[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 04. 2024   Meniny má Marek      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Prodekan Gréckokatolíckej teologickej fakulty v Spišských Vlachoch
P:3, 19. 05. 2016 10:09, DOM

Spišské Vlachy 19. mája (TK KBS) Do Základnej školy svätého Jána Krstiteľa v Spišských Vlachoch 18. mája 2016 zavítal prodekan Gréckokatolíckej teologickej fakulty Prešovskej univerzity Doc. Gabriel Paľa. Beseda sa niesla pod názvom "Význam médií v živote spoločnosti." Prednáška sa delila na dve časti. V prvej časti besedy, na ktorej sa zúčastnili žiaci ôsmeho ročníka, prednášajúci vysvetlil nazeranie na svet médií v širších súvislostiach. Taktiež bol prezentovaný vzťah Cirkvi k tradičným i novodobým médiám. V druhej časti besedy sa ešte zvlášť stretol s členmi novinárskeho krúžku. Témou ich rozhovoru bola služba a úloha kresťanov v médiách.

"Médiá sa v posledných rokoch stali neodlučiteľnou súčasťou bežného života. Nedajú sa oddeliť. Ak im chceme rozumieť, musíme sa nimi zaoberať a musíme chápať ich význam, pretože niekedy nás môžu zmanipulovať,“ vysvetlil prítomným Gabriel Paľa. Ako jeden z príkladov prezentoval aj video ukážku z roku 1957. Vo Švajčiarsku natočili reklamu o strome, na ktorom rastú špagety. Hoci ju odvysielali prvého apríla, ľudia boli tak zmanipulovaní, že tejto správe uverili. „Podotýkam, že médiá nie sú zlé, ale niekedy musíme vykročiť zo »schémy« médií a pozrieť sa na danú vec iným pohľadom. Médiá totiž vedia, ako pracovať s psychikou človeka. V bežnom živote ľudia žijú v hluku. Počúvajú rádiá, majú zapnutý televízor, aj keď na neho nepozerajú, pretože nechcú počuť svoje svedomie a nechcú byť sami so sebou. Médiá odovzdávajú modely života v rôznych seriáloch, zábavu, zážitok a informácie rôzneho charakteru. V dnešnej dobe sa radšej sleduje televízia ako číta, radšej sa nahráva ako sa píše, radšej sa surfuje po internete ako sa študuje literatúra v knižnici. Kultúra obrazu vytlačila kultúru slova," doplnil Gabriel Paľa.

TK KBS informovala Katarína Škotková



( TK KBS, kšk; ml ) 20160519024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]