru kardinála Saraha moslimský radikalizmus je možné znížiť len prostredníctvom medzináboženského dialógu.

Robert Sarah sa narodil 15. júna 1945 v Ourous v Guinei. Študoval v Guinei, v Paríži, v Ríme a v Jeruzaleme. Kňazské svätenie prijal 20. júla 1969, biskupské svätenie 8. decembra 1979. Vo veku 34 rokov sa v tom čase stal najmladším biskupom na svete. Zažil oslobodenie Guinei od nadvlády Francúzska, vzapätí však prežíval s veriacimi náboženský útlak v tzv. africkom komunizme. Dnes už svätý Ján Pavol II. ho 1. októbra 2001 menoval za sekretára Kongregácie pre evanjelizáciu národov. Pápež Benedikt XVI. ho 7. októbra 2010 menoval za predsedu Pápežskej rady Cor unum, inštitúcie koordinujúcej charitatívnu činnosti Katolíckej cirkvi. V novembri 2010 bol kreovaný za kardinála. Svätý Otec František ho 24. novembra 2014 vymenoval za prefekta Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí, ktorú vykonáva dodnes.

Ďalších osem kapitol prináša jadro knihy, ktorú vystihuje jej názov Boh alebo nič. Autor analyzuje súčasnú západnú civilizáciu i morálku, chudobu a biedu. Hovorí o Cirkvi, pápežoch, posvätnom kňazstve, celibáte, modlitbe a pravde. Pranieruje chovanie a vlažnosť kňazov či deformáciu liturgie. Nevyhýba sa odpovediam na najpálčivejšie témy: rozpad rodiny, problém rozvedených párov žijúcich v nových zväzkoch, pedofília, teória rodovej rovnosti – genderideológia či medzináboženský dialóg. Nazýva nástrahy tohto sveta pravým menom otvorene. "Ak sa Západ nevráti ku Kristovi, strhne do priepasti pohanstva celý svet... Zostávajú už len dve možnosti: buď sa ľudstvo spamätá a v tom prípade má šancu prežiť, alebo pôjde ďalej po nastúpenej ceste a v tom prípade sa civilizácia zmení na peklo," píše vo svojej knihe.

Na Slovensko pricestoval kardinál Sarah v pondelok. Ide o prvú návštevu tohto kardinála z afrického kontinentu. Z Ríma priletel do Viedne, odkiaľ sa presunul do Bratislavy. Počas prvého dňa sa stretol s členmi Liturgickej komisie Konferencie biskupov Slovenska (KBS) a slávil svätú omšu v Kostole svätej Rodiny v Bratislave - Petržalke, kde sa zároveň konala prvá prezentácia jeho knihy. Po dnešnom stretnutí s novinármi navštívi Devín, Šaštín a Trnavu, kde bude o 18:30 h v Bazilike sv. Mikuláša sláviť svätú omšu. Eucharistia bude opäť spojená s prezentáciou publikácie. V stredu 15. júna 2016 zavíta na plenárne zasadnutie KBS, ktoré sa uskutoční na Donovaloch. Potom ho čaká prijatie na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave. So Slovenskom sa rozlúči vo štvrtok po svätej omši v kostole Milosrdných bratov.( TK KBS, ml; ml ) 20160614022   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 1202 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2020