[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 04. 2024   Meniny má Marcel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Slovensko navštívil biskup diecézy Arua v Ugande Sabino Odoki
P:3, 25. 05. 2016 09:14, DOM

Bratislava 25. mája (TK KBS) Slovensko navštívil v uplynulých dňoch biskup diecézy Arua v Ugande Sabino Ocan Odoki. Do Bratislavy pricestoval pri príležitosti svojej zahraničnej cesty do Rakúska. V diecéze Arua v súčasnosti študuje 65 seminaristov. Počas svojej návštevy biskup upozornil na chýbajúce finančné zdroje, ktoré by mohli podporiť miestnych chlapcov v štúdiu teológie. Ich vlastné rodiny nie sú schopné platiť vzdelanie svojich detí. Cirkev sa preto každoročne snaží hľadať finančné zdroje, aby tým posilnila štúdium kňazského povolania a cirkevnú komunitu v diecéze Arua.

Charita už niekoľko rokov pripravuje celoslovenskú kampaň Pôstna krabička pre Afriku, ktorá podáva pomocnú ruku chorým deťom s vírusom HIV vo svojom Centre Nepoškvrneného Srdca Panny Márie v Ugande vďaka zabezpečeniu adekvátnej zdravotnej starostlivosti a liekov. Projekt Pôstnej krabičky pre Afriku umožnil charite nadviazať spoluprácu aj so sestrami Pallotínkami v Rwande. „Medzi nové krajiny subsaharskej Afriky, ktoré chceme v rámci Pôstnej krabičky tento rok podporiť patria Južný Sudán a Keňa. V Južnom Sudáne sa ide o podporu projektov zameraných na zlepšenie vzdelávania v diecéze Yei. Pomoc bude smerovať do cirkevných škôl a škôlok, ktorým chýba základné vybavenie. V rámci pomoci v Keni chceme podporiť projekt realizovaný v spolupráci so švajčiarskou charitou, ktorého cieľom je zlepšenie hygienických podmienok na školách,“ uviedol generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák. 

Projekty SKCH v Afrike je možné podporiť na čísle účtu IBAN: SK03 1100 0000 0029 4446 3095, VS: 221 alebo darcovskou sms v tvare DMS medzera CHARITA na číslo 877. Cena DMS je 2€ v sieti operátorov O2, Orange a Telekom. SKCH z nej dostane 96%. Pri príležitosti Dňa Afriky, ktorý si verejnosť tento rok pripomína 25. mája, Slovenská katolícka charita (SKCH) upozorňuje na nedostatočnú podporu kňazského povolania na africkom kontinente. Deň Afriky bol ustanovený Organizáciou za zjednotenie Afriky v roku 1963. Jeho cieľom je zväčšiť povedomie spoločnosti o globálnych problémoch na čiernom kontinente, prispieť k vylepšeniu medziľudských vzťahov a podporiť snahu o ekonomický rozvoj tejto oblasti.

ROZHOVOR S BISKUPOM SABINO OCAN ODOKI

Biskup Sabino Ocan Odoki je biskupom diecézy Arua v Ugande. Narodil sa v roku 1957 africkom meste Layibi. V roku 1983 bol vysvätený za kňaza arcidiecézy Gulu v Ugande, v ktorej sa v roku 2006 stal aj pomocným biskupom. Od roku 2010 pôsobí ako biskup diecézy Arua v Ugande. Počas svojej jednodňovej návštevy Bratislavy sa ugandský biskup stretol s predstaviteľmi rímskokatolíckej a gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku a navštívil niektoré významné miestne pamätihodnosti. S biskupom Sabino Ocan Odoki sa zhovárali Bernadetta Múdra a Ján Michalský zo Slovenskej katolíckej charity.

Koľko máte rokov, ako dlho ste kňazom a ako dlho stojíte na čele svojej diecézy?

Volám sa Sabino Ocan Odoki a pochádzam z Ugandy z diecézy Arua, ktorá sa nachádza na severozápade krajiny. Diecéza sa skladá zo 47 farností. Je to najväčšia diecéza v Ugande z hľadiska populácie a čo sa týka rozlohy, diecéza Arua je tretia najväčšia diecéza v krajine. Kňazské povolanie vykonávam od roku 1983. Niekoľko rokov som pracoval ako kňaz vo farnosti vzdialenej 40 kilometrov od najbližšieho mesta. Bolo to pre mňa výnimočné obdobie, pretože som sa naučil veľmi veľa o potrebách ľudí. Verejná doprava bola v tom čase ešte ťažká a komplikovaná. Tento rok oslavujem svoje desiate výročie v úrade biskupa.

Čím sa líši práca biskupa v Ugande a v Európe?

Je veľmi rozdielne byť biskupom v Ugande a v Európe. Je tu veľmi veľa byrokracie, ktorá robí hlavný rozdiel funkcií u nás a u Vás, ale časť rozdielu spočíva aj v službe samotnej. V Afrike sú biskupi vo veľkej miere dosť spätí s miestnymi ľuďmi. Ich povinnosti sú podobné ako povinnosti kňaza vo farnosti. Diecéza je ako jedna veľká farnosť. Keď som vo svojej diecéze, každý víkend som preč kvôli rôznym udalostiam a slávnostiam a sú to pre mňa náročné pracovné dni. Veľmi si to však vychutnávam a rád by som chodieval medzi ľudí ešte častejšie. Znamená to však, že potrebujem silnú podporu a pomoc s kancelárskou prácou. Som rád, že teraz mám okolo seba spoľahlivý a najmä šikovný tím ľudí. Ako som už spomínal, v súčasnosti prostredníctvom Slovenskej katolíckej charity hľadám do svojej diecézy Koordinátora rozvojových aktivít, ktorý by nám pomohol zefektívniť prácu úradu spolu s financovaním, plánovaním a výhľadom možných aktivít do budúcnosti. Práca v jednotlivých diecézach je pomerne komplikovaná, pretože sa stretávame s rôznymi projektmi a finančnými prostriedkami. To je dôvod, prečo hľadám človeka, ktorý nám pomôže a položí základy dobrej koordinácie jednotlivých aktivít a time managementu.

Ako vnímate pomoc a prácu SKCH v rámci svojej diecézy?

Pomáhať Afrike nie je jednoduché a neprináša to žiaden materiálny úžitok. Ide skôr o osobnú obetu. Nikdy z nej nemáte prospech pre seba samého, pretože sa musíte veľmi obetovať a rozdať. A to nie iba počas „pracovných“ hodín, ale aj mimo nich. Ľudia tu sú závislí na našom vedení, učení a na určitých usmerneniach, pokiaľ chceme vidieť skutočné výsledky.

Mali ste možnosť navštíviť Centrum Nepoškvrneného Srdca Panny Márie. Ako ste sa tam cítili?

Centrum navštevujem pravidelne od jeho začiatku. Začínali sme doslova z ničoho. Keď sa dnes pozriem na to, čo všetko sa vybudovalo od jeho počiatku, som dojatý. Je to jedna úžasná komunita ľudí ktorá, ako vidím, ide tým správnym smerom. V diecéze Arua máme dve ďalšie strediská, kde sa rehoľné sestričky starajú o malé deti. Dokopy s Centrom Nepoškvrneného Srdca Panny Márie sú v oblasti tri centrá. Centrum SKCH je však pre nás v Ugande špeciálnym strediskom, ktoré dáva dôraz na zdravotnú starostlivosť o deti s HIV vírusom.

Stretli ste aj slovenských dobrovoľníkov, ktorí v Centre počas roka pôsobia?

Áno, naposledy som stretol dobrovoľníka SKCH Martina Vitteka, ktorý je v súčasnosti v Ugande. Dokonca ma Martin prišiel navštíviť osobne a to aj napriek tomu, že to bolo viac ako 200 kilometrov ďaleko od jeho bydliska.

Aká je najväčšia potreba Vašej diecézy v súčasnosti?

Ak hovorím o cirkvi v našej diecéze, tak cítim, že potrebujeme byť nápomocný a podporiť miestnych seminaristov a kňazov. Oprava katedrály je už takmer hotová, ale stále potrebujeme približne 30 tisíc eur, aby sme ju kompletne dokončili – dvere, okná a konečné úpravy. Najťažšou úlohou pre budúcnosť kňazského povolania v Ugande je udržať seminaristov v školách. Zdroje, ktoré by podporovali miestnych mladých ľudí v štúdiu teológie v Ugande chýbajú. Rodičia nie sú schopní podporovať svoje deti v štúdiu. Preto, ak si ich chceme udržať, musíme im pomáhať my. Keď som bol riaditeľom v seminári, najťažšou úlohou bolo hľadanie finančných zdrojov a sponzorov pre štúdium seminaristov. Situácia v tejto oblasti je naozaj náročná, pretože ak nevychovávame dobrých pastierov ľudí, oslabujeme tým samotnú cirkev u nás. V Arue máme v súčasnosti 65 seminaristov. Kongo je štát, ktorý ma najsilnejší základ kresťanskej viery v Afrike. Na druhej strane štát, ktorý potrebuje najväčšiu podporu vo viere je Sudán, konkrétnejšie Južný Sudán a to práve z dôvodu vysokej miery chudoby a nedostatku vzdelania v krajine.

Spracovali: Bernadetta Múdra / Ján Michalský

( TK KBS, bm, jm; ml ) 20160525020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]